Společnost Facebook začala v uplynulém roce důrazněji prosazovat své zásady týkající se dezinformací o koronaviru. Přesto tato sociální síť zůstala třeba místem, kde lidé diskutují o tom, jak získat a používat ivermektin považovaný z nějakého důvodu za lék schopný vyléčit covid-19.
Ivermektin byl hitem různých laiků a dezinformátorů i u nás a některé lidi tato představa neopustila ani poté, co poslední studie neprokázaly, že by měl na covid nějaké léčebné účinky.
Ivermektin se obvykle používá u zvířat, když mají parazitické červy. Jak píše The New york Times, americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv teď varoval lidi před jeho svévolným užíváním k léčbě covidu-19.
„Facebook zrušil několik skupin věnovaných těmto diskusím. Podle nedávného průzkumu však desítky dalších zůstávají v provozu. V některých těchto skupinách členové diskutují o strategiích, jak pravidla sociální sítě obejít.“ Skupina Media Matters for America věnující se dezinformacím zjistila, že na Facebooku existuje 60 veřejných i soukromých skupin věnovaných diskusím o ivermektinu. Mají celkem desítky tisíc členů. Poté, co organizace tyto skupiny na Facebooku vypátrala, bylo 25 z nich uzavřeno. „Zbývající skupiny, které prověřil deník The New York Times, měly téměř 70 000 členů. Údaje z CrowdTangle, analytického nástroje pro sociální sítě vlastněné Facebookem, ukázaly, že skupiny denně generují tisíce interakcí.“
Facebook uvedl, že zakázal na svých platformách prodej výrobků na předpis, včetně léků a léčiv – a to i v reklamách. „Odstraňujeme obsah, kde se někdo pokouší koupit, prodat nebo darovat ivermektin,“ uvedl Aaron Simpson, mluvčí Facebooku, v prohlášení zaslaném e-mailem. „Zasahujeme také proti všem účtům nebo skupinám, které porušují naše zásady týkající se covidu-19 a vakcín, včetně tvrzení, že ivermektin je zaručeným lékem nebo zaručenou prevencí, a nepovolujeme reklamy propagující ivermektin jako léčbu covidu-19.“
V některých „ivermektinových skupinách“ administrátoři dávali lidem návody, jak se vyhnout automatickému odhalení obsahu. Ve skupině nazvané Hrdinové zdravotní péče za osobní volbu administrátor instruoval lidi, aby odstraňovali nebo špatně psali dnes frekventovaná slova, nebo nepoužívali emoji injekční stříkačky. Také radil, aby lidé obsah umísťovali do komentářů, protože je Facebook tolik nekontroluje.
Facebook uvedl, že při určování, zda skupina porušuje pravidla, se obecně dívá na jednání administrátorů, a pokud moderátoři pravidla poruší, postihne to pak celou skupinu.
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv na svých stránkách píše: „Úřad FDA nepovolil ani neschválil použití ivermektinu k prevenci nebo léčbě covidu-19 u lidí nebo zvířat… V současné době dostupné údaje neprokazují, že by ivermektin byl účinný proti covidu-19. Klinické studie hodnotící tablety ivermektinu pro prevenci nebo léčbu covidu-19 u lidí probíhají. Užívání velkých dávek ivermektinu je nebezpečné. Pokud vám lékař předepíše ivermektin, získejte jej prostřednictvím legálního zdroje, jako je lékárna, a užívejte jej přesně podle předpisu. Nikdy nepoužívejte léky určené pro zvířata na sebe nebo na jiné osoby. Přípravky s obsahem ivermektinu pro zvířata se velmi liší od přípravků schválených pro lidi. Použití ivermektinu pro zvířata k prevenci nebo léčbě covid-19 u lidí je nebezpečné.“