Česká televize se třináctým ročníkem taneční show StarDance opět trefila do vkusu diváků. První živý přenos si jako svůj sobotní program vybralo více než 42 procent domácností se zapnutou televizí. Konkrétně šlo o 1,63 milionu diváků starších patnácti let, celkový zásah ve skupině diváků starších čtyř let se pak vyšplhal na bezmála 2,2 milionu lidí. Jedná se o nejlepší start této taneční soutěže od roku 2008. Vyplývá to z dat elektronického měření sledovanosti ATO-Nielsen, která zveřejnil web Lupa.cz. Podle mediálních analytiků, které oslovil deník FORUM 24, stojí za velkou oblibou StarDance hned několik důvodů.
Výkony desítky tanečních párů kromě 1,63 milionu diváků starších patnácti let zaujaly také dětskou cílovou skupinu. Z té si zábavnou show nenechalo ujít dalších 121 tisíc diváků. „Skvělé výkony osobností i profesionálních tanečníků, promyšlená choreografie a přísné hodnocení porotců. Přesně takový první díl StarDance jsem měl možnost pozorovat na Výstavišti Praha v sobotu večer. A podobně jako se podařilo nastartovat třináctou řadu z pohledu tance, mám radost, že se stejně skvělý výsledek podařil dosáhnout i z pohledu diváckého zájmu,“ popsal úspěšný start taneční show generální ředitel České televize Jan Souček.
Diváci mají dost negativních pořadů
„Je to dané tím, že StarDance je veskrze pozitivní. Diváci mají dost negativních zpráv a pořadů,“ prozradil mediální expert a dlouholetý šéfredaktor mediálních webů Jan Potůček jeden z důvodů úspěchu StarDance, která ve sledovanosti s obrovským náskokem porazila komerční televize. Například seriál Duch televize Prima, který v sobotním žebříčku sledovanosti skončil na druhém místě, si ve srovnání s taneční show veřejnoprávní televize vybrala jen zhruba třetina diváků.
Podobně jako Potůček to vidí také novinář a mediální analytik Filip Rožánek. „Je to pozitivní rodinný pořad s příjemnou atmosférou, který se minimálně mění, takže diváci vědí, co očekávat,“ řekl deníku FORUM 24. Podle Potůčka hraje důležitou roli také obsazení soutěžících. „Jde o známé osobnosti, u kterých diváci netuší, jak si poradí s profesionálním tancem. To je láká ke sledování,“ vyjmenoval další z důvodů, proč si StarDance získala takovou oblibu.
Za významný prvek pak považuje živé vysílání. „Lineární televize v podstatě budou živy hlavně na živém vysílání, ať už půjde o zpravodajství, sportovní přenosy nebo právě tyto typy show,“ vysvětlil Potůček s tím, že předtáčené pořady si diváci mohou dnes přehrát kdykoli. „U živého vysílání se tím ztrácí punc onoho ,tady a teď‘,“ doplnil.
Fenomén televizní zábavy
StarDance je licenční formát, který vymyslela před 20 lety britská veřejnoprávní stanice BBC. Ta show vysílá pod názvem Strictly Come Dancing a aktuálně diváci na britských ostrovech mohou sledovat už 22. řadu. Formát znají také Slováci, kde ho pod jménem Let’s Dance vysílá komerční televize Markíza, patřící stejně jako česká Nova do skupiny PPF rodiny Kellnerových. Totožný název pak nese pořad také na německé stanici RTL.
Tancem na obrazovkách žijí diváci nejen ve většině evropských zemí, ale také například v Severní Americe a velké části Jižní Ameriky, Indii, Austrálii, Číně, zemích jihovýchodní Asie, na Novém Zélandu či dokonce v Jihoafrické republice a ve Spojených arabských emirátech. Jde zkrátka o fenomén, který se dokonce probojoval i do Guinnessovy knihy rekordů jako celosvětově nejúspěšnější reality show všech dob.
Podle Potůčka je formát úspěšný v naprosté většině zemí, kde byl uveden. „Výjimkou je snad jen Turecko, kde se formát neuchytil a byl stažen z vysílání,“ přiblížil mediální expert. „Vysílá se s velkým úspěchem na Slovensku, v Německu, v USA a mnoha dalších zemích. Někdy na soukromých kanálech, někdy na veřejnoprávních,“ připojil Rožánek. Potůček pak přiblížil, že v množství řad není Česká televize, která show poprvé vysílala v roce 2006, v Evropě žádnou výjimkou. „Například dánská státní televize TV2 letos vysílá už 21. ročník, italská veřejnoprávní televize Rai 1 zase 17. ročník,“ řekl.
