
Emmanuel Macron FOTO: Pravý břeh / se souhlasem
FOTO: Pravý břeh / se souhlasem

Ve Spojeném království se konají ve čtvrtek volby, Francii pak o tři dny později čeká druhé kolo předčasných parlamentních voleb. Sociální sítě byly ale v posledních dnech v obou zemích zaplaveny dezinformacemi a falešným obsahem, upozornil server Euronews. Mířily především na jednotlivé politiky.
Jeden příspěvek na sociální síti X například tvrdil, že bývalá ministryně vnitra Spojeného království Suella Bravermanová vykázala 25 000 liber jako výdaje na zaplacení účtů za elektřinu svých rodičů, nikoli za své vlastní.
Bravermanová byla kvůli tomu už před několika lety nařčena ze zneužití systému, protože vykázané peníze šly na její dům v Londýně, přestože bydlela bez nájmu v domě svých rodičů. Výdaje ale nešly na zaplacení účtů jejích rodičů, jak tvrdil příspěvek.
Jiný příspěvek má zase ukazovat Keira Starmera, vůdce labouristické strany, jak sedí vedle sexuálního delikventa Jimmyho Savileho. Obrázek je ale falešný, na pravé fotografii sedí Starmer vedle bývalého premiéra Gordona Browna.
V pondělí se také objevila zpráva, že britské političky se staly terčem falešných pornografických snímků, které byly vytvořené umělou inteligencí. Obětí se stala například místopředsedkyně labouristů Angela Raynerová, ministryně školství Gillian Keeganová nebo předsedkyně dolní sněmovny Penny Mordauntová, informoval Channel 4 News.
V Británii se podle průzkumů očekává, že čtvrteční parlamentní volby ukončí 14 let vlády konzervativců a přinesou jasné vítězství opozičních labouristů. Obě hlavní strany se snažily na poslední chvíli přesvědčit nerozhodnuté voliče. Konzervativci, kterým se v kampani nečekaně pokusil pomoci expremiér Boris Johnson, varovali před zvyšováním daní chystaným labouristy, kteří naopak slibují skoncovat s „chaotickou ekonomikou“ pravicové vlády.
Ve Francii se zase šíří lež, že prezident Emmanuel Macron vypsal předčasné parlamentní volby, aby sám mohl kandidovat potřetí. Podle těchto tvrzení bude Macron moci odstoupit a znovu kandidovat, pokud pro něj bude výsledek nepříznivý, protože jeho druhý mandát by byl neúplný. Ve francouzské ústavě ale jasně stojí, že prezident je volen na pět let a „nikdo nemůže zastávat více než dva po sobě jdoucí mandáty“.
Na sociálních sítích se objevil také příspěvek, podle kterého měl levicový poslanec Manuel Bompard na sobě červený trojúhelník na podporu teroristického hnutí Hamás. Ve skutečnosti šlo o antifašistický symbol, jak upozornila stanice France 24.
S dezinformacemi se Francie potýkala už několik měsíců kvůli volbám do Evropského parlamentu. V dubnu ministr pro evropské záležitosti Jean-Noël Barrot řekl Politico, že bezpečnostní orgány země čelí vlnám dezinformací a že tradiční média a oficiální webové stránky ministerstev byly falšovány, aby přiměly lidi v ně uvěřit.
„V posledních šesti týdnech nebyl jediný týden, kdy by Francii nezasáhla koordinovaná dezinformační kampaň,“ řekl.
První kolo voleb ve Francii minulý víkend vyhráli extremisté. Na prvním místě skončilo s 33 procenty hlasů Národní sdružení, na druhém místě s 28 procenty levicový blok Nová lidová fronta. Vládní tábor prezidenta Macrona Spolu byl třetí s výrazným odstupem a ziskem 21 procent. Druhé kolo voleb se koná v neděli.