V Los Angeles vrcholí přípravy před nedělním udílením cen americké filmové akademie Oscar. Jasným favoritem letošního 89. ročníku je romantický muzikál La La Land, který získal nominace ve čtrnácti kategoriích a tímto počtem se zařadil po bok filmů Titanic z roku 1997 a Vše o Evě z roku 1950. Oscarový večer často provází i politické kontroverze. Zatímco loni debatu vyvolala kritika kvůli diskriminaci černošských umělců, letos se zřejmě slavnostní večer neobejde bez kritiky na adresu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Muzikál La La Land má šanci získat zlatou sošku Oscara mimo jiné za nejlepší film, nejlepší hudbu či nejlepší režii. Také herci, kteří stvárnili hlavní role − Emma Stoneová a Ryan Gosling − mohou cenu americké filmové akademie získat. Ve skutečnosti však La La Land může proměnit jen třináct nominací, protože v kategorii nejlepší píseň je nominovaný hned dvakrát. Dosavadní rekord v největším počtu získaných Oscarů drží s jedenácti cenami Ben Hur (1959), Titanic (1997) a Pán prstenů: Návrat krále (2003).
O nejlepší film se muzikál režiséra Damiena Chazela utká mimo jiné se sci-fi filmem Příchozí, dramatem Mela Gibsona z druhé světové války Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny, snímky Místo u moře či Moonlight, který získal v lednu Zlatý glóbus v kategorii filmové drama.
Snímek Moonlight, který si připsal celkem osm oscarových nominací, je zřejmě také jedním z důvodů, proč si letos organizátoři nevysloužili kritiku za „příliš bílé Oscary“, jak tomu bylo loni. Snímek začínajícího černošského režiséra Barryho Jenkinse vypráví o životě mladého homosexuála tmavé pleti v USA. Černošský herec byl v osobě Denzela Washingtona nominován také v kategorii nejlepší mužský herecký výkon. Soupeřit bude Washington třeba s Caseym Affleckem, Ryanem Goslingem či Viggem Mortensenem.
Nominaci v kategorii herečka v hlavní roli získala kromě Natalie Portmanové, která stvárnila postavu manželky zavražděného amerického prezidenta Johna F. Kennedyho ve filmu Jackie, či Emmy Stoneové za roli začínající herečky v muzikálu La La Land například i Meryl Streepová za hlavní roli v komedii Božská Florence.
Právě Streepová vyvolala svým proslovem při přebírání ocenění za celoživotní dílo na lednových Zlatých glóbech vášnivou politickou debatu. V děkovné řeči totiž kritizovala − stejně jako řada dalších oceněných − tehdy ještě nastávajícího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten v reakci držitelku tří Oscarů označil za jednu z nejvíce přeceňovaných hereček v Hollywoodu. Řada pozorovatelů očekává, že Trump se stane terčem kritiky i během nadcházejícího oscarového večera.
Český zástupce letos nominaci za nejlepší neanglicky mluvený film nezískal. O prestižní ocenění se utkají filmy z Dánska, Švédska, Austrálie, Íránu a Německa. Favoritem v této kategorii je oceňovaná německá tragikomedie o vztahu otce a dcery Toni Erdmann režisérky Maren Adeové. V poslední době však řada médií spekuluje o tom, že by akademie mohla jako výraz odporu k nedávno vydanému a soudem pozastavenému dekretu prezidenta Trumpa, který zakazoval občanům sedmi převážně muslimských zemí vstup do USA, ocenit snímek íránského režiséra Asghara Farhádího Klient. Farhádí před časem prohlásil, že se slavnostního oscarového večera na protest proti Trumpovým krokům nehodlá účastnit.
Moderátorem filmového svátku bude Jimmy Kimmel, který si ve své noční show Jimmy Kimmel Live! nebere servítky. O kontroverze tak zřejmě nebude ani po letošních Oscarech nouze.
Čeští filmoví fanoušci budou moci slavnostní ceremonii sledovat od pondělních 2.30 hodin SEČ živě na programu ČT2.