Premiér Petr Fiala (ODS) v sobotu 21. května v Lánech jednal s prezidentem Milošem Zemanem a jeho expertním týmem. Tématem setkání byly otázky spojené se zahraniční politikou České republiky. Hovořilo se o situaci na Ukrajině, českém předsednictví Radě EU i o červnovém summitu NATO v Madridu, kde prezidenta zastoupí právě premiér Fiala. Účastníci schůzky hovořili i o snaze, aby výdaje dvou procent HDP na obranu vydávala Česká republika již v roce 2024. Tedy o rok dřív, než se zavázala ve svém programovém prohlášení.
Podle premiéra se Česká republika snaží o to, aby vydávala dvouprocentní výdaje HDP na obranu již v roce 2024. Vláda se ve svém programovém prohlášení zavázala až k roku 2025. Podle Fialy komunikuje Česká republika se Severoatlantickou aliancí o tom, jakým způsobem bude Česko své závazky naplňovat. Vláda se údajně snaží o dosažení cíle do roku 2024, nejpozději se tak stane v roce 2025. Fiala ale upozornil, že není jednoduché financování armády zvýšit v tak krátké době.
Fiala uvedl, že o zvyšování výdajů na obranu hovoří v poslední době i ty evropské země, které se původně ke svému aliančnímu závazku ve výši dvou procent HDP nehlásily. Údajně je plánuje zvýšit i neutrální Rakousko.
Česko mluví jedním hlasem
Fiala dnešní debatu s expertním týmem uvítal. Je podle něj nutné, aby se jednotlivá témata do hloubky prodiskutovala. „Jsem rád, že k takové diskuzi došlo. Považuji za důležité, abychom se o zahraničněpolitických otázkách s prezidentem republiky bavili, abychom si do hloubky mohli probrat jednotlivé pohledy a stanoviska. Je to důležité i proto, co nás čeká,“ okomentoval premiér Fiala s odkazem na budoucí české předsednictví Radě EU a výzvy, které Českou republiku čekají ve spojitosti s válkou na Ukrajině. Premiér ocenil, že v zahraničněpolitických otázkách se Česku daří jako celku mluvit jedním hlasem.
Diskuze premiéra a bezpečnostního týmu se věnovala i budoucímu předsednictví Radě EU a českým prioritám. „Přáli bychom si, aby jedním z těch témat byla poválečná obnova Ukrajiny, což samozřejmě předpokládá mírovou stabilizaci na Ukrajině. Bavili jsme se i o tom, že výrazným motivem bude energetická bezpečnost a politika celé Evropské unie,“ okomentoval premiér.
Česko podporuje vstup Švédska a Finska do NATO
„Česká republika podporuje vstup Švédska a Finska do Severoatlantické aliance. Mohu také potvrdit, že se budu účastnit za Českou republiku summitu Severoatlantické aliance v Madridu a budu tam zastupovat pana prezidenta,“ uvedl premiér.
Podle Fialy nemá se vstupem Finska a Švédska do NATO problém ani prezident. „Nemám zprávy o tom, že by měl pan prezident s rozšířením NATO problém. Je v zájmu České republiky, abychom vstup Švédska a Finska podpořili,“ dodal.
Expertní tým prezidenta Zemana byl obnoven v březnu. Jeho členy jsou například kancléř Vratislav Mynář, prezidentův poradce Martin Nejedlý, ředitel diplomacie Rudolf Jindrák či končící guvernér ČNB Jiří Rusnok. Tým se schází přibližně jednou za měsíc.
Podle Fialy byly v rámci jednání nejprve domluveny okruhy, ke kterým předložil stanoviska. „Podle domluvených okruhů byl z mé strany poslán materiál vypracovaný vládou, na základě kterého jsou vypracovány oponentní posudky,“ uvedl premiér a dodal, že oponenturu vypracovává ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák a prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. „Na základě toho potom probíhá diskuze,“ dodal premiér.