NÁZOR / Epocha sociálních sítí přinesla dříve zcela nepředstavitelné zesprostnutí veřejné diskuse a naprostý mravní úpadek celé velké množiny internetových diskutérů. Když po ruském útoku na Ukrajinu masa těchto internetových hašteřilů splynula s proruskou dezinformační scénou, živenou ruskou propagandou, začaly se na českých sítích šířit vlny nesmírné nenávisti. Zmapoval jsem facebookový účet, který se raduje nad tragickou smrtí českého dobrovolníka bojujícího na Ukrajině proti ruským okupantům. Podobné obsahy publikuje dlouhodobě a Facebook to plně toleruje.
Chvíli potom, co začala ruská agrese proti Ukrajině, napsal jsem sloupek o největším Putinově zločinu: o tom, že vrátil do Evropy přání smrti. Přestože jsem věděl, že to není nic moc, měl jsem radost ze záběrů ukrajinských dronů, jak vybuchují ruské tanky i s osádkou a jak ruští vojáci umírají po zásahu dronem shozeného granátu. Následkem ruského útoku na Ukrajinu se bohužel stalo zcela legitimní přání smrti – a nejen Putinovi, hlavnímu strůjci zla, ale i řadovým vykonavatelům toho zla. Ruským vojákům, kteří vtrhli na Ukrajinu, znásilňovali, loupili a vraždili.
Léta jsme doufali, že přání smrti do Evropy už nepatří, ale Putin je vrátil. Po fotografiích masakru v Buči mu přejí smrt i velmi mírumilovní lidé. Jakékoliv náznaky takového přání však u nás nejsilnější sociální síť Facebook tvrdě maže. Zato proruské účty na Facebooku nerušeně oslavují smrt českého dobrovolníka, který položil život za svobodu a existenci Ukrajiny.
Účet Stanislav Sýkora
Ten účet vypadá jako pravý. Na první pohled. Na pohled druhý však zjistíme, že fotografie údajného majitele účtu je tam jen jediná. Tuctová fotografie staršího muže v obleku, která není kvůli GDPR strojově vyhledatelná na webu. Ač to nevím jistě, považuji účet spíše za falešný, onen Stanislav Sýkora asi neexistuje. Každopádně je však účet dlouhodobě ovládaný živým člověkem, není to účet softwarového bota.
Účet o sobě uvádí: „Sangvinik s optimistickým pohledem na svět. Extrovert. Pracuje pro Práce na velínu. Pracuje pro Na volné noze. Žije v Českých Budějovicích.“
Oblíbené citáty: „Je víc než nepochybné, že tímto světem projdeme jen jednou, proto každou laskavost či dobro, které můžeme prokázat dobrému člověku nebo němé tváři, neodkládejme, neboť již nepůjdeme touto cestou.“
Agenda účtu je jednoznačná. Jeden z typických postů: „Vrazi dětí v ruském Belgorodu. Ukrajinským nacistům poslali české systémy MLRS M-70 Vampír, kterými banderovci ostřelovali školní hřiště a nákupní centrum v Belgorodu, přičemž zabili šest lidí, z toho dvě děti. A co fialenkovič fašistickonacistická zrůda?“ A k tomu koláž: fotografie prezidenta Petra Pavla a ministryně obrany Jany Černochové s rudým heslem „Vrazi dětí v Belgorodu“.
Další post připomíná památku libyjského tyrana Muammara Kaddáfího. Čtrnáctého února pak účet píše: „Prý na Ukrajině zdechl nějaký český žoldák. Škoda, že nepiju, tak sláva ruským hrdinům.“ Ten den byla zveřejněna informace, že českého dobrovolníka bojujícího na straně Ukrajiny proti okupantům zabila minometná palba ruské armády.
Z diskuse pod hejtem
V diskusi lidé nijak nepochybují, že diskutují pod postem reálného uživatele, skutečného člověka, ne nějakého falešného účtu kontrolovaného (pro)ruským trollem. Zhruba polovina příspěvků hodnotí to nechutné jásání nad smrtí dobrovolníka stejně jako já – jako hnusný, nepřijatelný a naprosto amorální projev. Někteří i uvádějí paragrafy trestního zákoníku, které podle nich účet porušuje. Druhá polovina diskutérů však oslavuje smrt našeho vojáka stejně jako účet Stanislav Sýkora.
Michal Gyna: „Jeho smrti nelituji.“
Eva Popelová: „Je mi to úplně jedno. Jeho problém… kdo chce kam… že ano?“
Tomáš Zaoral: „Můj hrdina to také není…“
Eleonora Sýkorová: „Nemá tam lézt, debil.“
Jaroslav Štěrba: „Ukrajinci se válí po celé Evropě, u nás jich je půl milionu… Je jim tu dobře, když za ně umírají naši lidé. Naši lidé jsou hloupí, že tam lezou. Jako by těch šest nebo deset lidí vytrhlo válku. Věděli, proč tam jdou, šli tam pro peníze, tak mají smůlu. Každý cizinec jdoucí bojovat do řad ukrajinsských vojsk je žoldák placený UA. A odkud má UA peníze? USA a EU. Takže ve finále i z našich peněz.“
Ondřej Schmidt: „Aspoň tam šel. Není jako většina ukrohadrářů, co mají na hubě, ale umírat nechají jiné a hlavně ty násilně odvedené ukry.“
Jarda Von Waldschänke: „Dám si za tebe!“
Bez ohledu na to, že účet považuji za falešný a jeho posty za ruskou propagandu, řada českých proruských diskutérů si s ním notuje a smrt českého dobrovolníka slaví spolu s účtem.
Facebook – útočiště rusských švábů
Mému kamarádovi nedávno Facebook smazal vizuální mem. Fotografii Vladimira Putina se záměrným terčem na čele a citátem Jana Drdy: „Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem.“ Mně samotnému zase Facebook smazal krátce po zveřejnění fotografií z Buči post parafrázující název vynikajícího českého filmu o lidské malosti. Jmenoval se „Je třeba zabít Sekala“. Já na Facebook napsal „Je třeba zabít Putina“ a za hodinu byl post pryč – a já dostal napomenutí.
Jásání nad tím, že za svobodu Ukrajiny padl náš krajan, opakované vyjadřování sympatií ruské agresi a oslavování ruských válečných zločinů tato sociální síť dlouhodobě toleruje. Naše vláda je dlouhodobě a docela oprávněně kritizována za nedostatečné potírání nebezpečných dezinformací. I kdyby se ale Petr Fiala a jeho tým přetrhli, tak vzhledem k vlivu Facebooku a podílu dezinformací, které se šíří právě přes něj, nic moc nedokážou.
Pokud skutečně chce euroatlantická civilizace nějak potírat nesmírně destruktivní tok dezinformací z kremelských trollích farem, musí především zamezit jejich šíření na sociálních sítích. Donutit lokálně i globálně působící sociální sítě, aby akceptovaly jen a výhradně účty vedené fyzickou nebo právnickou osobou a zcela zakázaly provoz falešných účtů. Těch vedených ruskými boty i těch, které obsluhuje živý člověk – jako je účet Stanislav Sýkora. Bez tohoto opatření na planetě plně propojené sociálními sítěmi nezmůže proti dezinformační válce žádná národní vláda nic.