Ve čtvrtek bude Jaroslav Faltýnek, předseda poslaneckého klubu hnutí ANO a druhý muž v této podivné vládní straně, vysvětlovat poslanecké sněmovně svoji verzi svých lobbovacích aktivit kolem tendru na výběr dálničního mýtného. Premiér a stranický šéf Andrej Babiš prý podle Babišových Lidových novin nyní jeho popravu odložil a uvěřil mu, že chtěl snížit státní výdaje na výběr mýtného. Tedy že přispěchal pomoci ministru dopravy, s nímž má přitom napjaté vztahy, aby tendr dopadl pro stát co nejlépe.
Slova o odložené popravě Jaroslava Faltýnka jsou doslova uvedena v Lidových novinách a ukazují na běžný způsob myšlení v Babišově holdingu a přidružené politické straně i stranickém tisku.
Kromě Andreje Babiše nevěří Faltýnkově pohádce už asi nikdo soudný. Babiš má ale zjevně velmi jasnou motivaci věřit v čistotu chování Jaroslava Faltýnka, protože jde přitom i o jeho vlastní čistotu. On sám se totiž s velkou pravděpodobností motal kolem tendru také a rovněž nestandardním způsobem.
Zajímavý příspěvek k informacím přinesl na svém webu týdeník Respekt, který má tradičně v policii dobré zdroje informací. Reportér Jaroslav Spurný zde přináší článek s tímto titulkem:
V textu se píše: „Ministr dopravy Dan Ťok podepsal v podstatě neregulérní výsledek soutěže, navíc akceptoval změny podmínek zakázky po vyhlášení vítěze soutěže. Za páté. Do posuzování výsledků soutěže vstoupil i premiér Andrej Babiš: podle dobových slov šéfa ÚOHS Petra Rafaje poslal do výkladové komise úřadu (té, která soutěž posuzovala) svého člověka, stejně tak seděl i v téhle „nezávislé“ komisi právník zastupující zájmy ministerstva dopravy.“
Jinými slovy: Rozhodování o tom, kdo bude vybírat v Česku mýto, což je byznys podobný tiskárně na peníze, a jde v něm o zisk 10 miliard korun, nebylo ponecháno náhodě a premiér se o „správnost“ tohoto rozhodování staral také. Faltýnkova chyba spočívá jen v tom, že neměl s Babišem sladěné noty. Mýto nebude vybírat rakouská firma Kapsch, kterou chtěl Faltýnek, nýbrž Kellnerovo sdružení CzechToll a SkyToll.
Nabízí se prosté vysvětlení, že výhra firem nejbohatšího Čecha Petra Kellnera souvisí s Babišovou potřebou zachování politické stability v zemi a nebo také s jeho vazbou na Pražský hrad, skrze který Kellner lobbuje za své čínské a zřejmě i ruské zájmy. Na představy o nezávislých komisích bychom měli nejspíš už zapomenout.
Je dokonale trapné a směšné, že Babišovy noviny ještě před dvěma dny pořádaly hon na Babišova druhého muže ve straně a nyní ohlásily Babišův ústup, což může souviset s Faltýnkovým oznámením, že bude mluvit ve sněmovně o okolnostech tendru. Pro kmotra všech kmotrů je vždy problém, když by druhý kmotr v řadě začal nahlas zpívat.
Takhle se v Česku vládne po vítězství antikorupční revoluce.