Moderní doba postupuje a možná se dočkáme dosud nebývalé podívané. Místo nudných přestřelek v televizních debatách politiky napojí na detektor lži a budou jim klást otázky. V tomto případě je průkopníkem Ukrajina.
Web ČT v aktuální zprávě sděluje: „Kyjevský soud povolil výslech bývalého prezidenta Petra Porošenka na detektoru lži v případu údajných daňových úniků. Exprezident prohlásil, že Státnímu úřadu pro vyšetřování (DBR) nedůvěřuje a chce se nechat vyslechnout v přímém přenosu ve studiu televize Prjamij TV.
‚Nevěřím DBR a jeho vedení. Nevěřím, že jsou vyšetřovatelé objektivní a nestranní. Jsem připraven podstoupit test na detektoru lži v přímém přenosu (televize) Prjamij. Když jsem to navrhnul, (vyšetřovatelé) neprojevili moc nadšení,‘ prohlásil exprezident.
Během letošní prezidentské kampaně se dostalo Porošenkovi na kanálu Prjamij TV značného prostoru. Podle některých ukrajinských médií Porošenko ve skutečnosti kanál vlastní, exprezident to ale odmítá. Naopak obvinil činitele vlády z období prezidenta Viktora Janukovyče, že se pokusili kanál převzít.“
Faktem je, že by se občas ověření pravdivosti výpovědi některých veřejných činitelů hodilo. Zatím se mnozí pokouší uniknout tím, že nechodí do televizních debat, před novináři unikají různými zadními vchody a pokud už někam přijdou, tak jen tam, kde je nějaký úslužný moderátor. Od takového nehrozí, že by kladl tzv. lživé otázky.
Problém polarografu, lidově zvaného detektor lži, je v tom, že se dá zkušeným lhářem oklamat. Je třeba, aby si nacvičil techniky, jak uklidnit své duševní rozpoložení, aby se neprojevilo zvýšeným tepem, dechovou frekvencí a pocením. Další potíž může nastat u jedinců, kteří svým lžím sami věří. Kolik takových je, by bylo zajímavé zjistit.
V každém případě budeme průkopnický čin na východ od nás sledovat. Co je dnes senzací, může být zítra běžnou praxí. V diktaturách samozřejmě ne, tam by tazatele i s jeho přístrojkem strčili za mříže a zvědavost by ho přešla.