Ruští nacionalisté, kteří měli dosud dojem, že vůdce Vladimir Putin nevyužívá všech možností použít tvrdou sílu, jsou nyní nadšeni. Oficiální politika Ruska splynula v jedno s tím, co byl dosud jen sen lidí na okraji scény. Ve skutečnosti nejspíš nebyli na okraji, jen se vedení země k jejich názorům nehlásilo tak otevřeně. Putinův televizní projev, po kterém následovalo uznání separatistických útvarů jako samostatných „států“, znamenal zlom.
Ruský web Tsargrad nyní dává najevo obdiv pro Putinovy poslední činy. Andrej Samochin v úterním článku píše: „Vladimir Putin svým mimořádným projevem k občanům Ruska doslova ohromil zemi i svět. Málokdo očekával tak přímý, rozsáhlý a hluboce historický verdikt nad naprostým fiaskem současné ukrajinské státnosti a nad jednoznačnými a rychlými rozhodnutími, která byla v důsledku toho přijata. V Kyjevě a Washingtonu panuje hysterie a panika: ultimátum ruské hlavy státu, aby VSU (Ozbrojené síly Ukrajiny, pozn. red.) složily zbraně, zaznělo jasně a zřetelně. Ruské vlastenecké síly se vzpamatovaly, v Doněcku a Luhansku se střílí salvy. Před našima očima se opět tvoří dějiny!“
Pak se tam dále o Putinových výkladech píše: „Následovala mimořádně důležitá část projevu, v níž ruský prezident s odkazem na počátek vzniku SSSR a vysvětlením rozdílu mezi leninským a stalinským přístupem k budování národů v novém státním útvaru dospěl k závěru, že to byly ‚leninské myšlenky v podstatě konfederativního státního útvaru a heslo práva národů na sebeurčení‘, které vytvořily ‚svévolně vytvořené správní celky – svazové republiky – rozsáhlá, často nesouvisející území‘, čímž položily bombu… leninské principy budování státu jsou mnohem horší než omyl,‘ posteskl si Putin.“
Lenin je „autorem a architektem“ Ukrajiny. „Je důležité si uvědomit, že Ukrajina nikdy neměla vlastní autentickou státnost. Politické instituce byly neustále přetvářeny podle zájmů klanů,“ cituje Tsargrad Putina a jeho výzvy Ukrajincům, že si mají uvědomit zřejmou skutečnost, že „Ukrajina byla řízena zvenčí“ a dialog s Ruskem v Kyjevě „byl použit jako vyjednávací žeton se Západem“.
K těmto názorům kremelského šéfa, jež vyvolaly údiv i na pozorovatele, kteří jsou na ledaco zvyklí, web připojuje výroky dalších osob nesoucí se v podobném duchu.
„Bože, dočkali jsme se, ale je jasné, že po takových slovech to nestačí. Odůvodnění rozsudku je vyčerpávající. Závěry z tohoto velkého projevu jsou velmi kusé. Doufejme však, že závěry zazní na polích od Pripjati po Mariupol,“ napsal publicista a spisovatel Jegor Cholmogorov na svém kanálu Telegram.
„Tak. A je to! Vlak už nestojí. Sedm let hrůzy skončilo. Vlak dějin se rozjel. To je ovšem jen začátek. Během této doby jsme utrpěli strašné ztráty. Naši blízcí zemřeli. Nepříznivé časy nás připravily o nervy. Lži otrávily city a myšlenky. Bod, odkud není návratu, je za námi,“ říká filozof Alexandr Dugin, šéf Mezinárodního euroasijského hnutí.
„Putinovo rozhodnutí o Donbasu zcela mění světový řád,“ prohlásil Aleksandar Vučić, srbský prezident.
Následují vlastní závěry autora článku, který má radost, že teď nelze nic vzít zpět a je třeba pokračovat dál: „Na základě výsledků projevu Vladimira Putina můžeme s jistotou říci: historický Rubikon byl překročen. A nejde jen o to, že nyní existuje pevná naděje, na kterou nešťastní ruští obyvatelé Donbasu už přestali čekat. A sice, že Rusko nyní definitivně ochrání jejich životy, domovy a půdu před banderovskými bojůvkami s pokřivenými mozky a po zuby ozbrojenými západními zbraněmi. Ačkoli tato skutečnost je zdaleka nejdůležitější.“
„Neméně důležitá je však i další skutečnost: Rusko, které se vymanilo z dlouhé smířlivé a ‚poddajné‘ anabiózy (životní stav, do kterého vstupují některé jednodušší organismy, jako odpověď na nepříznivé podmínky okolního prostředí, pozn. red.) posledních let, vystoupilo s otevřenou myslí proti sjednocenému, naprosto divokému nepříteli. Už se nebojí jeho sankcí a výhrůžek.“
„V podstatě jsme neměli na výběr: buď se historického Ruska nenávratně vzdát, nebo se postavit, opásat se jako v dávných dobách odvahou a mimo jiné napravit minulé chyby a slabosti. Putin si vybral druhou možnost – a nyní už není kam ustoupit. Kdysi dávno, a ne námi bylo řečeno: ‚Je-li Bůh s námi, kdo může být proti nám?‘ Velký příběh pokračuje!“
Článek byl publikován s titulkem: „Putin se rozhodl. Leninova Ukrajina má být zrušena.“