Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek je trestně stíhán v kauze Čapí hnízdo. S drzostí sobě vlastní o tom hovořil v Otázkách Václava Moravce, kterému bez skrupulí lhal a neprojevil ani špetku studu kvůli neoprávněné dotaci a zprávě Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF).
„OLAF musí vyšetřovat ROP Střední Čechy v té době řízený Petrem Bendlem, později Davidem Rathem, a ministerstvo financí tehdy řízené Miroslavem Kalouskem, jestli byl nárok na tu dotaci,“ divil se Faltýnek tomu, proč by jej měl vyšetřovat OLAF.
Faltýnek si myslí, že žádný problém nemá, ač se stále ukazuje, že ten problém je reálný. „Já nemám žádné potíže, to je fantasmagorie pana Nevtípila,“ odpověděl Faltýnek na dotaz, zda nelituje toho, že šel do politiky. Jinak by se totiž pravděpodobně na celou věc nepřišlo.
Kvůli padesátimilionové evropské dotaci pro Farmu Čapí hnízdo policie obvinila Babiše, Faltýnka a dalších devět lidí. Babiš je podezřelý z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU. Faltýnka policie podezírá z dotačního podvodu. Oba podezření odmítají a hovoří o politické motivaci stíhání. Sněmovna je v minulém funkčním období vydala ke stíhání, nyní o nové policejní žádosti rozhoduje znovu, protože Babiš a Faltýnek v říjnových volbách obhájili mandát a nabyli tím imunitu v plném rozsahu.
Mandátový a imunitní výbor má od čtvrtka zprávu OLAF k dispozici v anglickém jazyce, nahlížet do něj mohou jen členové výboru, zpráva podléhá utajovanému režimu. Až bude oficiálně přeložena, výbor obdrží i české znění, uvedl už dřív Grospič. Zpráva je v angličtině také součástí trestního spisu, do něhož mohou členové výboru nahlížet. Někteří z nich dnes tuto možnost využili, zpráva podle nich odpovídá policejnímu spisu a obsahuje i termíny dotační podvod a poškozování zájmů Evropské unie.