Novinářka Daniela Drtinová poskytla rozhovor Čestmírovi Strakatému. Jde o inteview mezi dvěma přáteli, bývalými kolegy, proto je v podstatě nemožné, aby šlo o konfrontaci – to, co Drtinová říká o novinářích, je ale natolik zásadní, že je nutné reagovat. Zejména proto, v jakém kontextu své kolegy šmahem odsuzuje.
Videorozhovor je zčásti zamčený a dostupný například na webu herohero, avšak část, v níž Drtinová hovoří o novinářské branži, je dostupná všem (i když ne celá). Drtinová v ní hovoří o svých kolezích, kteří podle ní fandili zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi, doslova si prý „nasadili flanelku“, čímž je podle ní jasné, že zradili svoji profesi. Pohled známé novinářky už dnes koluje v řetězových e-mailech, rozepsaly se o něm Parlamentní listy a prostě a jednoduše konvenuje těm, kteří prohráli – logicky. Pojďme ale k samotnému sdělení.
Ačkoli inkriminovaná část rozhovoru zní jako zamyšlení nad novinářskou branží, při pečlivém poslechu zjistíme, že se jedná o polemiku s jedinou osobou – s kolegyní Světlanou Witowskou, která nově jako přímá konkurence DVTV, kde pracuje Drtinová, vede rozhovory na webu Aktuálně.cz. Zároveň je partnerkou Petra Koláře, „přítele po boku“ Petra Pavla.
Witowská mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby na sociálních sítích (například zde a zde) odsoudila dotazy některých kolegů, kteří Koláře srovnávali s proruským lobbistou Martinem Nejedlým, který nebyl oficiálním zaměstnancem Kanceláře prezidenta republiky Miloše Zemana, na Pražském hradě ale měl kancelář a měl obrovský vliv. Witowská takové srovnání odmítla, zjevně ho považovala za urážlivé a dotazy v tomto směru označila za bulvarizující. Drtinová v rozhovoru se Strakatým neustále opakuje, že ona „klade všem stejné otázky“ a měří stejným metrem, nijak ale nepřipustila, že nejde o dotaz na budoucí funkci či vliv, ale na srovnávání s regulérním zločincem, jehož prací je vlastizrada: to je totiž Martin Nejedlý. Není se tedy čemu divit, že se podobná věc někoho dotkne.
Žádné jiné novináře Drtinová v rozhovoru nejmenuje, dokonce připouští, že je v pořádku, že existují přiznaně názorová média. Neustále se ale vrací k „flanelce“ a evidentně také k Witowské, Strakatý ale nevznese dotaz, zda nejde tak trochu o konkurenční boj. Pro kontext – DVTV dříve spolupracovala s vydavatelstvím Economia, nedávno se osamostatnila a na Aktuálně.cz vznikl nový výše zmiňovaný videoobsah. Pro tu novinářskou korektnost, po níž se v rozhovoru volalo, by bylo dobře to zmínit.
Drtinová se Strakatým se shodli na odsouzení, jak sami říkali, „pomoci pravdě“ a toho, že novináři mohou deklarovat, že se může objevit kandidát natolik nebezpečný pro svobodu a demokracii, že je přímo povinností každého na takovou věc upozorňovat. Je zajímavé že na „pomoc pravdě“ je Drtinová podle svých slov „extrémně alergická“ a rovnou ji označuje za manipulaci. Jako by vůbec nepřipouštěla, že pravda skutečně někde je. Samozřejmě jde o problém kandidáta Andreje Babiše. To není žádné fandění, ale normální konstatování faktů. Protože pokud se budeme zabývat žurnalistikou a dopady chování novinářů, možná by bylo dobře zmínit, že to byl právě jeden z kandidátů, který vlastní třetinu mediálního trhu v České republice a přímo ji ovládá. Politická soutěž nebyla rovná, Babiš prohrál navzdory tomu, nikoli proto, že paní Witowská je partnerkou pana Koláře a napsala něco na twitter.
Ovšem to, že povinností novináře je odmítnout pracovat pro politika a nechat se platit jeho firmou, v rozhovoru nijak nezaznělo. Podle paní Drtinové je zásadním prohřeškem nějaká domnělá „flanelka“, nikoli zrada veřejnosti, diváků a čtenářů ze strany zaměstnanců vydavatelství Mafra. Protože to jsou lidé, kteří se nevratně zpronevěřili své profesi, nikoli někdo, kdo úplně jasně viděl, že Babiš je zlo a že každý kandidát, který proti němu stál, je normální a nebude pro Česko nebezpečný. Že se do druhého kola dostal Petr Pavel, to je věc druhá.
Ano, Daniela Drtinová působila u Čestmíra Strakatého jako etalon té správné, seriózní žurnalistiky. Není pochyb o tom, že zejména v České televizi byla ukázkou toho, jak se tahle práce dělá. Když oba v interview zabrousili k problematickým aspektům její práce, což je dlouholeté vedení podivných ezo-rozhovorů, v nichž často dostávají prostor podivní šarlatáni, jimž Drtinová sama přizvukuje, to ani jeden z nich jako problém nevidí. Naopak jedno z nejproblematičtějších interview s Jarmilou Klímovou, podvodnicí z centra Aktip, označila za „geniální“ a oba protagonisté rozhovoru se shodli na tom, že všechny tyto „alternativní rozhovory“ byly „skvělé“. Drtinová za tyto své aktivity obdržela Bludný balvan, je však zjevné, že k žádné sebereflexi, kterou požaduje od jiných, u ní nedošlo.
DVTV je soukromé médium stejně jako řada dalších, i těch názorových. Možná by ale nejprve bylo dobře zamést si před vlastním prahem a zejména zvažovat proporce, než člověk začne kázat vodu, aby se vzápětí zjistilo, že sám pije víno, přestože sám sebe považuje za (přinejmenším) morálně nadřazeného.