Požadavek, který vznesl spolek Milion chvilek na listopadové Letné, se přelil do občanské společnosti. Lidé nezřídka volají po spojování opozičních demokratických stran. A že by se mělo co nejvíce spolupracovat v krajských volbách před těmi parlamentními, tvrdila dlouho i TOP 09 a STAN. Když tedy vedení hnutí před vánočními svátky naznačilo, že rozhodnutí o koalicích ponechají na lokálních buňkách, snesla se na ně nyní vlna kritiky, která pokračuje mezi svátky i z řad jejich příznivců.
„Každý kraj je jiný. A cesta k úspěchu taky neexistuje jedna univerzální. Respektujme kraje. Respektujme, že rozhodnutí padají tam, kde za ně také nesou odpovědnost. Diktovat z centra my prostě nebudeme. A až se podaří uspět demokratickým silám v několika krajích, bude šance na úspěch ve sněmovních o mnoho větší. Kdybychom obětovali úspěch v krajských volbách chiméře úspěchu ve sněmovních volbách, prohrajeme i ty,“ vysvětloval v neděli bývalý šéf hnutí Jan Farský svůj postoj ve facebookové diskuzi.
Ta se rozběhla pod více než dva roky starým příspěvkem, kde Farský deklaroval, že po tehdejších sněmovních volbách neplánují v žádném případě jakékoliv slučování s lidovci, s nimiž předvolební vyjednávání o koalici postupně ztroskotala. V komentářích ale opakovaně zaznívalo, že je situace z pohledu potenciálních voličů tak naléhavá, že udělat smysluplné koalice a společné kandidátky s TOP 09, ale i jinými demokratickými stranami, je už do krajských voleb de facto jejich povinnost. Uskupení STAN ale z krajů vzešlo, a může zde cítí silnější voličský potenciál osamocené, ačkoli to bude zřejmě komplikovat vytvoření strategického tandemu do sněmovních voleb.
Jak již ale bylo totiž zmíněno na Letné, i kdyby strany nakonec pětiprocentní hranici samy přeskočily, problém zde představuje hlavně přepočet mandátů. Ten je v současné době nevýhodný pro menší uskupení, a naopak přihrává výrazně velkým stranám v čele s hnutím ANO. Politická uskupení s menším procentním ziskem potřebují k zisku jednoho poslaneckého křesla až dvojnásobný počet voličských hlasů. K řešení tedy vyzval opoziční demokratické strany právě i spolek Milion chvilek pro demokracii již v listopadu s tím, že by po uplynutí dvanácti měsíců rád uspořádal akci, kde by měly strany prostor k jeho prezentaci.
I proto měly být podle některých zástupců subjektů krajské volby určitým vstupním testem, zda jsou schopny úzce spolupracovat. Namísto toho předseda Vít Rakušan v prosinci oznámil, že TOP 09 nabídli místa na jejich kandidátkách, což se z pozice některých straníků jevilo pro spolupráci ponižující. Ale než se stačili rozkoukat, padla jako první koaliční spolupráce ve středních Čechách. Jenže ani zde problém nekončí, ba naopak. Jak zjistilo Aktuálně.cz, tak se z třinácti krajů sloučení kandidátek jeví nadějně pouze na třech až čtyřech místech.
Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek STAN obratem připomněl, že v pražských volbách na podzim 2018 měla být pozice TOP 09 jednoznačně silnější, a přesto nabídli partnerům férovou koalici a dosáhli společného úspěchu. „Teď ve Středočeském kraji STAN koalici odmítá. Je to smutný doklad skutečných priorit politiků, kteří mají jinak spolupráce plná ústa,“ glosoval Kalousek. Podle kuloárních informací podobná nálada navíc panuje i při vzpomínce na květnové eurovolby, kdy bylo poskytnuto Stanislavu Polčákovi (STAN) volitelné druhé místo, bez něhož by se podle některých do Evropského parlamentu ani nedostal.
Zklamání nyní přitom nezastírala nová šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, které se i přes očividnou snahu, kdy se navíc hned po svém zvolení začala setkávat s protějšky z dalších stran, doslova bortí vyhlídky na spolupráci pod rukama. „Výzvy ke spolupráci středopravých stran nenalézají u STAN pochopení a jsem z toho zklamána. Žabomyší důvody vyhrávají nad strategickým uvažováním ve prospěch spojování demokratických sil. Nechci, aby politikaření stálo v cestě budoucnosti naší země, nevzdám to,“ uvedla na Twitteru.
Zatímco tedy některé svým vyjádření Farský uspokojil, další diskutující situaci bez okolků komentovali jako zjevné selhání zastupitelů v krajích. „Co si má myslet občan, který současný dvoukomorový systém považuje za zásadní a jeho záměrné nabourání ho vážně znepokojuje,“ ptala se Marie N. Koneckonců zda léta, kdy značky TOP 09 a STAN patřily k sobě, definitivně pominula, by mohl naznačit již vývoj v prvních měsících nadcházejícího roku, kdy by mělo být složení krajských kandidátek definitivně jasné.