O víkendu ministryně Jana Maláčová ohlásila, že by ráda přidala důchodcům několik set korun nad zákonem dané zvyšování. Je jasné, že jde o předvolební dárek. Co je však horší, zdá se, že Maláčová je schopná ho prosadit. Jak to tato mladá dáma dělá, že většinu svých návrhů dokáže nějakým záhadným způsobem protlačit?
Jana Maláčová působí jako fantom české politické scény. Není veřejně nijak výrazná a její názory jsou lidem více méně utajeny. Je o ní známo vlastně hlavně to, že ráda rozdává z cizího. Během několika let dokázala tuto zemi přivést téměř na buben. Když se bavíte s ekonomy, téměř všichni přičítají Maláčové velký podíl na zrychlujícím se zadlužování této země. Mnoho státních dávek se zvyšuje, přestože to neodpovídá ekonomické výkonnosti země.
Minimální mzda je nyní přes 15 tisíc korun a od vzniku vlády, tedy za poslední tři roky, vzrostla o čtvrtinu. Maláčová na tom má lví podíl. Při jednání tripartity, kde jsou zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů, vždy nejvíc tlačila na pilu pro navyšování. Výkon ekonomiky, kterou tatáž vláda zaškrtila kvůli čínskému viru, se přitom v loňském roce propadl o zhruba 5,6 procenta.
Podobný příběh je vidět u navyšování důchodů. Za poslední tři roky jejich průměrná výše vzrostla opět asi o čtvrtinu. A Maláčová chce další navyšování. Přesto, nebo spíš právě proto, že za pár měsíců jsou volby a její sociální demokracii se příliš velké šance na vstup do parlamentu nedávají. Místo aby zástupkyně strany, která během vládního angažmá ztratila přízeň voličů, pokorně přemýšlela, co nabídnout voličům lepšího, chystá se na poslední chvíli masivně utrácet erární peníze. Zadlužení země přitom raketově roste a mezinárodní ratingové agentury již varují, že Česko ztrácí na atraktivitě pro investory. Jak říká šéfka Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová, vydali jsme se italskou cestou.
Jak to Maláčová dělá, že dokáže protlačit všemožná navyšování výdajů, na která tato země nemá? Vypadá to jako záhada. Její partaj se potápí a šéf Jan Hamáček už raději ani nevylézá na světlo. Patrně se ještě neprobral z šoku ze zjištění, že chtěl v Rusku zobchodovat smrt našich občanů.
Jaké trumfy tedy Maláčová drží, že její návrhy mají takovou schopnost projít? Diví se tomu nejen účastníci tripartity. Nabízí se jedno vysvětlení. Bez souhlasu Andreje Babiše by to totiž nešlo.
Zprávu, že chce Maláčová nad zákonný rámec zvýšit důchody, držel Babišův iDnes dlouho na horních pozicích. Pěkně s její fotkou. Babiš dobře ví, že střední třídu, ačkoliv o její existenci v Česku se může vést debata, takové zprávy iritují. Je to však voličská základna pravicových stran. O její přízeň by se Babiš také rád ucházel.
K čemu je mu tedy dobrá Maláčová? Udělá „špinavou práci“. Babiš pak může „sklízet ovoce“ u důchodců či dalších podporovaných skupin za výsledky svého vládnutí. Zvyšováním důchodů se vždy rád pochlubí.
A střední třídě, nebo prostě lidem, kteří chodí do práce, zase ukáže obrázek rozhazovačné ministryně Maláčové. Bude se nad ním mračit, socialisty označí za špatné hospodáře. Sám sebe za oběť společného vládnutí. Jejich návrhy však nechává projít. Říká se tomu licoměrnost. Babiš by rád lízal z obou talířků a Maláčovou k tomu skvěle využívá. Socialisté mu ji dali do týmu, a on z ní využil všechno, co se mu hodí. Přesně jak to umí.