Premiér Petr Fiala (ODS) podporuje přesun české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. V současné době by to považoval za žádoucí krok, o konkrétním postupu chce jednat s koaličními partnery. Fiala to v pondělí uvedl na sociální síti X. Uvítal také rozhodnutí Evropské unie prověřit toky evropských peněz poskytovaných na palestinská území v reakci na sobotní útok ozbrojenců z hnutí Hamás na jih Izraele, který si vyžádal stovky mrtvých.
„Osobně dlouhodobě podporuji přesun české ambasády do Jeruzaléma. Jsem přesvědčen, že v současné době by to byl žádoucí krok,“ uvedl v pondělí Fiala. Věc chce projednat v koalici. Šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti) v dubnu při návštěvě izraelského ministra zahraničí řekl, že o přesunu českého velvyslanectví do Jeruzaléma politická reprezentace nerozhodla. Uvedl tehdy, že to není na pořadu dne.
Vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že lidovci dlouhodobě podporují přesun české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma a krok v principu podporuje i šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) považuje za prioritu ochranu civilistů. Pro přesun velvyslanectví jsou i opoziční hnutí ANO a SPD. Dnes se pro něj vyslovil premiér Petr Fiala (ODS). Jde o žádoucí krok, který chce projednat v koalici, uvedl.
„Tento krok jako lidovci dlouhodobě podporujeme. Pokud s takovým postupem bude souhlasit i izraelská strana budu rád, když tuto změnu provedeme, jakmile to bude možné,“ napsal ČTK Jurečka. České velvyslanectví v Tel Avivu má v Jeruzalémě od předloňského roku úřadovnu.
Pekarová Adamová ČTK sdělila, že již v roce 2019 podpořila výzvu vládě Andreje Babiše (ANO), aby iniciovala jednání o společném přesunu velvyslanectví visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) do Jeruzaléma. „Hnutí ANO bylo bohužel většinově proti. ČR de facto uznává Jeruzalém jako hlavní město Státu Izrael a má tam i svou diplomatickou přítomnost. Přesun velvyslanectví je navazujícím krokem, který v principu podporuji. Budeme o tom jednat s koaličními partnery,“ dodala.
Rakušan ČTK napsal, že prioritou je pro něj teď ochrana civilistů, případně revize plateb, které směřují do Palestiny z EU nebo OSN. „Chápu sílu gest, ta ale lidské životy nezachrání,“ uvedl. Izraelská vláda dnes informovala, že po sobotním útoku palestinského hnutí Hamás z Pásma Gazy na Izrael zemřelo přibližně 800 Izraelců, dalších více než 2600 lidí bylo zraněno a asi 150 osob teroristé z Hamásu unesli.
K přesunu ambasády vyzvala v neděli kabinet stínová vláda opozičního hnutí ANO. Uvedla, že k tomu má vláda učinit všechny kroky. „Bude to současně i konkrétní gesto, kterým v této době podpoří Česká republika Izrael. Budete mít naši plnou podporu,“ sdělil ČTK předseda stínové vlády a první místopředseda ANO Karel Havlíček. Předseda hnutí a expremiér Babiš v roce 2017 uvedl, že s návrhem na přesun ambasády nesouhlasí. O čtyři roky později byl v Jeruzalémě u otevření úřadovny velvyslanectví.
Hnutí SPD již před několika lety vládu vyzývalo, aby velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma přemístila, sdělil ČTK Okamura. „Vláda to podle názoru SPD měla již učinit dávno,“ uvedl.
Izrael, který obsadil východní část Jeruzaléma za války v roce 1967, považuje celý Jeruzalém za své nedělitelné hlavní město, zatímco většina zemí považuje východní Jeruzalém za okupované území. České velvyslanectví v Tel Avivu má v Jeruzalémě od předloňského roku úřadovnu.
Sobotní překvapivý a bezprecedentní útok z Pásma Gazy na Izrael si vyžádal nejméně 700 izraelských obětí, počet ale stále roste. Nejméně 100 až 150 Izraelců také bylo uneseno. EU v pondělí oznámila, že pozastavila veškeré platby, které měly směřovat na podporu palestinského obyvatelstva. „Vítám rozhodnutí EU prověřit toky evropských peněz poskytovaných na palestinská území. Je to krok, který jsem podporoval už v minulosti,“ napsal Fiala.