StarDance patří na Českou televizi
Řadě kritiků i přes velký úspěch u diváků dlouhodobě vysílání StarDance na obrazovkách České televize vadí. Taneční show podle nich není veřejnou službou, a neměli by ji proto platit daňoví poplatníci prostřednictvím koncesionářských poplatků. Oba mediální experti se však shodují, že taneční show naopak na veřejnoprávní televizi patří.
Potůček připomněl, že formát vyvinula a jeho licenci dalším televizím poskytuje britská veřejnoprávní televize BBC. „A když se podíváme, které televize ve světě, a zejména pak v Evropě, StarDance vysílají, většinou jde o veřejnoprávní stanice,“ řekl deníku FORUM 24. „Ano, ostatně jako veřejnoprávní zábava v Británii také vznikl,“ odpověděl pak na dotaz, zda by taneční show měla vysílat veřejnoprávní Česká televize, také Rožánek.
Krev, pot, slzy, a navíc tanec
O tom, proč se taneční show v Česku dlouhodobě těší takové popularitě, hovořil v minulém roce, kdy na České televizi běžela 12. řada, také bývalý manažer projektu StarDance Jan Potměšil. Podle jeho slov formát splňuje všechny požadavky na kvalitní zábavu.
„Je tu noblesa a elegance, ale zároveň i krev, pot, slzy, a navíc tanec, který je všeobecně – a v Čechách obzvlášť – vnímán maximálně pozitivně. Vždycky to přirovnávám k tomu, že se divák dostane do první třídy Titanicu, kde je lesk a krásné garderoby, kde se prostě cítí dobře,“ popsal tehdy pro web Info.cz. „Zároveň hraje roli etiketa a slušnost. Ten formát je zkrátka od BBC geniálně vymyšlený, koneckonců ho prodala do desítek zemí světa,“ vysvětlil Potměšil, který byl dlouholetým manažerem nejen StarDance, ale také dalších zábavních pořadů České televize.
Podle něj jde o soutěž, kterou všichni prožívají, a kouzlo je prý v její poctivosti. „Celebrity trénují s profesionálními tanečníky už od srpna a i skrze obrazovky je cítit, že makají naplno, což divák vnímá a ocení,“ prohlásil Potměšil.
Za důležitou ale považuje ještě jednu věc. „Když je dobře zvolený výběr osobností, tzn. jsou z různých profesí, různého věku, mají rozdílnou zkušenost s tancem, a to celé je promyšleně namíchané, funguje to ve finále naprosto dokonale. Každý si najde svého favorita, může se s někým ztotožnit a vznikají i různé fanouškovské tábory,“ přidal další klíčový aspekt úspěšnosti. „V Česku máme navíc dlouholetou tradici plesů, bálů a tanečních, kterými prošly celé generace diváků,“ doplnil ještě.
Chlopčíka v porotě nahradil Tománek
Na osvědčené celebrity sází také třináctá řada StarDance. Vedle herce Filipa Blažka se na tanečním parketu v tomto ročníku objevují herečky Marta Dancingerová a Jana Paulová, osminásobná mistryně světa v bojových sportech Martina Ptáčková, kuchařka Chili Ta a zpěvačka Lucie Vondráčková. Doplňuje je herec Oskar Hes, paralympionik Jiří Ježek, hudebník Ondřej Ruml a spisovatel Patrik Hartl.
Diváky opět večery provází dvojice moderátorů Tereza Kostková a Marek Eben. Výkony tanečních párů hodnotí tříčlenná porota ve složení Tatiana Drexler, Richard Genzer a Jan Tománek, který nahradil Zdeňka Chlopčíka. Tománek se v soutěži čtyřikrát představil jako profesionální tanečník a v porotě usedl v desáté a jedenácté řadě, Chlopčík byl porotcem ve všech předchozích ročnících.
Celkem Česká televize odvysílá deset živých přenosů, lidé budou mít zároveň posedmé možnost v charitativnímu dílu 23. listopadu přispět zasláním dárcovské SMS nebo finančním darem na sbírkový účet Centra Paraple. Za šest předchozích večerů pro Centrum Paraple pořadatelé vybrali přes 100 milionů korun, loni překonali rekord, když se za jeden večer vybralo přes 25 milionů korun.