Hudební festival Zahradní slavnost, který se měl v srpnu konat na loukách u Mladých Buků a měl být pokračovatelem kultovního festivalu Trutnoff Open Air, se konat nebude. Zrušení festivalu dnes ČTK potvrdil jeho pořadatel Martin Věchet. Festival podle něj nejde uspořádat za podmínek, které určil městys Mladé Buky na Trutnovsku. Hlavním problémem je především vyhláška o nočním klidu, podle níž by hudební produkce měla skončit ve 22.00.
Zastupitelé městyse s 2300 obyvateli v květnu přijali čtyři vyhlášky, které konání festivalu velmi ztížily. Například u vyhlášky o místním poplatku ze vstupného městys zvolil maximální zákonem danou možnost odvodu 20 procent. Mezi lidmi v Mladých Bukách následně vznikla petice proti festivalu.
„Při ukončení produkce ve 22.00 nelze festival uskutečnit v tradiční programové struktuře, jak jsme plánovali,“ řekl ČTK Věchet. Pro lidi, kteří si již objednali vstupenky, se pořadatelé podle Věcheta snaží „ještě něco rodinného vymyslet“. Kolik lidí si vstupenky v ceně 980 korun objednalo, Věchet neuvedl.
Zrušení festivalu nazvaného Zahradní slavnost a Open Air Workshop podle Věcheta neznamená, že by festival úplně skončil. „Dáváme pauzu. Necháváme odpočinout sobě, lidem a matce zemi. Neuvažujeme, že by pauza měla být více než roční. Již máme vyhlídnutá některá místa,“ uvedl Věchet bez bližších podrobností.
Festival Trutnoff Open Air se dosud konal v areálu trutnovského Bojiště. Věchet jej chtěl letos ve zmenšené podobě přesunout na 11 hektarů pronajatých luk nedaleko lokality Hrádeček, kam jezdil na chalupu prezident Václav Havel. Havel festival nazývaný český Woodstock navštěvoval a byl jeho příznivcem.
Organizátoři počítali, že by na akci mezi 17. až 20. srpnem mohlo dorazit 2000 až 3000 lidí. Vystoupit měly hlavně tuzemské kapely, například Tata Bojs, Sto zvířat, Plastic People. Připravené měly být také debaty, projekce a semináře.
Starostka Mladých Buků Lucie Potůčková dříve uvedla, že proti festivalu je 80 procent obyvatel městyse. Uvedla, že lokalita, kde se má akce odehrávat, se nachází u evropsky významné lokality a přírodního parku. Majitelé okolních pozemků měli obavy z poničení parcel, poukazovali na nevhodnost místa, jeho údajně problematickou dostupnost.
Věchet se obavy zastupitelů a místních obyvatel snažil marně vyvracet. V minulých dnech neúspěšně oslovil zastupitele s tím, zda by na mimořádném zasedání zastupitelstva zvážili schválení prodloužení produkce festivalu i po 22.00. „Z patnácti zastupitelů nám odpověděli čtyři,“ uvedl.
Počátky trutnovského festivalu sahají do roku 1987, kdy jeho první neoficiální ročník ve Volanově u Trutnova rozehnala komunistická policie. Hudební aparaturu se tehdy ale podařilo schovat u Havla na Hrádečku. Letošní Zahradní slavnost měla 30. výročí prvního festivalu připomenout. Podle Věcheta to měl být návrat ke kořenům festivalu.