![Ilustrační foto (První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek na sněmu hnutí dne 26. února 2017)](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/150977/Faltýnek-1440x810-c.jpeg)
Ilustrační foto (První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek na sněmu hnutí dne 26. února 2017) FOTO: ČTK
FOTO: ČTK
![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/557258/339843637_226034960013658_1272130384783589030_n-100x100-c.png)
Jaroslav Faltýnek neprožívá nejlepší sezonu. Ve sněmovně ho čeká hlasování o vydání k trestnímu stíhání kvůli Čapímu hnízdu. Evropská komise vyměřila České republice pokutu 22 milionů korun kvůli jeho konfliktu zájmů. A začátkem října začne soud s manažery Agrotecu kvůli zmanipulovaným zakázkám v době, kdy tuto firmu vedl.
Kolem hnutí ANO, které vstoupilo do politiky s cílem vypořádat se s Palermem, před volbami houstne vzduch. Rozuzlení vyšetřování Čapího hnízda přišlo v krajně nevhodný čas. Andrej Babiš zřejmě sázel na to, že se kauzu podaří posunout za parlamentní volby, obsadit vedení policie svými lidmi v čele s připraveným Robertem Šlachtou a celé řízení následně zastavit. Proto jsou jeho výhrady o načasování před volbami licoměrné, zvláště když jeho lidé vyšetřování procesně zdržovali. Nyní je všechno jinak.
O Čapím hnízdě nevím nic
Dnes Babiš tvrdí, že obvinění čekal už dávno, a v ohrožení se octl i Jaroslav Faltýnek, šedá eminence hnutí ANO. Sledovat jeho obhajobu před televizními kamerami připomíná výkony estrádních umělců z dob zábavných pořadů Německé demokratické republiky. K smíchu to nebylo, jen údiv a nekonečná trapnost. To platilo i pro jeho vystoupení v Událostech, komentářích České televize (30. 8. 2017).
[ctete]150767[/ctete]
První místopředseda hnutí ANO se podivoval, proč je s celou kauzou spojován. „Já nevím nic. Já nemám s Čapím hnízdem nic společného,“ opakoval několikrát. Přiznal svou roli pouze v tom, že jako člen představenstva společnosti ZZN Pelhřimov prodal nepotřebnou firmu Babišovým dětem, aby z ní vzápětí vznikla Farma Čapí hnízdo, která požádala o dotaci pro malé a střední podniky v maximální výši 50 milionů korun.
Jak mu věřit, když tehdy současně jako člen představenstva Agrofertu schvaloval ručení pro tutéž Farmu Čapí hnízdo za střednědobý bankovní úvěr ve výši 350 milionů korun? To ostatně přiznal i Babiš. „Od samého začátku bylo jasné, že Agrofert garantuje úvěr. Bylo to uvedené v žádosti a nebylo to žádné tajemství.“
Faltýnek tvrdí, že prodej firmy nebyl účelový, ale naprosto transparentní. Nedokázal však přesvědčivě zdůvodnit, proč při této „transparentní“ transakci použili anonymní akcie, zakrývající vlastníky. „To je otázka na pana Babiše. Pan Babiš na to několikrát odpověděl, že jeho děti nechtěly být vidět, že podnikají v této oblasti.“
Úklid v Palermu
To nezní věrohodně. Spíše to působí tak, že si tehdy byli vědomi nestandardnosti této operace. Samotný Babiš později nešetřil kritikou používání anonymních akcií a spojoval je s korupčním prostředím. „Dnes je v novinách skoro každý den nějaká kauza o korupci,“ prohlašoval v Lidových novinách (25. 6. 2011) v podtextu, že v českém Palermu je třeba uklidit. „Co brání politikům vyžadovat, aby jakákoliv firma napojená na státní zakázky měla jasného majitele?“
Tehdy podobná líbivá rétorika na mnohé zabírala. Nebyl však současně nucen vysvětlovat, proč sám používal anonymní akcie, které firmy nezřídka používaly k utajení „bílých koní“. Viděno dnešní optikou tak ohrozil vlastní děti.
