Takový ohlas na Českého lva asi pořadatelé nečekali. Bohužel pro ně se ale jméno nejprestižnější ceny pro české filmaře skloňuje s posměchem. Letošní předávání chtěla Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vyšperkovat přítomností hvězdy světového formátu, ale skončilo to malérem. Jim Carrey, který vystoupil v přímém přenosu, byl ve skutečnosti jen dvojníkem, či spíše jen málo podobnou variací slavného amerického komika. A nepoznal to ani Jan Svěrák, který měl nad udílením výročních cen supervizi.
Je třeba se ptát, zda slavný český režisér dostatečně sleduje světovou filmovou tvorbu. Tím by se možná takovému zesměšnění mohl vyhnout. Dobře promyšlený kanadský žert totiž Akademii, která se snaží vystupovat jako orgán, jež s odbornou erudicí rozhoduje o kvalitě české filmové tvorby, zpochybnil její důvěryhodnost. Nic naplat, že se vítězem večera stal film, mapující lidské osudy v romském ghettu, tedy velmi závažné společenské téma. Až tak závažné, že se míjí s širším diváckým zájmem. Na letošní Lvy si každý vzpomene jen díky panu Pseudocarreymu.
Kdyby ČFTA nepřistupovala ke svému dceřinému projektu s takovou vážností, mohlo to dopadnout jinak. Už nestačí jako vloni zrušit diváckou cenu, aby ji nevyhrál Zdeněk Troška se svými Babovřesky. Pokud by se totiž někdo z Akademie podíval třeba na film s Jimem Carreym „Blbý a blbější“ (což je dílo Žabovřeskům celkem příbuzné), poznal by, že na pódium skutečně nepřišla tato hollywoodská superhvězda. To je ale zřejmě pro organizátory pod úroveň a radši si nechají namluvit, že jim nejmenovaná agentura dodá na slavnostní večer hvězdu světového formátu.
Nikoho navíc ani neudivilo, že za to pan Carrey nechce ani korunu. Šéfka ČFTA si dokonce pochvalovala, jak je pan Carrey hodný a skromný, že nechce ani promluvit, aby prý na sebe nestrhl pozornost a tím nezakryl svým leskem české kolegy filmaře, jimž večer přeci patří. Jen škoda, že v době internetu není problém zjistit, že opravdový Jim byl v době přenosu na večírku v Los Angeles a ne v Rudolfinu. Byl tam vyfotografován, jak právě pije. Na sociálních sítích se ihned objevily trefné komentáře: Kdyby v té samé chvíli vystoupil na jevišti v Praze, znamenalo by to, že se umí teleportovat.
Celou trapnost situace ještě korunuje prohlášení Jana Svěráka, že chyba je na straně diváků, kteří Carreyho nepoznali. Jak říkával Vladimír Železný: „Pane režisére, ruku na srdce, byli to skutečně právě diváci, kteří se nechali nachytat na švestkách?“ Dnes už se Akademie i Svěrák snaží situaci zlehčit a na příští rok ve svém prohlášení slibují, že večer bude bez zahraniční hvězdy. Prý jen kdyby účast přislíbil Elvis Presley.
Tento případ odhalil až na dřeň, v jakém žijeme Vidlákově. Toužíme, aby k nám z civilizace přijela hvězda a svojí účastí nás pozvedla z naší malosti a ozářila naši domnělou velikost. A vůbec nevadí, že je to hrdina z filmu „Blbý a blbější“, neboť ten byl na rozdíl od Babovřesků natočen v civilizaci. Pak udělíme ceny tomu nejintelektuálnějšímu a nejcharitativnějšímu projektu, abychom dali najevo, že filmová odbornost si stojí mnohem výš, než představy diváků o sledovatelném filmovém díle. Jsou to všechno prostě jen gejzíry předstírání, kde skutečná je jen ostuda, když se na to přijde.
Jan Svěrák bohužel letos kraloval českému předstíračství. On je v tomto neskutečném případu zcela skutečný.