Časopis A2 je jedním z literárních časopisů, který obdržel grant od ministerstva kultury. Z požadované částky 2 750 908 korun získá 2 750 000 – a stává se tak jedním z nejlépe hodnocených literárních periodik. Stojí však za to podívat se nejen na to, jakým způsobem jsou tyto časopisy hodnoceny, ale zejména kým: Jedním z členů komise je totiž například Jan Bělíček, redaktor časopisu A2 a zároveň člověk, který na webu A2larm (který k A2 patří) žádá čtenáře o příspěvky prostřednictvím crowdfundingu. Časopis, který se tak čile vymezuje proti státu, jasně ukázal, že nejdůležitější je přizpůsobit se společenskému diskurzu, který zní: Čím větší střet zájmů, tím větší úspěch.
[ctete postid=“194422″ title=“Nestoudnost směšných levičáků“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2015/04/P201212250129301-385×230.jpeg“ excerpt=“V posledních dnech se opět hovořilo o kardinálu Dominiku Dukovi. Ač je často cílem “ permalink=“http://forum24.cz/nestoudnost-smesnych-levicaku/“]194422[/ctete]
Podívejme se nejprve na to, kdo v komisi, která rozděluje miliony korun ze státního rozpočtu, vlastně sedí. Jedním z členů je Ondřej Buddeus, básník, který v časopise A2 publikoval. Stejně tak Viktor Debnár, Erik Gilk nebo Michal Jareš. Nejkřiklavějším případem je ale zmiňovaný Bělíček. Kromě toho, že je jedním z těch, kdo tištěné verzi časopisu přihráli téměř tři miliony korun, rád by, aby se zlepšila i jeho webová verze (jakkoli se nejen A2 tváří, že se jedná o oddělené záležitosti, je to samozřejmě nesmysl). A tak se zaangažoval v crowdfundingu, jehož účelem je vybrat peníze právě pro vylepšení webu A2larm.
Tento kouzelný střet zájmů se projevuje hned v několika věcech. Tím prvním je hodnocení, které nalezneme na stránkách ministerstva kultury. Časopis A2 žádal o 2 750 908 korun a získal 2 750 000, je tedy zjevné, že mu přísná a nezaujatá komise dala téměř o tisíc korun méně. Pravděpodobně proto, že celá částka by byla ještě nápadnější, a to hlavně ve chvíli, kdy se stačí podívat do databáze autorů časopisu A2, aby tam člověk zmiňovanou polovinu (ano, členů je celkem 10) komise našel.
[ctete postid=“182343″ title=“Schovejme obrazy, spalme knihy. Umění je přece urážka žen“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/11/these-are-the-most-prominent-allegations-to-surface-as-part-of-the-metoo-campaign-around-sexual-abuse.jpg-385×230.png“ excerpt=“Galerie v Manchesteru přestala na omezenou dobu vystavovat dílo Johna Williama “ permalink=“http://forum24.cz/schovejme-obrazy-spalme-knihy-umeni-je-prece-urazka-zen/“]182343[/ctete]
“Časopis si za nepříliš dlouhou dobu (vychází od roku 2005) vydobyl poměrně silné místo mezi kulturně uměleckými periodiky a konkuruje tradičnějšímu Hostu či Tvaru. Jako jeden z mála časopisů vychází každé dva týdny včetně prázdnin a čím dál více se profiluje jako časopis levicový, obhajující angažovanost literatury a umění obecně. Tato nezaměnitelnost a jasná pozice v politickém spektru může být čtenáři chápána jako pozitivum, avšak zároveň jako jeho nevýhoda. Přestože časopis vychází v novinovém formátu, má velmi slušnou typografickou úpravu a v médiích se prezentuje v adekvátní míře: výrazně; nikoliv však podbízivě,” píše se v dokumentu MK ČR.
Hodnotitelé zapomínají zmínit jasné ideologické zaměření časopisu, nízkou kvalitu mnohých jeho textů a hlavně demagogii, která má pravděpodobně znamenat onu angažovanost, která pro někoho může být problém. Stejně tak typografická úprava časopisu A2 je ve srovnání s jinými hodnocenými periodiky opravdu diskutabilní.
[ctete postid=“152936″ title=“Hrdinka žurnalistické práce Saša Uhlová“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/09/Snímek-obrazovky-2017-09-10-v-15.34.12-385×230.png“ excerpt=“Česká žurnalistická událost roku. I tak se v posledních dnech hovoří o projektu Saši “ permalink=“http://forum24.cz/hrdinka-zurnalisticke-prace-sasa-uhlova/“]152936[/ctete]
Protože A2 i A2larm se často prostřednictvím textů vyjadřují k politické situaci, není od věci zmínit, že za největší problém je zde považována domnělá genderová nerovnost, feminismus, squatting a další okrajová témata – z toho logicky vyplývá, že autory opravdu minimálně trápí problém střetu zájmů v České republice. Je tedy jasné, že princip tohoto problému jim uniká i v případě, že si někde mohou přijít k penězům.
Ještě pikantnější je však tento fenomén v případě časopisu, který se projevuje jako levicový, někdy extrémně, jako kritik státu a státní moci. Státní peníze jsou ale pro něj něčím samozřejmým a sezení na obou stranách stolu – tedy schopnost být tím, kdo peníze rozděluje i získává zároveň, redaktorům (a členům ministerské komise) nijak nevadí.
Časopis A2 se často vymezuje proti ostatním časopisům a dalším médiím, a to zejména v případě, že jsou jeho autoři kritizováni. V tomto případě už ale nejde o ideologický a názorový nesoulad, ale o principy právního státu a rovných podmínek, které v už tak pokřiveném systému státních dotací naprosto chybí. Stačí se ostatně podívat na to, že časopis Babylon nedostal od stejné komise vůbec nic – asi proto, že o rozdělení peněz nerozhodoval Petr Placák a jeho kolegové.
Na výsledky dotačních řízení se můžete podívat ZDE.