Nepříliš vydařená byla i Faltýnkova bagatelizace rozměru kauzy, že šlo „jen“ o padesát milionů korun. To není málo peněz, když soudně popotahováni jsou dnes lidé za neskonale menší částky. „Dneska to centrum funguje, celkově stálo téměř miliardu korun, a ta dotace z toho činí pět procent,“ prohlásil. Umí si někdo pod pojmem malý a střední podnik představit investici v řádu miliardy korun? Tím jen potvrdil, že její organizátoři zneužili peněz daňových poplatníků k jiným účelům, než byly určeny.
Soud s Agrotecem
Faltýnkovy problémy však kauzou Čapí hnízdo nekončí. Dne 2. října, tedy tři týdny před sněmovními volbami, má začít pražský městský soud projednávat kauzu manipulací s veřejnými zakázkami České pošty, kde figuruje firma Agrotec z holdingu Agrofert.
Obžaloba viní manažery Agrotecu Pavla Richtera a České pošty Patrika Zeithamla ze sjednání výhody při zadání zakázky kvůli dodávkám pneumatik pro Českou poštu. V letech 2012 až 2014 měli ušít na míru Agrotecu obchody za celkem 34 milionů korun v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách.
V celém případu je obviněno deset lidí a čtyři firmy, mezi nimi i Agrotec. Faltýnkův problém spočívá v tom, že ač není obviněn, byl v té době předsedou představenstva Agrotecu. Navíc nešlo o jednorázovou akci, ale o dlouhodobě používaný korupční systém. I tato kauza, ačkoli i zde platí presumpce neviny, bumerangovým efektem ruší aureolu bojovníků proti nezákonným kšeftům se státem, a pootáčí jejich slogan řídit stát jako firmu do poněkud morbidnější polohy.
U konkurence kauzy v pořádku
Už před dvěma lety byli Faltýnek s Babišem kvůli této kauze vyzýváni k rezignaci. Minimálně Jaroslav Faltýnek jako člen statutárního orgánu nese příslušnou odpovědnost. Je málo pravděpodobné, že by vůbec nevěděl, co jeho manažeři provádějí. Ostatně o tom, že vedení firmy o těchto aktivitách vědělo, naznačují odposlechy obou obžalovaných manažerů.
Andrej Babiš, který jindy rád ukazuje prstem na potíže konkurence, jakékoli pochybení, podobně jako Faltýnek, odmítl. Dnes bude hnutí ANO jistě považovat dlouhodobě naplánovaný soud za součást účelového spiknutí mafiánských struktur s cílem jej před volbami poškodit.
Jinak exministr financí hovoří o soudně projednávané privatizaci OKD v režii Bohuslava Sobotky a o aktuální rozsáhlé aféře údajně zmanipulovaných sportovních dotací na ministerstvu školství, do které jsou rovněž zapleteni především představitelé ČSSD. Je masivně živená v jeho tisku, který publikuje rozsáhlé pasáže z vyšetřovacího spisu.
Pokuta kvůli Faltýnkovi?
Pokud bude mít Faltýnek hodně velkou smůlu, rozhodne Evropská komise ještě před volbami o tom, zda má Česká republika zaplatit pokutu kvůli jeho střetu zájmů. Už jednou ji vyměřila ve výši 22 milionů korun.
[ctete]146238[/ctete]
Faltýnek totiž působil jako člen představenstva Agrofertu, který v letech 2014 až 2015 čerpal evropské zemědělské dotace za 1,5 miliardy korun, a zároveň na rozdělování těchto dotací dohlížel coby člen dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu. Momentálně probíhá odvolání a Evropská komise má definitivně rozhodnout, zda došlo k pochybení.
Hnutí ANO vstoupilo do české politiky s důrazem na boj proti rozkrádání veřejných peněz a proti tradičním politikům, kteří neumějí řídit stát. Postupem doby se ukazuje, že tento marketingový obrázek je hodně pokřivený a zkrátka nefunguje. A netýká se jen aktivit Andreje Babiše.