Místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová se kvůli důchodcům opět pustila do kabinetu Petra Fialy (ODS). Podle ní vláda začala úderem čtvrteční půlnoci obírat každého důchodce o 33 korun denně. To nenechalo chladným bývalého šéfka státní kasy Miroslava Kalouska, který její slova označil za falešnou mediální hru.
Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se kvůli inflaci od června opět mimořádně navýšily. Zásluhová část penzí vzrostla o 2,3 procenta a k tomu ještě o 400 korun. Průměrný starobní důchodce si tak polepší o 760 korun. Původně mělo jít o částku 1770 korun. Kvůli vysokým výdajům a rychlému zadlužování ale vláda prosadila mírnější přidání.
Toho opět využila ke kritice bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO). „Úderem půlnoci začala pětikoalice obírat každého důchodce o 33 korun denně. Nemilosrdná inflace měla podle zákona zvýšit důchody od 1. 6. o více než 1700 korun. Vláda ale hanebným zákonem nárok každého důchodce o 1000 korun snížila. Ani tyto peníze ale ministerstvo financí v podvodném rozpočtu nemá,“ napsala na twitteru.
Slova místopředsedkyně Babišova hnutí nenechal bez povšimnutí exministr financí Miroslav Kalousek. Podle něj se naopak úderem půlnoci všem důchodcům penze zvýšily. „Jsou tak jedinou skupinou obyvatel, které jsou příjmy navýšeny už popáté za 18 měsíců a která je nejlépe ze všech chráněna proti inflaci,“ vzkázal Schillerové na sociální síti. „Skuhrání opozice je jen falešnou mediální hrou,“ dodal Kalousek.
Česká správa sociálního zabezpečení vyplácela na konci března 2,84 milionu penzí, z toho 2,36 penzí starobních. Průměrnému starobnímu důchodci úřad v březnu poslal 19 461 korun měsíčně. Své důchodové systémy mají i resorty vnitra, obrany a spravedlnosti, ze kterých se poskytuje několik desítek tisíc důchodů.
Důchod se skládá ze solidární pevné části 4040 korun a zásluhové procentní výměry podle odpracovaných let, výše odvodů z výdělků a počtu vychovaných dětí. Při mimořádné valorizaci se zvedá zásluhový procentní díl. Roste pět měsíců poté, co růst cen překročil za sledované období pět procent. Zvyšuje se o přírůstek indexu spotřebitelských cen.
Podle původních pravidel by se zásluhová výměra od června zvedala o 11,5 procenta. Do konce roku by to stálo 34,4 miliardy korun navíc. Vláda prosadila novelu s jednorázovým snížením. Zásluhový díl má růst o 2,3 procenta a k tomu ještě o 400 korun. Výhodnější je to pro nízké penze. Navíc by tak mělo být do konce roku potřeba 15,4 miliardy korun. I tak se očekává schodek důchodového pojištění kolem 80 miliard korun.
Důchodovou novelu s omezením mimořádné červnové valorizace napadli u Ústavního soudu poslanci hnutí ANO. Stěžují si na projednávání v legislativní nouzi a na případnou retroaktivitu úpravy. Stížnost podali i senátoři, pak ji ale stáhli. Vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) prohlásil, že jeho úřad chystá obhajobu. Odmítl tvrzení, že by změna mohla být retroaktivní a narušit očekávání penzistů a penzistek. Dodal, že věří, že vláda u soudu nižší valorizaci obhájí.
Důchody se letos zvedají podruhé. Naposledy rostly při řádné valorizaci v lednu. Loni se upravovaly celkem třikrát. Jednou řádně a dvakrát mimořádně kvůli zdražování. Od prosince 2021 do konce letošního března se průměrný starobní důchod zvedl o 26 procent, tedy o zhruba 4000 korun. K navýšení vedle valorizací přispělo letos i výchovné.