Jan Farský, poslanec zvolený za Starosty a nezávislé, na facebooku s velkou pompou oznámil, že získal Fulbrightovo stipendium a na půl roku (ve skutečnosti ale na delší dobu) odjíždí na univerzitu v americkém Oregonu. Odstoupil z postu předsedy poslaneckého klubu, mandát si ale ponechá. Jeho krok je problematický hned z několika důvodů a závažným způsobem poškozuje novou vládu, která slibovala změnu a posun od papaláštví, arogance a znevažování politických funkcí.
První velký problém spočívá v tom, že Farský o své cestě za oceán věděl již před volbami do poslanecké sněmovny, dokonce několik měsíců před nimi. Přesto kandidoval a stal se dokonce předsedou poslaneckého klubu, aby se následně těsně před odletem funkce vzdal. Jednoznačně to pak působí, jako by pouze chtěl nalákat část voličů, získat mandát a pak si s ním naložit, jak uzná za vhodné. Ano, pokud to někteří vnímají tak, že je oklamal, není se čemu divit.
Druhý problém je Farského nahlížení na to, co to vlastně znamená být poslancem. Deklaruje, že přiletí na každé důležité hlasování. Opravdu má dojem, že byl zvolen proto, aby čas od času zvedl ruku? Vážně? Co další práce poslanců, práce na zákonech, fungování v regionu, debaty s lidmi, kam se panu Farskému ztratila politika? Taková věc rozhodně nepomáhá zlepšit pohled občanů na politiky, právě naopak.
Farský je přesvědčen o tom, že má na svoji cestu plné právo, plat prý bude navíc posílat neziskovým organizacím, což je taková babišovská klička. Ale dobře, podívejme se na to prakticky. Co kdyby takový Petr Fiala dostal nabídku, aby jakožto profesor politologie půl roku přednášel na univerzitě v Torontu? Kolik dalších poslanců může získat Fulbrightovo nebo nějaké jiné stipendium a prostě odjet?
Ano, jeden Farský asi sněmovnu úplně nezmění, ale čistě teoreticky má na podobný postup právo úplně každý. Tak co aby se polovina sněmovny sebrala, začala svoje platy posílat jinam a prostě si dala půl roku volno? Protože řeči o tom, jak Farský po návratu využije projekt a celý pobyt ke své práci, jsou sice pěkné, ale přesvědčí tak možná pár naivních jedinců.
Jan Farský vážně poškodil image koalice. Nešikovně navíc do celé věci a do svého skandálního chování zatáhl stranického šéfa Víta Rakušana a premiéra Petra Fialu, když ve svém úvodním prohlášení zdůraznil, jak mu výjezd oba dva schvalují. Je to nekolegiální, neprofesionální, a pokud jsou pro Farského opravdu důležitější jeho vlastní profesní ambice než od voličů získaný mandát, měl by se podle toho zachovat a tento mandát složit. Kvůli penězům pro neziskové organizace, ať dělají sebezáslužnější práci, totiž zvolen nebyl.