
Maďarský premiér Viktor Orbán FOTO: Evropská unie / se souhlasem
FOTO: Evropská unie / se souhlasem

NÁZOR / Na pozvání maďarské Národní univerzity veřejných služeb (NKE, Ludovika) bude otec íránského jaderného zbrojení, který věří, že Izrael musí být vyhlazen a že žádný holokaust nikdy nebyl, přednášet na téma „Společné hodnoty v globálním prostředí“. Zatímco Viktor Orbán vyhnal Sorosovu Středoevropskou univerzitu, popírač holokaustu je zjevně vítán stejně jako Číňané a Rusové.
Zatímco perský deník Hammihan píše, že konference, na níž bude Ahmadínežád jako „zvláštní host“ hovořit o důležitosti řešení hrozeb pro životní prostředí, se bude konat v Budapešti od 17. do 21. května, Euronews uvádí, že akce se bude konat v Ludovice od 6. do 11. května. Zasedání bude pravděpodobně uzavřené, protože na internetových stránkách univerzity není o takové akci žádná zmínka.
Ahmadínežád, který byl prezidentem islámské republiky v letech 2005 až 2013, není ekolog, ale extrémní islamista, antisemita, který nenávidí Izrael a Ameriku. V roce 2005 v projevu, v němž chválil ajatolláha Chomejního, prohlásil, že „Izrael musí být vymazán z mapy“, a holokaust opakovaně označil za „mýtus“, který byl vymyšlen proto, aby si Židé mohli založit vlastní stát.
Bývalý prezident Íránu Mahmád Ahmadínežád FOTO: Wikimedia Commons / CC A 4.0 / Heydar Rezaei
FOTO: Wikimedia Commons / CC A 4.0 / Heydar Rezaei
„Írán věří, že každý, kdo je pro lidstvo, se musí zasadit o odstranění sionistického režimu jako symbolu útlaku a diskriminace,“ řekl v roce 2011 v rozhovoru pro libanonskou televizi.
Osoba tohoto typu je tedy v Orbánově Maďarsku vítaná. Středoevropská univerzita (CEU), kterou založil finančník George Soros (toto univerzální strašidlo všech „konzervativců“) ovšem musela z Maďarska odejít. V roce 1991 byla založena současně v Praze a Budapešti. Roku 1996 byla ale pražská část s bohatou knihovnou přesunuta do Budapešti, protože se znelíbila Václavu Klausovi. Soros univerzitě věnoval 25 milionů dolarů a česká vláda se původně zavázala platit pronájem budovy, kde CEU sídlila, a platy českých zaměstnanců. Vláda Václava Klause v polovině devadesátých let odmítla nadále hradit nájem pražské budovy univerzity a z Prahy se univerzita stěhovat jinam v republice nechtěla.
V Maďarsku na to šel Orbán přes speciální zákon „Lex-CEU“ a jím znemožnil další fungování školy v zemi. Zákon požadoval, aby zahraniční univerzity měly „mateřskou“ univerzitu v zemi svého původu, zatímco většina studijních programů univerzity je akreditována v USA. Je celkem jasné, že Orbán prostě nesnesl přítomnost takového hnízda liberální demokracie, stejně jako ho nesnesl Klaus.
V roce 2021 Orbánova vláda oznámila plán prestižní šanghajské univerzity, která chce v Budapešti v roce 2024 otevřít svůj první zahraniční kampus. O projektu psal tehdy web americké CNN. Navrhovaný kampus Fudan University se stal silným tématem pro opozici, která zmiňovala obrovské náklady z peněz daňových poplatníků, které budou použity na zájmy čínské komunistické strany. Navíc opozice tvrdila, že kampus by byl postaven na pozemku určeném pro dostupné bydlení pro přibližně 10 000 maďarských studentů.
Projekt byl nakonec zastaven kvůli odporu starosty hlavního města, který zastupuje opozici; budoucnost kampusu nyní do značné míry závisí na výsledcích místních voleb plánovaných na polovinu roku 2024.
Čínských stop najdeme v Maďarsku víc. Tak třeba letos v únoru Maďarsko podepsalo s Čínou dohodu o spolupráci v justici a bezpečnostních otázkách. Podle maďarských médií bude možné, aby čínští policisté drželi společné hlídky s těmi maďarskými. Prý má jít o boj proti terorismu. S tím mají Číňané jistě zkušenosti, třeba v Tibetu.
Takže Sorosova univerzita a liberální demokracie ne, íránský popírač holokaustu a Číňané ano. Takhle vypadá režim Viktora Orbána, ke kterému tady vzhlížejí „konzervativci“, co hlásají demokracii bez přívlastků (stejný nesmysl jako počasí bez přívlastků). Moskva, Peking a Teherán jsou v pořádku a bojuje se s „útiskem Bruselu“.
Vzniká tady celá internacionála nepřátel otevřené společnosti, jak to kdysi nazval filozof Karl Popper. Je úplně jedno, jestli má někdo nálepku katolíka, pravoslavného, muslima nebo jen takzvaného vlastence. Jde o vládu silné ruky, klientelistické vazby, mafiánské chobotnice, z nichž ta největší natahuje chapadla z moskevského bazénku.
Je zajímavé se podívat, kdo se u nás obdivoval Orbánovi nebo se mu stále obdivuje. Andrej Babiš není jediný.