Andrej Babiš se netají tím, že navštěvuje hudební festival Colours of Ostrava stejně jako další podobné letní akce. Je to vhodná příležitost nafotit družná selfíčka a rozdávat předvolební snáře. Letos mají festivaly nově v oblibě i berní úředníci, kteří ovšem nechodí za hudebním zážitkem, ale kvůli kontrolám EET. Nechyběli ani v Ostravě.
Nová éra po nástupu Andreje Babiše do politiky se projevuje zvýšeným státním dohledem, posilováním represivního aparátu a nárůstem všudypřítomných kontrol. Hybatel těchto změn a největší tuzemský příjemce státních a evropských dotací přitom nevynechá příležitost, jak se placení daní vyhnout (jako v případě korunových dluhopisů), protože dobře ví, že je pro současnou Finanční správu nedotknutelný.
Třetina nesplnila povinnosti EET
O to více jsou jeho úředníci agilnější v těch nejnižších podnikatelských patrech. Zatímco oligarchův tým vkládá na osobní Facebook jeho veselé fotografie a poukazuje na kapely, kterým věnovat pozornost, některým dalším účastníkům festivalu Colours of Ostrava bylo o poznání hůř.
[ctete]132921[/ctete]
Exministr financí navštěvuje festival už několik let a zejména od té doby, co Agrofert patří k jeho hlavním sponzorům. Jeho nedávní podřízení, pracovníci Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj, na něj letos zavítali poprvé. Postěžovali si, že přestože rozdávali informativní letáčky, třetina obchodníků neměla EET nebo nevystavovala účtenky zákazníkům.
Povinnosti spojené s provozem EET porušilo podle nich deset z 32 kontrolovaných prodejců, a nezabránila tomu ani osobní účast duchovního autora kontroverzního projektu. Čtyřem z nich udělili kontroloři na místě pokuty celkem za sedm tisíc korun a v šesti případech zahájí finanční úřad přestupkové řízení.
Zátahy na malé ryby
Nelze se zbavit dojmu, že finanční a celní úřady se s oblibou zaměřují na nejmenší podnikatele, protože příliš nejsou schopny vyšetřit stamilionové „optimalizace“ velkých firem a skutečně velké daňové podvody. A ještě se těmito šikanózními zátahy na malé ryby a počtem udělených pokut chlubí na svých stránkách.
Dále je mimořádně pokrytecké, že Andrej Babiš ve volebním programu ANO navrhuje řadu nových výjimek z EET, ačkoli je zpočátku kvůli proklamovanému narovnání podmínek pro podnikání vylučoval. Mimo jiné chce znenadání výjimku pro podnikatele s paušální daní s příjmy do 500 tisíc korun, tedy i pro ty, kterým dnes Finanční správa vyměřuje pokuty. Nedávno přitom podobný návrh ve sněmovně nepodpořil.
Že to šéf hnutí ANO nemyslí příliš vážně, o tom svědčí aktuální smetení lidoveckého návrhu ve vládě posunout účinnost třetí a čtvrté vlny EET o několik měsíců kvůli vyhodnocení efektivity prvních dvou vln.
V neposlední řadě nelze pominout, že samotné ministerstvo financí vneslo do zákona o elektronické evidenci tržeb mimořádný zmatek, když na poslední chvíli měnilo metodiku a udělené výjimky ze systému. Dodnes v tom není úplně jasno, přestože byla první vlna EET s restauračními a hotelovými službami spuštěna už loni v prosinci a druhá vlna, týkající se většiny obchodníků, letos v březnu.
Zmatek EET pro festivaly
Chaos se týká i konání hudebních festivalů. Zatímco prodej lístků na tyto akce ještě letos do EET nespadá, prodej suvenýrů a propagačních předmětů hudebních skupin, jako jsou trička nebo CD, už ano. Mnohé z menších kapel se už dříve nechaly slyšet, že se jim zavedení EET vůbec nevyplatí, protože tímto prodejem sotva vydělají na provoz.
Pokud obchodníci na některých festivalech organizují party nebo VIP stany se stoly, lavicemi a obsluhou, týká se jich EET už letos. Finanční správa totiž taková občerstvení řadí mezi restaurační zařízení. Stejně tak se EET týká obchodníků, přeprodávajících balené potravinářské zboží, třeba plechovkové pivo. Pokud však prodejce pivo otevře a poskytne k němu kelímek, už se na něj evidence nevztahuje.
Stánky prodávající točené pivo a klobásy na tácku spadají do následující vlny EET, která má odstartovat v březnu příštího roku. Pozoruhodné je, že stánkový prodej občerstvení byl původně zařazen do první vlny. Loni v srpnu jej však ministerstvo financí vyjmulo a přeřadilo do třetí vlny, ačkoli do té doby jakékoli výjimky zavrhovalo.
Výjimka i pro Agrofert
Současně vyšlo najevo, že se tato výjimka bude týkat i sítě stánků s občerstvením párků v rohlíku Parky‛s, patřící firmě Kostelecké uzeniny z holdingu Agrofert. Babišova společnost jakoukoli výhodu odmítá, celkový počet stánků této sítě fast foodů ovšem sdělit nechce. Když před třemi lety projekt Parky‘s začínal, manažerka Kosteleckých uzenin Petra Dlouhá avizovala, že by se mezi lety 2017 a 2018 mohla síť rozšířit až na dvě stovky.
Prodejci si musí dát pozor i na další záludnosti systému. Podle Finanční správy není omluvou pro nevydání účtenky slabý signál. Obchodník ji musí vystavit alespoň v základní podobě a faktury by měly zůstat v paměti systému.
Někteří organizátoři festivalů si letos pomohli tím, že zavedli žetony. Návštěvníci si je kupovali u vstupu do areálu, u stánků pak za ně mohli nakupovat jídlo a pití. Výhoda žetonového systému je zřejmá. Stačí jedna pokladna, tržby se evidují na jediném místě.
Nová éra, nové povinnosti
Nová éra přináší nové zvyklosti a nové povinnosti. I pro organizování hudebních festivalů, nejen Colours of Ostrava. Pořád přitom přituhuje a asi jen málokdo z dotčených podnikatelů si myslí, že je líp. Myšlenkové pochody náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové, která nedávno v Lidových novinách vyslovila přesvědčení, že si většina podnikatelů stejně EET potají přála, proto jsou jak z Babišovy brožury O čem sním, když náhodou spím.
[ctete]140165[/ctete]
Nedávný průzkum společnosti Staffino mezi 1900 respondenty ukázal, že se 70 procent podnikatelů zásadně staví proti systému EET. A 78 procent dotázaných nevěří tomu, že by se díky evidenci tržeb zlepšil výběr daní a že by se její zavedení celkově pozitivně odrazilo v ekonomice. Žádná průkazná data ostatně nejsou k dispozici. V Chorvatsku, odkud bral autor EET inspiraci, se tento systém ani po několika letech příliš neosvědčil.
Na tom žádná marketingová selfíčka příležitostného milovníka hudebních festivalů nic nezmění.