Je pátek 3. června a centrem Prahy pochodují stovky lidí, hlučí, křičí a skandují různá hesla, z nichž lze vyrozumět, že požadují demisi vlády Petra Fialy i cosi jako „vlasteneckou a pronárodní revoluci“. Žádné projevy či veřejná vystoupení se nekonají, programem je „být proti“. Lidé mávají českými vlajkami, míří k Pražskému hradu a cestou se snaží srazit ukrajinskou vlajku, která vlaje nad vchodem jednoho z domů v Nerudově ulici. Agrese roste, a někteří dokonce nejprve slovně a poté i fyzicky napadají policisty, kteří hlídají vchod do domu. Ozývají se výkřiky: „Gestapo, gestapo.“
Jak plyne z údajů Nejvyššího státního zastupitelství, mezi trestnými činy extremistického a nenávistného charakteru převažovaly (podobně jako v roce 2020) projevy sympatií k nacistickým či neonacistickým hnutím. Zejména v podobě hajlování, slovních projevů typu „Siegheil“ či „cikáni do plynu“, či veřejné prezentace hákových křížů, symbolika SS a podobně. Z hanlivých projevů vůči neromským menšinám byly zaznamenány výroky zejména vůči Židům a v řádu jednotek též vůči muslimům, černochům, homosexuálům či transgender. Řada nenávistných projevů byla spáchána ve virtuálním prostoru, loňským fenoménem byly výhrůžné e-maily a internetové nenávistné výroky vůči představitelům vlády a médií z důvodu nesouhlasu s opatřeními přijímanými v boji s pandemií koronaviru. Ani v roce 2021 podle informací státního zastupitelství nedošlo k rasově motivovaným útokům, při nichž by někdo zemřel. Jedním ze známých účastníků je jistý Jiří Černohorský, pevná součást tuzemské proruské a extremistické scény. „Do širšího povědomí vešel i opakovaným strháváním plachty z památníku maršála Koněva. Po přesunutí sochy Černohorský vyhrožuje trojici pražských politiků (Kolář, Hřib, Novotný), k čemuž nabádal i své internetové fanoušky,“ popsal analytik Roman Máca, který se monitoringem extremistických a proruských aktivit dlouhodobě věnuje.
Mezi organizátory demonstrace (oficiálně nazvané Protestní pochod Prahou na podporu národních symbolů a slovanských národů) byl například Patrik Tušl, který je stíhaný za nebezpečné pronásledování prezidenta…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.