První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek zapomíná, kolik problémů jeho dlouholetý kolega z Agrofertu a stranický šéf Andrej Babiš má.
V dnešní politické diskuzi na České televizi tvrdil šéf poslanců ANO a Babišův spolustraník Faltýnek, že problém s Babišem jakožto možným řádným premiérem je zástupný. Faltýnek, který je sám v případu investice do Čapího hnízda trestně stíhaný, totiž prý má pocit, že je na jeho kolegu Babiše vše jen nastrčené. Faltýnek navíc dnes nepopřel informaci, že komentátorovi Aktuálně.cz Martinu Fendrychovi soukromě (v přítomnosti předsedy Pirátů Ivana Bartoše) prozradil, že vyšetřovatel případu komisař Nevtípil bude trestně stíhaný. Podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury chce zřejmě mimo jiné právě proto dostat Babiš „své“ lidi do vedení Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a právě proto ANO společně s KSČM a SPD obsadily většinu ve sněmovní komisi, která má na GIBS dohled.
Jenže Faltýnek již dříve sám přiznal, že má závažné zdravotní problémy, pokud jde o paměť. Nevybavuje si tedy důvody, proč je Babiš trestně stíhaný v případu Čapího hnízda, ale ani další Babišovy průšvihy.
Faltýnek v březnu 2016 v České televizi tvrdil (možná jen předstíral), že si nevzpomíná, komu o pár let dříve schválil jako člen vedení Babišova Agrofertu ručení za stamilionový bankovní úvěr. Následně Babiš pod tlakem po dlouhé době lhaní přiznal, že se jednalo o jeho nejbližší. Teprve když Faltýnkovi hrozilo v létě 2017 vydání k trestnímu stíhání, uvedl po svém výslechu před příslušným poslaneckým výborem, že má k dispozici všechny potřebné dokumenty z inkriminované doby, které dokazují, že Čapí hnízdo čerpající dotace z EU pro malé a střední podniky nepatřilo Babišovi, nýbrž jeho nejbližším. Krátce na to tvrdil, že o případu nic neví, a v dnešní diskuzi pro změnu uvedl, že ví o případu všechno.
Mohl by nám tedy říci, kam se ztratily všechny elektronické i papírové dokumenty z té doby včetně jejich kopií? Průběh vyšetřování by nepochybně urychlily především zápisy z jednotlivých valných hromad, které ulétly neznámo kam, snad kvůli průvanu v kanceláři Babišových dětí.
Mohl by nám také vysvětlit, když aktuálně ví o případu všechno, proč byl projekt realizován na Babišových pozemcích a proč Babišův koncern převzal prakticky všechna rizika investice. Bez dalšího vysvětlení je totiž zřejmé, že měl Babiš po celou dobu nad Čapím hnízdem kontrolu. Sám Babiš by se pak měl omluvit, že tvrdil, že tento případ není vyšetřován Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF). Jak na podzim 2016 informovalo Svobodné fórum, nebyla to pravda.
Jenže navíc šéf poslanců ANO a bývalý dlouholetý člen ČSSD a její krajský zastupitel Faltýnek mluví o Čapím hnízdě nejen jako o největším, nýbrž dokonce jako o jediném Babišově průšvihu.
Babišovi přitom přece hrozí mnohem větší problém v případu Profrost. Čapí hnízdo bylo v ČR po celou dobu prověřováno pouze krajskou policií. Naproti tomu pravděpodobné stamilionové podvody (vyvádění peněz z Agrofertu a Babišovy úniky na dani z příjmů), kterým nasvědčuje (nepřímo, ale jednoznačně) i dosavadní průběh již zhruba půlroční policejní práce, prověřují dokonce elitní detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (kterým byl případ předán od krajské policie).
Ale to není zdaleka všechno. Vzpomíná si ještě někdo, že vždycky od konce roku 1989 až do začátku roku 2014 u nás vadilo, pokud by byl např. nějaký člen vlády veden jako bývalý agent komunistické Státní bezpečnosti či Lidových milicí? Na základě ústavní zvyklosti se takový člověk nemohl členem vlády vůbec stát, protože by jinak přinejmenším představoval obrovské riziko pro českou bezpečnost (např. kvůli své možné vydíratelnosti apod.). Zvyklost porušil až prezident Miloš Zeman, který jmenoval právě Babiše ministrem financí, a tak nepřímo i prvním místopředsedou Bezpečnostní rady státu, ačkoli je Babiš veden právě jako bývalý agent slovenské „verze“ naší StB. Nyní už jen málokdo zmiňuje, že by takový člověk neměl být premiérem a předsedou Bezpečnostní rady státu, a to ani kdyby nebyl podezřelý ze stamilionových daňových i jiných podvodů.
Od té doby se provalil i další možný Babišův podvod. Prostřednictvím svého podniku si „vyrobil“ firemní dluhopis uměle rozstříhaný na více než miliardu kousíčků. Když se na to přišlo, důvod sám přiznal. Nechce se mu teď aspoň deset let platit žádná daň z příjmů. Omlouvá to tím, že obdobně postupují i někteří další miliardáři (resp. velké firmy), a nechtěl tak za nimi zaostávat. Už si tak přišel na desítky milionů korun a hodlá v tom pokračovat. Ostatně, „chybějící“ daně chce vybrat od jiných lidí. Podle soudních rozhodnutí v obdobných případech by se mohlo zdát, že se jedná o daňový podvod, protože měl ve svém daňovém přiznání hledět na „rozstříhaný“ dluhopis jako na dluhopis jediný. Ale finanční správa pod vedením Martina Janečka dosazeného samotným Babišem má na případ jiný názor.
V neposlední řadě stihl Babiš oklamat veřejnost, když předstíral, že chce rozdělit celý zisk (konsolidovaný) koncernu ČEZ za rok 2013 na dividendách. Svůj údajný záměr navíc s předstihem vyzradil vybraným novinářům. Možný podvod prověřovala Česká národní banka. Na Babišově podvodu totiž někdo pěkně vydělal. Jen se nepodařilo prokázat, že za tím stojí právě Babišova lež a také jeho podezřelý postup, takže byl případ uzavřen. Mimochodem, Babiš se dodnes neomluvil.
Na to všechno však pan Faltýnek zapomněl. Měl by být nadále šéfem poslanců za ANO, když mu paměť tak vynechává?