Viktor Janukovyč, uprchlý exprezident Ukrajiny, se vydal 18. srpna na palubě třípatrové jachty do ruského města Volgograd. Bezpečnostní stráže držely lidi daleko od lodi, ale noviny Komsomolskaja Pravda napsaly, že kolemjdoucí mohli snadno rozeznat Janukovyče na zádi jachty.
Svržený prezident, který je v současnosti na Ukrajině obviněn z trestných činů, údajně navštívil Volgograd „jako soukromá osoba, takže jeho přítomnost nebyla oznámena oficiálně, píše list Komsomolskaja Pravda. Janukovyč odmítá se vrátit na krajinu, aby absolvoval výslechy u státních zástupců, je ochoten vypovídat jen prostřednictvím videokonference.
Exprezident na jachtě cestoval se svou rodinou a navštívil místní muzeum věnované bitvě o Stalingrad, která zde také probíhala. Janukovyč údajně strávil hodinu prohlídkou muzea, ale odmítl se zapsat do návštěvní knihy.
Před svým svržením a útěkem do Ruska žil Janukovyč velmi luxusním životem. Vlastnil například na rozloze 140 hektarů nemovitost ve vesnici Novi Petrivci, kde žil mezi lety 2002 až 2014. Dnes je tam zřízeno muzeum, které připomíná jeho životní styl. Komplex byl obehnán pětimetrovým plotem dlouhým 54 kilometrů. Na jeho území se nacházejí jachty, molo, jezdecký klub, střelnice, tenisový kurt a další rekreační zařízení například pro možnost lovu. Nad územím byly zakázány přelety letadel. Další a možná ještě luxusnější rezidence byla ve výstavbě na Krymu.
Janukovyč vždy zastával proruské a proputinovské postoje a poslední kapkou pro mnoho Ukrajinců bylo, když na přání Kremlu odstoupil v roce 2013 od podpisu už připravené asociační dohody s evropskou unií. Jeho jméno je spojeno také s uvězněním jeho politické politické rivalky a bývalé premiérky Julie Tymošenkové a podezřením v mnoha kauzách týkajících se hospodářské kriminality a nakonec s násilím v době povstání proti jeho režimu.
Exil v Rusku se stal osudným pro Janukovyčova mladšího syna Viktora, bývalého poslance ukrajinského parlamentu, který se utopil v roce 2015 na jezeře Bajkal. Pod vozem, ve kterém jelo několik lidí, se probořil led a on se jako jediný nezachránil, protože se nestihl odpoutat z bezpečnostních pásů.
Janukovyč je dnes politická mrtvola bez naděje na jakýkoli návrat do ukrajinské politiky. Nezbývá mu, než aby žil pod ochranou svých ruských patronů, přinejmenším do té doby, dokud budou moci. Janukovyčův pád je pro ně ale značným varováním a šéfové Kremlu činí všechno proto, aby žádná „barevná revoluce“ v Rusku proběhnout nemohla.