Spousta otázek. To je sousloví, kterým nyní šermují všichni členové vlády Andreje Babiše, když jsou nuceni vyjádřit se k aktuální kauze. Některé věci jsou ale z reportáže naprosto jasné a popřít je nelze. Shrnuli jsme, co je evidentní, a také to, jaké nejasnosti kolem případu nyní jsou.

FAKTA

 1. Andrej Babiš se snažil držet svého syna dál od policejních vyšetřovatelů kauzy Čapí hnízdo.
 2. Synovi Andreje Babiše se v posledních několika letech něco vážného stalo. Až do roku 2015 pracoval jako pilot a zjevně žil úplně normálně.
 3. U rozhovoru s Babišem mladším, jehož psychický stav je zpochybňován, byla po celou dobu i jeho matka. Nic z jeho výpovědi nepopřela.
 4. Andrej Babiš junior mladší má strach. A tento strach evidentně souvisí s jeho otcem a se zaměstnancem Agrofertu Petrem Protopopovem.
 5. Psychiatrička a členka hnutí ANO Dita Protopopová, která byla poradkyní Andreje Babiše, napsala zprávu o tom, že Babišův syn je psychicky nemocný muž, který je neschopen výpovědi na policii. Souvislost mezi touto zprávou pro policii a její prací pro Babiše je zjevná.
 6. Andrej Babiš mladší nevěděl, že Dita Protopopová o něm napsala zprávu, jejímž cílem bylo označit jej za psychicky nemocného a neschopného výpovědi.
 7. Své děti do vlastních problémů s dotačním podvodem namočil premiér Andrej Babiš, nikoli novináři.

OTÁZKY

 1. Co se stalo v životě Babiše mladšího, že se z pilota Boeingu 737 stal údajně psychicky nemocný člověk a zřetelně vyděšený muž? A jak tato změna souvisí s vyšetřováním kauzy Čapí hnízdo a se snahou jeho otce udržet se u moci?
 2. Proč se měl o Babiše mladšího „starat“ řidič z Agrofertu Petr Protopopov, manžel poradkyně Andreje Babiše a psychiatričky z Národního ústavu duševního zdraví? Bylo to na zadání Andreje Babiše kvůli vyšetřování kauzy Čapí hnízdo?
 3. Proč se Andrej Babiš junior bojí Petra Protopopova. Zlehčování výpovědi Babišova syna v tomto bodě může zakrývat trestnou činnost. Omezoval Petr Protopopov osobní svobodu Andreje Babiše mladšího, který nebyl zbavený svéprávnosti? To by se mělo stát předmětem šetření policie.
 4. Proč psychiatrička Protopopová působila jako poradkyně na ministerstvu financí? K čemu ministr financí potřebuje poradenství v oblasti duševního zdraví?
 5. Proč Babiš do svých vysvětlení zatáhl i svoji dceru a proč uvádí, jakou má diagnózu? Proč navíc uvedl, že stejnou diagnózu měl i skladatel Karel Svoboda?
 6. Babiš již dříve uvedl, že Farmu Čapí hnízdo vlastnily jeho dvě dospělé děti. V té době byly obě psychicky zdravé? Jejich společné podnikání bylo zjevně jen fingované.
 7. Jak je možné, že policie, která tvrdí, že celou dobu znala místo pobytu Andreje Babiše mladšího, jej nebyla schopná za celý rok vyslechnout?
 8. Jak může být za relevantní považován názor lékařky, která zároveň spolupracuje s jedním z obviněných?
 9. Opravdu stačí k odložení vyšetřování únosu fotografie s aktuálním datem novin?

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora