Diskuse prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, místopředsedy SPD Radima Fialy a předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové v nedělních Otázkách Václava Moravce se vyvíjela zdárně. Aspoň pro někoho. Faltýnek se ale jevil být poněkud v úzkých, tak nakonec vytáhl osvědčené zbraně. Kalouska. Jak ten padouch škrtal a současně nás zadlužil!
Jaroslavu Faltýnkovi se nerado poslouchá, jaká bude sekera státního rozpočtu. Jistě, za koronavirus nemůže on ani Andrej Babiš. Viníky jsou čínští komunisté, ale jako bumerang se teď ANO vracejí ty posměšné grafiky, kde je Miroslav Kalousek vypodobněn, jak sedí na největším deficitu státního rozpočtu po listopadu. Možná se v ANO obávají, že se teď do kreslení grafů radostně pustí opozice.
Faltýnek to aspoň v nedělních Otázkách Václava Moravce zkusil: „To ale kolega Kalousek už tady předvedl, v době, kdy byl ministrem financí, jak to výborně umí řídit a jak vybírá daně, takže ty zkušenosti máme… a zadlužení české země, 680 miliard korun, to je šílené… My už jsme tu podobnou krizi měli, i když ne tak masivní, v letech 2008 až 2010 a víte, kam jsme se proškrtali. Víte kam.“
Faltýnkovo vystoupení okomentoval na Facebooku František Laudát, bývalý šéf poslaneckého klubu TOP 09 a dnes předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN): „Opakovaně vykládal hlouposti (možná i vědomé lži) o dluhové krizi v roce 2011. A jak už je u představitelů ANO tradicí, vinu přičetl Kalouskovi. Nic nového. Už v roce 2008 jsem slýchával z úst zejména socialistů, jak současná vláda může za světovou krizi. Sobotka a spol. tehdy věděli, jaká pitomost to je, ale oni mluvili směrem k lidem, nikoli o tom, co je pravda. Hypoteční krize, která vzešla z USA v roce 2008 (její akutní fáze), vyvolala hospodářskou recesi. Tato krize skoro splynula s další tzv. dluhovou krizí, která zasáhla Evropu a její akutní fáze se projevila v roce 2011. A u té při diskuzi Faltýnek vykládal o Kalouskovi, jak se proškrtal k další krizi.“
Hypoteční krizí amerického původu to neskončilo: „Dluhová krize propukla v Řecku v roce 2010. Nízké úroky ECB vedly k přehřátí realitního trhu zejména ve Španělsku… Možná si na následnou demolici nedostavěných nemovitostí ještě pamatujete. Do velkých fiskálních problémů se vedle Řecka a Španělska následně dostalo Portugalsko, Belgie, Kypr, Itálie, ale i Francie. Možná si ještě vzpomínáte na bankovní pojem ‚Prasata‘ (PIGS), odvozený od počátečních písmen států Portugal, Ireland, Greece, Spain. Škoda že se nikdo z diskutujících nezeptal Faltýnka, jak že v tom jel Kalousek. A pokud místopředseda hnutí ‚po nás potopa‘ mínil odpovědnou rozpočtovou politiku, která bolela dnes již zcela jistě míň, než nás bude bolet úřadování babišovců,“ pokračuje František Laudát.
Kalousek je skutečně zřejmě univerzální zloduch. Nejspíš způsobil dvě světové krize a současně škrtil ekonomiku škrty („strašení Řeckem“ se tomu pak říkalo), a ještě nás nadmíru zadlužil. Že se to navzájem nějak vylučuje? To některým lidem nevadí. Určitý typ lidí je schopen současně věřit zcela protikladným výrokům. V Americe jeden průzkum ukázal, že někteří lidé věří současně dvěma výrokům: „Židé dávají okázale najevo své židovství“ a „Židé své židovství rafinovaně skrývají“. Jak je to možné? Prostě jim v dotazníku ty možnosti nenabídnete vedle sebe, ale až s nějakým odstupem. Stačí, že nemáte rádi Židy, a připadá vám pravdivé obojí.
Lépe nebude, přinejmenším už nepůjde snadno vzbuzovat pocit geniálního vládnutí a blahobytu uplácením některých vrstev občanů. Schodek rozpočtu už se rýsoval před vypuknutím koronakrize. Na to se zapomene. Prázdné peněženky si lidé ale uvědomí v přítomnosti. Bude potřeba to na někoho svalit. Vláda si nevytvořila žádné rezervy v době ekonomického růstu a ekonomiku přidusila ze dne na den. Těžko to svádět na něco, co bylo před deseti lety, a na lidi, kteří tehdy rozhodovali o státní pokladně.