Předseda vlády zahájil svoji první zahraniční cestu – jako tradičně odjel nejprve do Bratislavy. Zde se nejprve potkal se svým slovenským protějškem Eduardem Hegerem. Poté se Fiala sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.
Na úvod prvního jednání předal předseda vlády ČR předsedovi vlády Slovenské republiky jako dar dekantér a sklenice na víno od firmy Rückl Crystal. Na oplátku dostal set slovenských vín a knihu o dějinách umění.
Na tiskové konferenci Heger Fialu přivítal a ocenil, že český premiér pokračuje v tradici. „Česká republika je pro Slovensko nejdůležitější politický i ekonomický partner,“ řekl Heger. Jako zásadní označil nadcházející české předsednictví Radě Evropské unie. „Naše vlády jsou proevropské. Jsme země, které jsou založeny na respektování právního státu,“ uvedl slovenský předseda vlády. Na schůzce se hovořilo i o pandemii nebo o energetice.
„Uvědomujeme si, že cíl evropské neutrality je důležitý. Na druhé straně je důležité si uvědomit, že každá země je v jiné situaci,“ řekl Heger.
Fiala ve své řeči poznamenal, že si nedovedl představit, že by jako první navštívil jinou zemi než Slovensko, a také se věnoval energetice. „Je výhodné a nutné, abychom zastávali společnou politiku,“ zaznělo od českého premiéra s tím, že obě země mají zájem na prosazování jádra jako čistého zdroje.
Bude pokračovat i společné zasedání obou vlád. První by se mělo konat na přelomu dubna a května. Základní orientace obou zemí je podle Fialy na členství v Evropské unii i v NATO. „Existuje mezi námi naprostá shoda v tom, že ochrana svobody, demokracie, lidských práv a právního státu jsou hodnoty, ze kterých nesmíme ustoupit,“ prohlásil Fiala.
Ohledně situace ve V4 oba premiéři řekli, že by napříště mělo uskupení přispívat k rozvoji celé Evropy. „Je potřeba respektovat lidská práva a násilí proti vlastním obyvatelům je nepřijatelné,“ odpověděl Fiala na dotaz k situaci v Kazachstánu.
Fiala kromě zmiňovaných schůzek položil věnce u památníků M. R. Štefánika a Tomáše Garrigue Masaryka v Bratislavě. Potkal se také s předsedou Národní rady Slovenska Borisem Kollárem.