Nikdo necharakterizoval současné poměry výstižněji než ekonomický poradce Andreje Babiše Aleš Michl. Jak uvedlo Echo 24, Michl už v říjnu 2015 během debaty o připravovaném projektu EET plédoval za udávání hospodských a obchodníků. Podle něj musejí živnostníci poznat „faktor strachu“. Tento faktor se stává symbolem dnešní stoupající represe státu.
Babišův poradce to řekl jasně: „Nedokážu si v současné době představit efektivnější a rychlejší řešení daňových úniků než faktor strachu z nekalého jednání.“ Proto se vysloveně postavil za „napráskání obchodníků“ zákazníky, jelikož podle něj není možné, aby vydávání účtenek kontrolovaly jen finanční úřady.
Tento způsob myšlení plně odpovídá „systému Babiš“, který se plíživě rozmáhá v několika posledních letech. Je charakteristický mentalitou fízlovacího státu, hypertrofovaného až do shánění „složek“ na oponenty. „Všetci kradnú,“ říká s oblibou ministr financí, proto je potřeba živnostníkům pustit žilou, zatímco jeho firmy čerpají miliardové dotace, veřejné zakázky a daňové úlevy. Že se s tím sveze drtivá většina poctivých podnikatelů, zatímco ti nepoctiví si poradí jinak a ti nejslabší skončí, je detail, který obhájci regulací všeho typu neřeší.
Rekordní bujení byrokracie
Současný vládní kabinet je nepochybně nejvýkonnější v bujení byrokracie a průniku do soukromí občanů v takové míře, jako nikdy v polistopadové historii. Do veřejnosti je šířena atmosféra strachu a nenávisti, a ti, kdo kritizují osvícenou politiku ministra financí, jsou nálepkováni za podvodníky a přátele starých pořádků. To je vhodné podhoubí pro zavádění nových represivních nástrojů s drakonickými, až likvidačními sankcemi.
Zato vesele bobtná státní aparát. Za působení současného kabinetu stoupl počet státních zaměstnanců o 31.000, z toho o tisíce úředníků. Mzdy zaměstnanců placených daňovými poplatníky ve stejném období stouply o 28 miliard korun. Průměrná mzda zaměstnance ve veřejném sektoru je už zase vyšší než v sektoru soukromém.
Tolik vzývaný služební zákon ve státní správě zabetonoval stovky exponentů současné vládní koalice a nenaplnil očekávání jejího odpolitizování. Úředníci jsou motivováni nejen prudkým růstem platů po několika hubených letech vyvolaných ekonomickou krizí, ale i nejrůznějšími novými benefity, o kterých se zaměstnancům v soukromé sféře (neřkuli živnostníkům) může jen zdát. Tím si současná vládní moc buduje armádu vděčných pomocníků, kteří jsou ochotnější sloužit jejím cílům. Co mimo jiné prosadila?
Kontrolní hlášení DPH
Ministr financí často hovoří o prospěšnosti jím zavedeného kontrolního hlášení DPH. Podle Andreje Babiše má být účinným nástrojem proti tzv. karuselovým obchodům. Tyto podvody se ovšem týkají firem s obratem nad 100 milionů korun, kterých jsou z celkového počtu 500.000 plátců DPH jen dvě procenta (z nich jsou odhaleny pouze desítky případů ročně). Jak ukazují výsledky státního rozpočtu za loňský rok, výběr DPH zaostal za výběrem ostatních daní, a dokonce i za spotřebou. Kontrolní hlášení tedy zatím očekávání nenaplnila, zato podnikatelům ukrajuje čas a peníze.
Elektronická evidence tržeb
Kdo soudný by zpochybňoval tezi, že daně se platit musí? Není však proto nutné zavádět nejrestriktivnější nástroj kontroly, v této formě fungující jen v několika balkánských zemích. Vlajkovou lodí Babišova boje proti šedé ekonomice je elektronická evidence tržeb, jejíž první etapa byla spuštěna v prosinci a druhá etapa (obchod) má naběhnout letos v březnu. Ve vzorovém Chorvatsku však nesnížila šedou ekonomiku a nezvýšila výběr daní i proto, že desítky tisíc drobných podnikatelů a firem zkrachovaly. EET podnikatelům zvyšuje administrativu a náklady, což se projeví plošným zdražením služeb a zboží. Zákazník nevydělá nic, pokud odhlédneme od mizivé pravděpodobnosti uspět v předvolebně načasované účtenkové loterii.
