Export vojenského materiálu z České republiky na Ukrajinu letos dosáhl 47 miliard korun. Na tiskové konferenci to dnes řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Dodala, že český stát dosud Ukrajině poskytl pomoc za 4,2 miliardy korun. Vláda podle ní dnes schválila další pomoc Ukrajině. Jde o těžkou techniku, bližší informace z bezpečnostních důvodů nezveřejnila.
Černochová dnes na ministerstvu obrany jednala se zástupci českého obranného průmyslu. Jaký materiál na Ukrajinu odchází, nechtěli jeho zástupci z bezpečnostních důvodů komentovat. Podle ministryně jde o těžkou techniku, krátké i dlouhé palné zbraně nebo munici. Z fotografií a videí, která kolují na sociálních sítích, i z vyjádření Ukrajiny nebo spojenců lze vyvodit, že z Česka do bojující země putovaly mimo jiné tanky, vrtulníky, děla nebo raketomety. Černochová řekla, že zveřejňování dodané techniky si nepřeje Ukrajina.
Poznamenala, že aktuální situace může pomoci vrátit český obranný průmysl na pozice, které zbrojní firmy měly ve 20. a 30. letech minulého století. Poděkovala českým zbrojním firmám, že po napadení Ukrajiny zemi urychleně vojenský materiál poskytly a navýšily výrobu.
Předseda sekce obranného průmyslu Hospodářské komory Lubomír Kovařík novinářům řekl, že český obranný průmysl dostává objednávky nejen z Ukrajiny, ale z celého světa. Černochová podotkla, že 90 procent z celkové české zbrojní výroby směřuje na zahraniční trhy.
Ministerstvo na svém webu www.army.cz uvedlo, že tématem dnešního jednání ministryně se zbrojaři byla pomoc Ukrajině, podpora české obranyschopnosti a spolupráce s resortem obrany. Kovařík podle ministerstva ocenil strategickou podporu obrany českým společnostem při vyjednávání se zahraničními firmami. „Obrana je vysoce konkurenční prostředí, kde strategická podpora ze strany státu hraje významnou roli,“ uvedl. Dodal, že zapojení českých firem do armádních akvizic se zahraničními dodavateli jim pomůže získat nové znalosti nebo zapojit se do globálních dodavatelských řetězců největších světových výrobců. Ocenil vznik agentury AMOS, která umožňuje uzavírat výrobcům smlouvy formou mezivládních dohod.