Do obrovského střetu zájmů se dostává pravá ruka Andreje Babiše, Jaroslav Faltýnek. Nově zvolený 1. místopředseda hnutí ANO má totiž v resortu zemědělství rozhodující moc a přitom stále sedí v představenstvu firmy Agrofert. Babišova zemědělského impéria. Faltýnek má prý možnost jako předseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny ovlivňovat hlasování ve sněmovně a tím Agrofert zvýhodnit oproti ostatním firmám.
Ve společnosti Agrofert působí Faltýnek od roku 2001. Nejdříve jako ředitel zemědělské divize a od roku 2007 jako člen představenstva. Oproti Babišovi se ale své funkce po vstupu do velké politiky nevzdal. I když nelze věřit tomu, že by Babiš svou firmu dál neřídil a byl skutečně pouze jejím majitelem, jak tvrdí. Když se Faltýnek stal předsedou zemědělského výboru, dostal se k milionům, které do tohoto oboru tečou. „Tento výbor patří k nejdůležitějším, protože zemědělství je obor, kde stát a Evropská unie prostřednictvím českých institucí přerozděluje miliardy korun každý rok,“ uvedl publicista Miroslav Motejlek pro pořad 168 hodin. Faltýnek ovšem střet zájmů necítí, i když přiznává, že má vliv na tvorbu zákonů. „Je pravda, že se jako předseda zemědělského výboru podílím na zemědělské legislativě a snažím se jí ovlivňovat ve prospěch českého zemědělství,“ uvedl pro ČT.
Tím ovšem Faltýnkův vliv na zemědělskou politiku nekončí. Bývalý agronom je totiž i členem dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu. Ten ročně obhospodařuje miliardy korun, které jako dotace dostávají české firmy včetně těch, které patří pod Agrofert. Za poslední dva roky stát vyplatil Babišově firmě přes 125 milionů korun, uvádí 168 hodin. O střetu zájmů ale podle Faltýnka nemůže být řeč ani tentokrát. „Dozorčí rada hodnotí hospodaření Státního zemědělského intervenčního fondu, nikoliv přidělování dotací,“ tvrdí.
Spojení takové moci, jako má v současnosti Faltýnek, udivuje i Motejlka. „Ta kumulace funkcí je nevídaná, neobvyklá, prostě nemožná. Na Západ od našich hranic absolutně nemyslitelná,“ uvádí publicista. Pro členy hnutí ANO je však shromažďování moci naprosto samozřejmé a občanům se snaží vnutit představu, že nejde o osobní prospěch, ale že se jedná o dobro všech zemědělců.