Omluva Miloše Zemana Srbsku za spojenecké bombardování z roku 1999 je neobyčejně trapná. Česko na straně NATO navzdory svému čerstvému členství nebojovalo. Vláda Miloše Zemana akci schválila, ačkoli se u toho současný prezident a tehdejší premiér kroutil jako had. Západní veřejné mínění tehdy jednoznačně stálo na straně kosovských Albánců a Srbsko mělo zaslouženou pověst vražedného nacionalistického režimu.
Srbové měli tehdy na rukou krev z genocidy v Bosně a svět se bál, že se k další genocidě schyluje v Kosovu. Metodu etnické čistky bylo tehdy nutné zastavit a Srbové na rozdíl od Albánců bojkotovali diplomatické řešení. Útok NATO si vysloužili tím, že po masových vraždách v Kosovu odmítali zasednout k jednacímu stolu. Záporný vztah k tehdejší alianční vojenské akci je dodnes poznávacím znamením přátel Ruska. Pravoslavné Srbsko chápou imperiálně orientovaní Rusové jako svoji kulturní kolonii a milovaný slovanský výhonek. Vykreslují Srby zcela lživě jako oběti zlého NATO. Jenže Miloševičovo Srbsko žádnou obětí nebylo. Bylo pachatelem.
I z krátké návštěvy Srbska si dnes okamžitě odnesete dojem, že tu ruskou přítomnost cítíte na každém kroku. Vojenský útok NATO přitom před dvaceti dvěma lety Rusy ponížil. Neměli sílu se postavit na obranu svého pokrevního a ideologického bratra Slobodana Miloševiče. Tato urážka imperiální hrdosti bolí kremelskou garnituru dodnes. A to je ten jediný důvod, proč se Miloš Zeman omluvil Srbsku.
Jde o Zemanův vzkaz do Moskvy, že stojí neochvějně na pozicích, jež odpovídají zájmům Kremlu. Jeho okázalá lítost za bombardování je naprosto směšná. V případě jiných konfliktů nevykazuje žádný soucit. Je to pouhý Putinův neúspěšný služebníček, který nedokázal navzdory své setrvalé snaze dovést svoji zemi do nového podřízení Moskvě. Prostě proto, že to odporuje logice evropské situace.
Služebnost a hloupost českého prezidenta je dočasný jev. Dnes se nám z něj občas dělá zle, ale zítra už nebude a na jeho stupidní chování zapomeneme. Měli bychom se ale snažit, aby nám sem Moskva nedosadila nějakého pokračovatele.
Když se Miloš Zeman omluvil za bombardování Srbska, tak je na místě otázka, zda se už Srbsko omluvilo za masové vraždy v Bosně a v Kosovu.