Josif Stalin vládl Sovětskému svazu 28 let, dohlížel na kult své vlastní osobnosti a řídil brutální režim. Ale moskevský stánek s rychlým občerstvením pojmenovaný po něm vydržel jen jeden den.
Po stížnostech rozzlobených místních obyvatel byl Stalin Doner, o němž majitel Stanislav Voltman prohlásil, že název je projevem úcty, který nemá nikoho urazit, minulý týden po pouhých 24 hodinách provozu uzavřen. Voltman řekl, že ho policisté odvezli na policejní stanici na tříhodinový výslech.
„Ptali se mě, jestli mám hlavu v pořádku,“ řekl v telefonickém rozhovoru pro RFE/RL, Radio Svobodná Evropa/Svoboda.
V první a jediný den prodeje prodal skromný podnik v severomoskevské čtvrti Koptěvo 200 kebabů. Na jídelním lístku byl například Stalin s dvojitým masem a Berija s Tkemaliho omáčkou, jídla pojmenovaná po tyranovi a jeho nechvalně známých nohsledech. Obsluhu zajišťovali lidé v uniformách Stalinovy tajné policie, která posílala miliony sovětských občanů do mrazivých pracovních táborů na Sibiři nebo rovnou před popravčí četu.
Voltmanovi odešli tři zaměstnanci s odvoláním na nepříjemnou pozornost médií a on podnik zavřel. Teď hledá nové zaměstnance v naději, že se znovu otevře.
„Není to tak, jako kdybych měl za tvář své značky Hitlera,“ tvrdí majitel a říká, že Rusko zakázalo nacistickou symboliku. „Neporušil jsem žádný zákon.“
Kreml už léta prosazuje vůči Stalinovi, muži, který dohlížel na ukázkové procesy se svými oponenty a věznil či popravoval statisíce sovětských občanů, ambivalentní politiku. Za prezidenta Vladimira Putina vláda jeho brutální odkaz ani nezhanobila, ani jednoznačně neodsoudila.
Úředníci si občas dali záležet, aby chránili Stalinovu pověst, čímž vyvolali hněv kritiků, kteří tvrdí, že Rusko musí vzít v úvahu zločiny sovětského státu, jinak bude odsouzeno k jejich opakování.
V roce 2018 úřady zakázaly uvedení filmu Ztratili jsme Stalina, britské komedie o diktátorových posledních dnech v roce 1953 a zoufalém boji o moc mezi členy jeho nejužšího kruhu. Dítě 44, thriller z dob studené války odehrávající se ve stejném roce, byl v roce 2015 stažen kvůli „překrucování historických faktů“.
„Takové filmy by se v naší zemi neměly masově uvádět,“ řekl tehdejší ministr kultury Vladimir Medinskij.
Je známo, že chytří ruští podnikatelé se uchylují k dlouhodobým kontroverzím a mezinárodním skandálům, aby podpořili své značky. V roce 2018 farmář Alexej Jakušev vypustil do oběhu slunečnicový olej Novičok. Stalo se tak poté, co Rusko toho roku v anglickém Salisbury použilo nervový plyn proti bývalému špionovi Sergeji Skripalovi a jeho dceři. Loni v srpnu opět proti odpůrci Kremlu Alexeji Navalnému.
A po ruské anexi ukrajinského Krymského poloostrova v roce 2014 se trička s Putinovou tváří a hesly velebícími jeho zahraniční politiku dostala do obchodů se suvenýry po celé zemi.
(Zdroj: RFE/RL)