NÁZOR / Poslanec Státní dumy Petr Tolstoj je znám tím, čemu se v Rusku říká vlastenectví. V principu jde o hloupost kombinovanou s radikálností. Jméno neklame, tenhle Tolstoj je skutečně z rodu spisovatele Lva Tolstého, ale do historie jako velký myslitel vskutku nevstoupí.
Přítomnost ale panu Tolstému přeje, je chválen.
„Projev, který nedávno zazněl ve Státní dumě, lze právem označit za historický. Konečně se veřejně mluvilo o tom, o čem mnozí ruští představitelé úzkostlivě mlčeli. Doslova za deset minut se představitel vládnoucí strany Petr Tolstoj dokázal dotknout všech palčivých témat, která brzdí rozvoj našeho státu. Mnozí odborníci již tento projev vyhodnotili jako směr, kterým se bude Vladimir Putin ubírat po volbách v roce 2024. A tento kurs se mnohým z přítomných v sále nelíbil,“ čteme na ruském internetu.
Tak to chápeme. Pan poslanec mluvil jako blázen, a to jistě mnohé zneklidní i v Rusku, kde jsou jinak na ledacos zvyklí. Také když se někdo dokáže „všech podstatných témat“ dotknout „doslova za deset minut“, je specifická kvalita zaručena.
O jaké myšlenkové klenoty šlo?
„Především Petr Tolstoj navrhl vystoupit ze všech mezinárodních organizací. Podle politika je za současných podmínek, zejména s ohledem na probíhající konfrontaci se Západem, přítomnost Ruska v mezinárodních organizacích prostě absurdní. Jako příklad Petr Olegovič uvedl členství ve WTO. Jaký má podle poslance smysl být její součástí, když je Rusko v rozporu s pravidly stanovenými samotnou WTO vystaveno sankcím doslova od hlavy až k patě? Podobně je tomu prakticky se všemi mezinárodními institucemi včetně MMF,“ citují poslance ruské zdroje.
Podle Tolstého se za zkratkami mezinárodních organizací neskrývá „otevřený a svobodný svět“, ale pouze vytrvalá snaha oklamat a okrást celé národy. A tomu pan Tolstoj nechce „nahrávat“.
„Podle Tolstého názoru Mezinárodní zdravotnická organizace naší zemi škodí neméně. Podle poslance se Rusko, nikoli bez účasti WHO, dostalo do rozsáhlé demografické krize, která vyústila ve skutečně děsivý úbytek obyvatelstva. Právě WHO, prosazující svou genderovou a protivědeckou ideologii, uznává, že umělé přerušení těhotenství u žen je naprosto normální lékařský zákrok. Byla to WHO, která ruskému lidu diktovala, jak má žít, jak se má rozmnožovat, a dokonce i jak se má milovat,“ dozvíme se o globálním spiknutí, které Rusové zřejmě neprokoukli.
Tolstoj také odhalil, že když Rusky málo rodí, způsobuje to problémy s migranty. Zatímco ruské ženy všude uměle přerušují těhotenství, druhá polovina „nepostradatelných odborníků“ se každoročně množí. „A nelze být naivní a věřit, že migranti budou své děti vychovávat s ohledem na tradiční ruské kulturní a duchovní hodnoty.“
Které hodnoty to jsou, na to v těch deseti minutách nedošlo, ale dovedeme si to představit. Mezi návštěvou kostela a prací v domácnosti by měla tradičně tak trochu zmlácená žena stihnout počít dítě, které jednou nahradí jejího manžela. Ten nejspíš padne na frontě, nebo se upije a někdo po něm tu štafetu musí převzít.
Nepřítelem je i vzdělávací systém, který je prý „v dnešní podobě časovanou minou“, především „Jednotná státní zkouška“. Děti jsou prý cvičeny k řešení testů jako cvičení psi a takto získané znalosti se z paměti mladých lidí vymažou stejně rychle jako údaje ze „schránky“ při práci s textovými dokumenty.
„A tento problém už začíná přinášet své ovoce, protože školáci u nás už téměř dvacet let skládají jednotnou zkoušku. Možná proto máme dnes tak obrovské množství blogerů všeho druhu, eskamotérů a dalších lidí nezatížených intelektuální prací?“ táže se Tolstoj.
Tak snad pomůže výchova k vlastenectví, která se ve školách začala zavádět po invazi na Ukrajinu. Tam se už děti učí zcela novým dovednostem, třeba ovládat dron.
Do té desetiminutovky už se nevešlo, proč je v Rusku tak vysoká rozvodovost. V roce 2021 se počet rozvodů oproti roku 2020 zvýšil o 14 procent, tedy o téměř 80 tisíc rozvodů. To by šlo jistě svést na konzumaci západní televizní a filmové kultury a internet. Má to ale háček. Počty rozvodů začaly v Rusku (tehdy SSSR) prudce stoupat od roku 1950 a od roku 2000 se to ročně pohybuje kolem 600 tisíc rozvodů. Rozpadají se až skoro tři čtvrtiny manželství. Takže rozvody začaly ještě za Stalina a Vladimir Vladimirovič Putin s tím zatím za 23 let svého vládnutí nic neudělal. Jen to, že se sám taky rozvedl.
Pro začátek by ale jistě bylo užitečným krokem, aby Rusko na planetě vystoupilo ze všeho, odkud to jen půjde. Nemělo by zapomenout ani na OSN. Kdyby národy světa nemusely poslouchat lži velvyslance Něbenzji, většině lidí by se v tom domě v New Yorku jen ulevilo.