Tento víkend se v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice konal festival Mezi ploty, který má za cíl pomáhat a nabízet prostor těm, kteří jsou na okraji zájmu společnosti, kultivovat mezilidské vztahy a podporovat duševní zdraví. Sobotní slavnostní večer moderovali dlouholetí ambasadoři projektu Vilma Cibulková a Václav Marhoul. Prezident České republiky Petr Pavel, který nad letošním festivalem Mezi ploty převzal záštitu, na akci i přes zdravotní indispozici promluvil a podpořil myšlenku projektu.
„Já považuji fyzické i psychické zdraví za základ pohody v životě a také zdravé společnosti. Protože pokud nebudeme dbát o svoje zdraví, tak všechno bude mnohem složitější. Často na to psychické zdraví zapomínáme a upřednostňujeme to fyzické…“ uvedl prezident, který zatelefonoval přímo do srdce festivalového areálu.
Večera se osobně zúčastnili bývalí ředitelé Psychiatrické nemocnice Bohnice Zdeněk Bašný, který stál u samotného zrodu festivalového projektu, a Martin Hollý, který jej dlouhá léta podporoval. Za nadaci BONA, kterou nemocnice zřídila, aby duševně nemocným usnadnila návrat do normálního života, přišel peer terapeut Kamil Rain, jeden z těch, kteří mají vlastní zkušenost s duševní nemocí, ale zotavili se a rozhodli se pomáhat ostatním.
V publiku seděli zástupci neziskových organizací, Psychiatrické nemocnice Bohnice, státní správy a samosprávy, jakož i návštěvníci festivalu. Po úvodní části navázal koncert Sklep Orchestra neboli hudební formace kultovního divadla Sklep.
Festival Mezi ploty letos proběhl jako tradičně poslední květnový víkend v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice. Na šesti scénách vystoupily desítky hudebníků, divadelníků a odborníků. Na festivalu se prezentovalo kolem dvaceti neziskových organizací. Festival jako každý rok poskytl prostor handicapovaným a začínajícím umělcům.
Projekt Mezi ploty vznikl v roce 1992 a otevřel prostory Psychiatrické léčebny Bohnice, které se dříve podle pořadatelů „podobaly vězení nebo odkladišti nepotřebných jedinců“. Festival přišel s novou koncepcí, a sice že dal šanci zdravotně postiženým umělcům vystoupit na stejných pódiích a před stejnými diváky jako ostatní účinkující. Za 30 let jeho existence se na něm vystřídaly stovky umělců s různými formami postižení.