Trestní odpovědnost firem
Vláda výrazně rozšířila okruh trestní odpovědnosti firem, která se nyní dotýká více než dvou set trestných činů. Tím se zároveň rozšiřuje potenciální možnost státní šikany a nekalého konkurenčního boje mezi podnikateli.
Nejkurióznější změnu však prosadil komunistický poslanec Zdeněk Ondráček, který se ještě jako příslušník Pohotovostního pluku za totalitního režimu proslavil televizním extempore po brutálním zásahu policistů na Václavském náměstí. Firmy mohou být nově žalovány i pro pomluvu, což může být zneužíváno zejména proti sdělovacím prostředkům. V krajním případě to může vést až k cenzuře a omezení svobody projevu. Ondráčkův paragraf by mohl v krajním případě posloužit k vyřízení účtů s „neposlušnými“ médii.
Zákon o prokazování původu majetku
Ministr financí prosadil i zákon o původu prokazování původu majetku. Je dalším střípkem šíření presumpce viny. Pokud vznikne podezření, že si daňový poplatník nemohl na pořízený majetek vydělat legálně, bude muset před úředníky obhajovat svoje příjmy, a to i retroaktivně. Dříve musel vinu prokázat orgán veřejné moci. Dnes může stát poplatníka obvinit z čehokoliv a ten bude muset prokázat, že to není pravda. Finanční úřady dostanou další nástroj, jak šikanovat občany při sebemenším podezření či udání, přičemž daňový výběr se nezvýší a „velké ryby“ si poradí.
Pokuta za urážku úředníka
Změna přestupkového zákona zavádí přestupek urážky úřední osoby při výkonu funkce, za který může následovat pokuta až 10.000 korun. Tím úředníky vyčleňuje z množiny jiných profesí, kde jsou zaměstnanci konfrontováni s kritikou občanů. Z úředníků je tak vytvářena privilegovaná kasta, která může tohoto nástroje potenciálně zneužívat.
„Velký bratr“ v registrech
Státní moc významně posiluje princip „velkého bratra“ zřizováním nejrůznějších registrů. Ministerstvo financí prosadilo centrální registr účtů fyzických a právnických osob vedených u bank a záložen. Vybraní úředníci tak mají přehled o účtech všech občanů bez jakékoliv kontroly. Vzhledem k nebezpečí úniku dat jde o další průlom do soukromí.
Koalice hodlá zavést centrální zdravotní registr, do kterého budou úředníci bez souhlasu pacientů ukládat nejcitlivější údaje o jejich zdravotním stavu. Tím je vážně ohrožen princip lékařského tajemství. Autoři nedbají varování kritiků, kterým i tady vadí možnost zneužití takto shromažďovaných dat.
Prolamování domovní svobody
Současně stále více přibývají snahy státu prolamovat domovní svobodu. Podle nových pravidel budou mít policisté rozšířenou pravomoc zabavit zbraň přímo v domácnosti bez soudního příkazu. Za prolomení domovní svobody lze považovat i možnost vstupu úředníků kvůli kontrole, čím lidé topí. Pokud nebudou vpuštěni dovnitř, hrozí jim pokuta až 50.000 korun.
Invaze státu sílí
Držet ústa a krok se znovu stává módou a jen část společnosti je ochotna veřejně ventilovat nesouhlas s omezováním osobních a podnikatelských svobod. Mediální mainstream neplní roli kritického zrcadla nastaveného vládní moci, jako ještě v nedávné minulosti. Podnikatel nechce mít problémy s úřední šikanou, a proto většinou skousne růst administrativních povinností a tomu odpovídajících nákladů. O Babišovi, stejně jako dříve o Husákovi, raději řada z nich nemluví.
Invaze státu do osobních a podnikatelských svobod v poslední době sílí. A je zjevné, že kreativitě státních dohližitelů a pečovatelů, kteří chtějí regulovat co nejširší oblasti lidského počínání nad rámec dosavadních pravidel, dosud není konec.