
Prezident John F. Kennedy FOTO: State Library and Archives of Florida / Wikimedia Commons / Public Domain
FOTO: State Library and Archives of Florida / Wikimedia Commons / Public Domain
Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nalezl zhruba 2400 nových dokumentů souvisejících s atentátem na bývalého prezidenta Johna F. Kennedyho. K novému pátrání po archivních materiálech došlo poté, co prezident Donald Trump nařídil zveřejnění utajovaných spisů týkajících se vraždy z roku 1963. Informovala o tom agentura Reuters. Historici však neočekávají, že by přinesly něco nového.
Revize archivních materiálů byla provedena na základě Trumpova lednového exekutivního příkazu, vydaného během jeho prvního týdne v úřadu. Výsledkem je nalezení přibližně 2400 nově katalogizovaných a digitalizovaných dokumentů, o kterých se nepředpokládalo, že souvisi s atentátem na prezidenta Kennedyho.
„Učinili jsme nezbytná oznámení ohledně nově objevených dokumentů a pracujeme na jejich předání Národnímu archivu (NARA) pro zahrnutí do probíhajícího procesu odtajnění,“ oznámila FBI.
I šedesát let po atentátu na prezidenta Johna F. Kennedyho nepřestává jeho vražda fascinovat veřejnost. Případ zůstává jedním z nejdiskutovanějších momentů americké historie, přestože oficiální verze událostí je dlouhodobě neměnná.
Prezident Trump, který se letos v lednu vrátil do Bílého domu, během své kampaně slíbil zveřejnění utajovaných dokumentů týkajících se atentátu. Tento krok by prý mohl přinést nové informace o tragédii, která se odehrála 22. listopadu 1963 v Dallasu.
Vyšetřování tehdy dospělo k závěru, že jediným pachatelem byl Lee Harvey Oswald. Ministerstvo spravedlnosti i další federální úřady tento závěr v následujících desetiletích opakovaně potvrdily. Přesto průzkumy veřejného mínění ukazují, že velká část Američanů věří v širší konspiraci, která mohla stát za prezidentovou smrtí.
Zastánce konspirací se přesvědčit nepodaří
Podle agentury Reuters se očekává, že případné zveřejnění nových dokumentů by mohlo znovu rozvířit debatu o tom, co se onoho osudného dne v Dallasu skutečně odehrálo. Historici jsou však skeptičtí. „Nemyslím si, že v dokumentech najdeme něco dramatického, co by zásadně změnilo chápání toho, co se v Dallasu stalo,“ myslí si například profesor a historik z Harvardovy univerzity Fredrik Logevall. Připustil však, že některé informace by mohly být překvapivé.
Jednou z možných nových informací by mohlo být to, nakolik CIA skutečně sledovala vraha Oswalda před atentátem. Gerald Posner, autor knihy „Případ uzavřen: Lee Harvey Oswald a atentát na JFK“ řekl, že by mohlo být „velkým odhalením“, pokud by se ukázalo, že CIA měla o Oswaldovi více informací, než dosud přiznala.
„Otázkou pro mě není, zda CIA byla spoluviníkem, ale zda byla nedbalá,“ řekl Posner. Dodal, že zůstává nejasné, co CIA věděla o Oswaldových cestách do Mexika šest týdnů před atentátem, kdy navštívil sovětskou ambasádu.
Historici se shodují, že i přes případné nové informace se zřejmě nepodaří přesvědčit zastánce konspiračních teorií o tom, že Oswald jednal sám. Barbara Perryová, expertka na prezidentskou historii, věří, že FBI mohla Oswalda sledovat, ale „nedokázala si spojit jednotlivé indicie“. Podle ní ale nešlo o spiknutí CIA, FBI ani žádné cizí země.
„Nemyslím si, že existuje jakýkoli dokument, který by přesvědčil konspirátory, že Oswald jednal sám,“ potvrdila její slova také historička Alice L. Georgeová. „Zejména ne ty, kteří jsou do těchto teorií hluboce ponořeni. Nové informace je pravděpodobně nechají tam, kde byli doteď,“ řekla.
Oficiální verzi zpochybňuje i Kennedy mladší
Součástí Trumpova exekutivního příkazu není jen zveřejnění archivů k vraždě prezidenta Kennedyho, ale také k atentátům na Martina Luthera Kinga ml. a senátora Roberta Kennedyho, kteří byli zavražděni v roce 1968. Zatímco dokumenty o JFK mají být postupně odtajněny, u dalších dvou případů si Trumpova administrativa si vyžádala více času na stanovení plánu.
Oficiální verzi atentátu na svého strýce i otce otevřeně zpochybňuje Robert F. Kennedy mladší, syn zavražděného senátora a Trumpův kandidát na post ministra zdravotnictví. Tvrdí, že CIA byla zapojena do vraždy JFK, což zpravodajská agentura označila za nepodložené obvinění. Kennedy mladší také prohlásil, že jeho otce nezabil pouze jeden střelec, čímž odporuje závěrům vyšetřování.