Vstup europoslanců Alexandra Vondry, Veroniky Vrecionové a Ondřeje Krutílka do lidovecké frakce nebo slib, že Česká republika přijme společnou evropskou měnu. To jsou některé kroky, které by podle zakladatele iniciativy ČESKO.plus a místostarosty Ostravy-Jihu Radima Ivana (ODS) měli nyní udělat občanští demokraté. Extrémní názory by podle něj měla Fialova vládní partaj už nechat jiným.
„Nejlepší možný scénář pro ODS po volbách do Evropského parlamentu,“ uvedl přehled svých návrhů Radim Ivan. Podle něj by europoslanci zvoleni za ODS měli vstoupit do frakce Evropské lidové strany (EPP), strana by pak měla slíbit přijetí eura, zajistit silné portfolio v Evropské komisi a v rámci vládní koalice prosazovat národní zájmy. „Extrém už nechme, prosím, na jiných,“ vzkázal na sociální síti X zakladatel iniciativy členů občanských demokratů ČESKO.plus. Ivan pak dlouhodobě mluví také například o slučování obcí. Tématu se deník FORUM 24 věnoval ZDE.
Europoslanci za ODS byli dosud členy frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR), kterou přímo občanští demokraté v roce 2009 spoluzakládali. Naopak zástupci v Evropském parlamentu za strany KDU-ČSL a TOP 09, se kterými ODS nyní kandidovala pod značkou koalice SPOLU, jsou v EPP.
ECR dává smysl jen při zachování původního směru
Že není jisté, zda občanští demokraté zůstanou členy frakce ECR, v pondělí připustil také předseda vlády a šéf ODS Petr Fiala. Podle ministerského předsedy dávají Evropští konzervativci a reformisté smysl jen při zachování původního směru. Ten označil jako konzervativní, ale jasně vymezený proti populistům a nacionalistům. „Pokud by docházelo k dalším posunům, tak musíme zvažovat, co budeme dělat. Pro mne je být v jedné frakci s radikálními politickými silami nepřijatelné,“ vzkázal Fiala. Jako podmínku dal také to, aby byla frakce schopna intenzivně spolupracovat s EPP, která si uchovala nejsilnější pozici.
V dosavadním Evropském parlamentu existuje sedm politických skupin. Kromě již zmíněné lidovecké frakce a ECR je to frakce socialistů a demokratů (S&D), liberální frakce Renew, frakce Zelených/Evropské svobodné aliance, Skupina pro identitu a demokracii (ID) a Levice v Evropském parlamentu (GUE/NGL). Mohou ale vzniknout i politické skupiny nové, po vzniku jedné takové volají například představitelé krajně pravicových stran. Politické skupiny musí mít nejméně 23 europoslanců zvolených v nejméně sedmi členských státech. Jednání o ustavení politických skupin mohou trvat do prvního plenárního zasedání, název a složení skupiny je třeba oznámit do 15. července.
EPP získala v evropských volbách 185 mandátů. Na druhém místě skončila frakce socialistů a demokratů (S&D) se 137 mandáty. Nejvíce si pohoršily liberální frakce Renew Europe a rovněž frakce Zelených. Posílila naopak krajní pravice sdružená ve dvou frakcích, ve skupině konzervativců (ECR) a ve skupině Identita a demokracie (ID).
Konzervativní frakce ECR by měla mít 73 mandátů (o čtyři více) a krajně pravicová Identita a demokracie (ID) 58 křesel (o devět více). Celkem 46 europoslanců je nezařazených, což znamená, že v současném europarlamentu nepatřili do žádné ze skupin. Dalších 53 nově zvolených europoslanců odhady zařadily do takzvané skupiny Ostatní, což znamená, že se ještě neví, do jaké z frakcí se přičlení. Počty členů jednotlivých politických skupin se tak ještě mohou měnit.
Se Sašou Vondrou máme podobné postoje
V sekci „Ostatní“ jsou z České republiky dva europoslanci za koalici Přísahy a Motoristů sobě. Lídr uskupení a nově zvolený europoslanec Filip Turek se ale nechal slyšet, že má ambici směřovat do frakce Evropských konzervatistů a reformistů. „My se budeme snažit směřovat do ECR, tento týden tam budeme posílat žádost,“ řekl v pondělí ve vysílání stanice CNN Prima NEWS, kde se objevil společně s Alexandrem Vondrou, který jde znovu do Evropského parlamentu za ODS.
„Se Sašou Vondrou máme podobné postoje a podobné cíle,“ prohlásil Turek. Vondra následně oznámil, že se ODS s Motoristy sobě na některých věcech shodují. „Jsou věci programové – auta, Green Deal, migrace – tam vidím vysokou míru shody,“ přiblížil Vondra.
Následně ale zkritizoval Turka za jeho příspěvky na sociálních sítích, které měly spojitost s nacismem. „Druhá věc je koketování se svastikou. Můj dědeček byl protinacistický odbojář, byl zatčen gestapem a popraven v Osvětimi. Jakákoli koketérie s tímto je absolutně nepřijatelná,“ doplnil Vondra.