Pravá ruka vůdce hnutí ANO opět poslušně následuje svého šéfa. Přestože zákon o střetu zájmů má platit pro členy vlády, Jaroslav Faltýnek kopíruje Andreje Babiše a odchází z vrcholného vedení Agrofertu. Sotva lze ale věřit tvrzení, že se oba průbojní politici znají tak dlouho a skvěle, že jeden za druhého bude klidně i dýchat, a proto kam se pohne jeden, půjde i druhý. Daleko pravděpodobnější je varianta, že se Faltýnek chystá na převzetí některého z ministerstev, které by mu Babiš jako potenciální premiér mohl svěřit.
Volební preference a průzkumy určitě naplňují příslušníky hnutí ANO velkou dávkou naděje ve vítězství v podzimních parlamentních volbách. Jak se však ukazuje, kromě řadových členů, kteří nemají ponětí, kolik si z prezentovaných grafů musí odečíst, aby se přiblížili realitě, začalo pevně doufat i vedení babišovců. Přestože právě oni tuší, jaká čísla jsou skutečně z průzkumu a která přibyla díky finanční kompenzaci výzkumné agentuře, zřejmě vypočítali, že situace je více než dobrá.
Bohuslav Sobotka svou partaj nedokáže přesvědčivě pozvednout, a pokud se mu podaří skončit na druhém místě, může mluvit o štěstí. Bláhového Petra Gazdíka, který nabyl po krajských volbách dojmu, že STAN je pro občany zajímavou politickou variantou, která by mohla někoho zajímat, a mluví o jakési „třetí síle“, drsně vyvede z omylu realita a pochopí, že jedno zaplněné Staroměstské náměstí volby nevyhrává. Pravice, zejména ODS, se sice probudila, ale její čas teprve přijde. A lidovci? Ti budou čekat a doufat. Možná se spojí s Gazdíkem a pomůžou mu se po jejich zádech vyšplhat do sněmovny.
V tomhle marastu se nad všemi tyčí Andrej Babiš. Muž, kterému je dovoleno vše. Co je ostatním zapovězeno, jemu prochází, kde mají jiní zákaz, on si najde nějakou okliku. Stejně jako teď. Zákon mu zakazuje vlastnit Agrofert a zároveň vykonávat ministerskou funkci. Po plamenném projevu, ve kterém Babiš již po několikáté označí „největší nepřátele České republiky“, se však zemědělský koncern přesune do svěřenského fondu, a tím je celá záležitost vyřešena.
Málokdo vůbec ví, co onen pojem znamená a jak tato instituce funguje. Voličům ANO stačí, že Babišovo jméno nebude figurovat v dokumentech spojených s Agrofertem. Zaslepeným stačí, že „pan ministr“ řekl, že už s tím nemá nic společného. Stejný model, tolikrát u Babiše ozkoušený, se nyní otestuje i na Faltýnkovi.
Důvod? Ministři přeci nesmí nic ovládat, a pokud by se na konci roku skutečně Babiš stal předsedou vlády, svého věrného kolegu dozajista někam „upíchne“. Nejvíc by mu sedělo ministerstvo zemědělství, ale pokud se KDU-ČSL povede zázrak a opět se dokáže procpat do sněmovny, Marian Jurečka zřejmě svůj post neopustí. Babiš mu je vděčen za biopaliva i podporu při snaze získat vliv nad policií v takzvané „Šlachtagate“. Kam ale s Faltýnkem? Zřejmě ke státní kase. Koho jiného by oligarcha nechal pokračovat v rozdělané práci pro „firmu“. Pokud by někdo měl nad Faltýnkovou prací na financích supervizi, nemusel by toho zase tolik Babišovi pokazit. A nakonec, kdyby to nevyšlo, mohou dlouholetí přátelé odejít z politiky a vrátit se zase do Agrofertu.