Investice do vesmírných technologií se podle premiéra Petra Fialy (ODS) násobně vyplácí. Výsledky prý mají dopad na každodenní život a možností využití neustále přibývá. Fiala při čtvrtečním představení projektu Česká cesta do vesmíru v Praze řekl, že Česko má v kosmickém průmyslu a výzkumu obrovský potenciál, který ale musí víc využívat.
Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) investují srovnatelné země, jako jsou například Rakousko či Belgie, do vesmírného programu mnohem více peněz. „Cílem národního vesmírného projektu je propojit aktivity komerčních firem a vědců a také vzbudit zájem o studium technických oborů,“ prohlásil.
Premiér Fiala pak dodal, že český kosmický průmysl patří k nejlepším, přestože se prý musíme vypořádat s určitými slabými místy, o kterých víme. Předseda vlády také připomněl, že kosmické projekty neznamenají jen cestování lidí do vesmíru, ale dopadají i na každodenní život v podobě navigačních systémů pro automobily i letadla či předpovědi počasí. Další možnosti jsou pak v energetice, obraně, zemědělství, ochraně životního prostředí a dalších oborech.
Pro využití potenciálu českých firem a vědeckých pracovišť je třeba podle zástupců vlády zajistit dostatek kvalifikovaných odborníků a manažerů, což předpokládá i reformy vzdělávacího systému.
„Projekt Česká cesta do vesmíru spočívá v propojení firem, výzkumu vesmírných technologií a vzdělávání. Jeho cílem je, aby se ve výhledu pěti let mohla realizovat česká mise do vesmíru,“ řekl již před časem Kupka.
Český vojenský pilot Aleš Svoboda jako člen záložního týmu astronautů Evropské kosmické agentury (ESA) by se tak po Vladimíru Remkovi mohl stát druhým Čechem, který se podívá do vesmíru. Vyslání astronauta by na sebe mělo navázat i další aktivity soukromých firem a vědeckých institucí, aby se mise stala tématem, o kterém se bude diskutovat. Vzbudit by mělo i zájem o studium technických oborů. Šance, že Svoboda do pěti let poletí do vesmíru, je podle Fialy velká. Svobodu dle slov premiéra ESA vybrala z 22 000 uchazečů z 22 evropských zemí.