Český premiér Petr Fiala bude usilovat o to, aby summit Evropské unie tento týden potvrdil jednoznačnou podporu Izraeli a jeho právo na sebeobranu. Uvedl to na sociální síti X po středečním jednání se svým protějškem Benjaminem Netanjahuem v Tel Avivu. Na Izrael 7. října zaútočilo palestinské radikální hnutí Hamás, jehož akce si vyžádaly stovky mrtvých, podobně jako odvetné izraelské ostřelování Pásma Gazy, odkud islamisté své akce podnikli.
Šéfové států a vlád zemí EU se v Bruselu sejdou ve čtvrtek a v pátek a konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás bude jedním z hlavních témat diskuse. Fiala připomněl, že dva dny po útocích měly v Praze původně společně zasedat česká a izraelská vláda. „Nový termín našeho setkání jsme zvolili záměrně den před jednáním Evropské rady, abych měl co nejčerstvější informace ze země a také nové argumenty pro podporu Izraele v Radě,“ uvedl český ministerský předseda.
„Hamás je teroristická organizace, podle toho k ní musíme přistupovat, musíme si být jistí tím, že žádné evropské peníze nebudou využity na podporu terorismu,“ dodal Fiala. Izrael je podle něj klíčovým spojencem Česka. „Má právo na mír a bezpečnost a Česká republika stojí pevně po jeho boku,“ poznamenal.
Fialovo prohlášení kopíruje mandát, který premiérovi pro jednání v Bruselu ve středu schválila česká vláda. „Premiér bude prosazovat, aby Rada potvrdila jednoznačnou podporu Izraeli a jeho právo na sebeobranu,“ řekl novinářům vicepremiér Vít Rakušan. Součástí mandátu je i prohlášení, že Hamás je teroristickou organizací a je nutné zajistit jeho izolaci. „I kvůli tomu podporujeme v rámci mandátu přezkoumání rozvojové pomoci EU a zastavení veškerých plateb, dokud kontrola nebude dokončena,“ řekl Rakušan.
S Fialou ve středu na návštěvu Izraele zavítal i rakouský kancléř Karl Nehammer. Podle agentury APA, která se odvolává na informace rakouského spolkového kancléřství, kancléř při odpoledním setkání s izraelským prezidentem Jicchakem Herzogem zdůraznil právo Izraele na sebeobranu. „Izrael má plné právo se bránit – v souladu s mezinárodním právem,“ řekl Nehammer, který podle APA také odsoudil teror Hamásu a požadoval propuštění rukojmích, kterých se bojovníci Hamásu zmocnili.
„Všichni lidé v Izraeli, v Rakousku, v Evropě a ve světě mají žít v bezpečí, protože neexistuje větší nepřítel demokracie než strach,“ dodal Nehammer a slíbil, že v Rakousku učiní vše pro boj proti antisemitismu a pro podporu židovského života. Herzog poděkoval Nehammerovi za solidaritu.
Mluvčí české vlády Václav Smolka novinářům sdělil, že kromě podpory na Evropské radě Fiala s Netanjahuem hovořili o aktuální situaci a možném vývoji a o dalších formách podpory Izraeli, například o materiální pomoci. Následně měl i Fiala v plánu jednání s prezidentem Herzogem.
Agentura APA uvedla, že Rakousko a Česko patří k těm zemím EU, které současné odvetné akce izraelské armády považují za legitimní sebeobranu. Na druhé straně jsou státy jako Belgie, Irsko a Španělsko, které se na postup Izraele v Pásmu Gazy dívají kriticky a vzhledem k vysokému počtu obětí z řad civilistů požadují humanitární příměří.
Palestinské radikální hnutí Hamás 7. října svět zaskočilo masivním útokem z Pásma Gazy na jih Izraele, kde podle tvrzení izraelských úřadů pozabíjelo na 1400 lidí, většinou civilistů, a přes 220 osob odvleklo do Pásma. Od té doby při odvetném izraelském bombardování v Pásmu Gazy podle Hamásem ovládaného ministerstva zdravotnictví zahynulo nejméně 6546 Palestinců.