Německý deník Die Welt se zaobírá studií analytické agentury Deep Knowledge, která má sídlo v Hongkongu a Londýně a vydala žebříček států, které nejlépe a nejefektivněji bojují s aktuální pandemií.
Česká vláda, která se nepřetržitě chválí, že naše země je absolutní špičkou a celý svět k nám údajně vzhlíží, má zjevně pohled zamlžený a nepřesný. Názor nezávislých analytiků je poněkud odlišný.
Ve světě je jasnou jedničkou Izrael, na druhém místě je Německo a na třetím Jižní Korea. Naše vláda to dotáhla na 25. příčku ve světě a v Evropě je to místo jedenácté. Není to špatný výsledek, ale určitě nelze mluvit o nějakém mimořádném výkonu a už vůbec ne o vzorové funkci „české cesty“ pro ostatní státy. Vyhodnocovány byly čtyři oblasti: účinnost karantény, monitoring a detekce, účinnost vládních opatření a připravenost zásahu v nouzi.
Zde najdete ranking jednotlivých zemí. Zde je tabulka zemí EU:
Celosvětové srovnání:
Analytici shromáždili informace o tom, jak rychle vlády reagovaly a jak se projevovaly v roli krizového managementu. Zejména sledovali, jak byly vlády schopné zajistit komplexní testy na COVID-19 a dokázaly nákazu podchytit. Také se analytici zajímali o to, jak jsou nemocnice vybaveny ochrannými pomůckami a potřebnými přístroji. Ve většině těchto parametrů uspělo Německo a Izrael. Mohou se pochlubit kupříkladu efektivním fungováním krizových týmů a schopností mobilizace rychlé pomoci. V evropském srovnání jsou pak za Německem v roli nejlepších krizových manažerů vlády Švýcarska a Rakouska.
Pandemie je mezinárodní úkaz, který lze řešit jen ve spolupráci s institucemi EU a mezinárodními organizacemi. Hlavně v Německu již sílí hlasy, které nabádají k uvolňování restriktivních opatření, která dusí ekonomiku. Čísla zveřejněná ČNB nevěstí nic dobrého. Inflaci se na papíře podařilo udržet pod čtyřmi procenty, ale je to jen díky tomu, že ceny ropy se propadly, a to mělo vliv i na ceny benzinu. Naopak potraviny zdražují, a pakliže nepustíme lidi do práce, budeme čelit potravinové krizi. V Německu někteří farmáři řeší nedostatek pracovní síly tím způsobem, že si pronajímají letadla a přivážejí si pracovní sílu ze zemí EU sami.