První místopředseda a šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek se stále více zamotává do svých lží kolem Farmy Čapí hnízdo. Zapomněl si totiž promyslet, jestli ví, kdo byl jejím majitelem v době, která zajímá orgány činné v trestním řízení.
Jeho svědectví by přitom mohlo být důležité, ačkoli se zdá, že policie má informací dostatek. Děti Andreje Babiše totiž ztratily veškeré dokumenty, které by dokazovaly, že v inkriminované době byly majiteli. Taková smůla.
Věřme, že dostatečné důkazy nemá jen policie, nýbrž také evropský úřad určený pro boj proti podvodníkům (OLAF). Ten totiž tento případ vysoce pravděpodobného dotačního a možná i daňového podvodu rovněž vyšetřuje, ačkoli Babiš dlouhodobě předstírá, že žádné takové vyšetřování neprobíhá. O tom, že Babiš nemá ani v tomto případě pravdu, jsme vás informovali jako první již v říjnu 2016. Vyšetřování se stále táhne, ale úřad předpokládá, že by mohl být ještě letos hotový. Problém pouze je v tom, že se pak za někdejší anonymní majitele čeští daňoví poplatníci nedoplatí, až případně budou muset dotaci do EU vrátit.
Faltýnek neví, co má předstírat. Média si však uvědomila, že tehdejší majitele znát musel, protože jim jako člen vedení Agrofertu schvaloval ručení za bankovní úvěr ve výši 350 milionů korun. Když byl tedy v březnu 2016 na ČT24 překvapen dotazem, komu Čapí hnízdo patřilo, prohlásil, že už si to nepamatuje. Omlouval to tím, že už mu je 53 let, a tak má mizernou paměť s takhle velkými výpadky.
Protože se policie chystá na jeho trestní stíhání, objevil se na oficiální facebookové stránce hnutí ANO jeho medailonek, který by jeho renomé vylepšil. Nebylo sice zmíněno, že už vystřídal tři strany, nebyl představen jako bývalý dlouholetý krajský zastupitel za ČSSD a nebylo uvedeno nic o jeho práci pro Agrofert, byl však představen jako abstraktní malíř a pěstitel planých bonsají, který se na rozdíl od sousedovic Toníčka pořád hrabe v záhoně.
Jestli si tím na chvilku zlepšil u veřejnosti svůj obraz, nyní si jej opět pošramotil. Ve středu 30. srpna 2017 se totiž na tiskové konferenci ANO nechtěně prořekl, že znal anonymní majitele Čapího hnízda od samého počátku. Prý jim dokonce osobně předával anonymní akcie. Tvrdí, že má jako důkaz smlouvu i předací protokoly.
Jak to, že se náhle přiznal? Důvod, proč se rozpovídal o předacích protokolech, byl totiž jiný. Chtěl tím obhájit, že prodej Farmy Čapí hnízdo (která se tehdy ještě jmenovala jinak, ale to není důležité) nebyl pouze fiktivní, jak tvrdí policie. Tím se však usvědčil ze lži, kterou rok a půl balamutil veřejnost. Stejně nic neprokázal. Předání akcií ani smlouva totiž neprokazují, že se nejednalo o fiktivní, dočasný prodej, a že si tedy Babiš se svými blízkými předem nedohodl pozdější opětovný odkup Farmy (ke kterému skutečně došlo). V tom případě by se totiž jednalo o tzv. repo obchod, jak jsme vás informovali již v březnu 2016, a Farma se v takovém případě nikdy neměla dostat z účetnictví Babišových firem.
Jenže tím to nekončí. Ještě 30. srpna večer Faltýnek dokázal svá odpolední slova znovu popřít. Bez omluvy, a dokonce asi nevědomky. Když byl na ČT24 dotázán, jestli jeho stranický „nadřízený“ a kamarád Babiš lhal, když dlouho předstíral, že vůbec netuší, komu patřilo Čapí hnízdo, nechal se slyšet, že to nemůže vědět. O Čapím hnízdě prý neví nic.