Podle předsedy ODS Petra Fialy je velmi závažné, že se hlava státu snaží dát najevo změnu zahraničněpolitické orientace České republiky. A vláda tomu jen mlčky přihlíží. Fiala to uvedl v pořadu České televize „Otázky Václava Moravce“. Kabinet musí podle něj dát prezidentovi Zemanovi jasně najevo, že mu zahraniční politika jako agenda nepřísluší. Zatím Sobotkův kabinet tento prostor prezidentovi z nepochopitelných důvodů vyklízí. Kde bylo při návštěvě čínského prezidenta vidět ministerstvo zahraničí a ministr Zaorálek? ptá se Fiala.
„Je třeba postavit premiérskou autoritu proti autoritě prezidenta,“ konstatoval předseda ODS a zdůraznil, že na místě premiéra by nenechal prezidenta překračovat jeho pravomoci. Podle něj existují možnosti, jak prezidenta Zemana v jeho krocích usměrnit – například konzultacemi jeho prohlášení a výroků ve vládě, vysíláním ministrů na zahraniční cesty společně s prezidentem a teprve v krajním případě seškrtáním rozpočtu prezidentské kanceláře.
Fialovi vadí především fakt, že zahraniční politika současné vlády je nejasná a z pohledu lidí, kteří chtějí být součástí Západu, nepřijatelná. Zdůraznil, že demokratická opozice, konkrétně ODS, by byla ochotná, vzhledem k migrační krizi a vážnosti mezinárodní situace, některé rozumné kroky a postoje vlády podpořit, kdyby v nich měla jasno a vláda je s opozicí konzultovala. „Abych se mohl přihlásit k nějaké zahraniční politice, musí být konzistentní,“ zdůraznil Fiala.
Pokud jde o návštěvu čínského prezidenta, předseda ODS konstatoval, že při rozvíjení ekonomických vztahů s Čínou nemůžeme obětovat naši tradiční politiku lidských práv.
Slova prezidenta Zemana o restartu vztahů s Čínou se podle ministra obrany Martina Stropnického z Babišova hnutí ANO, který byl rovněž hostem „Otázek Václava Moravce“, týkala výhradně ekonomických vztahů. Totéž podle něj platí o Zemanově výroku, že „nyní jsme opět nezávislou zemí“, zatímco „bývalá vláda byla velmi podřízená tlaku Spojených států a Evropské unie“, který Zeman pronesl v rozhovoru pro čínskou státní televizi CCTV. Také toto vyjádření se podle Stropnického týkalo výhradně hospodářských a obchodních vztahů s Čínou, zatímco na zahraničněpolitické orientaci ČR, za niž ostatně odpovídá vláda a nikoli prezident, se nic nemění.
Kritika událostí kolem návštěvy čínského prezidenta, včetně Zemanových výroků, se podle Stropnického zbytečně nafukuje a některé věci zveličují.
Citovaný prezidentův výrok se podle Stropnického pravděpodobně vztahoval na mezinárodní konkurenční boj o čínské investice a hospodářskou spolupráci, kde byl možná v minulosti vyvíjen na Českou republiku určitý tlak, aby se ve vztazích s Čínou držela zpátky.
Uzavřená smlouva o strategické spolupráci mezi ČR a Čínou a navazující obchodní dohody otevírají prostor pro spolupráci. Teprve se však ukáže, zda je tato spolupráce pro ČR výhodná a do jaké míry, řekl Stropnický, který je přesvědčen, že s Čínou musíme jednat jako rovný partner.
K zahraniční a bezpečnostní politice Stropnický uvedl, že ČR chce být aktivním a platným členem EU a NATO. „Premiér Sobotka několikrát, naposledy tento týden v USA, jednoznačně řekl, co je prioritou naší zahraniční a bezpečnostní politiky. (…) Tato vláda se ničemu nezpronevěřila, ani politice lidských práv,“ podotkl Stropnický.
Koaliční krizi, která vypukla v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo a střetem zájmů vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše, nepovažuje Stropnický za dosud překonanou. Pokud by měly přicházet další a další kroky útočící na hnutí ANO, nebude naše trpělivost nekonečná, prohlásil Babišův ministr.
Kritiku Babiše ze strany koaličních partnerů a kroky směřující k omezení jeho střetu zájmů označil Stropnický za „tendenci k provokacím“. Jako příklad uvedl billboardy ČSSD (s heslem „Stát není firma. Je to společenství lidí“) či návrh sociálnědemokratického poslance Jana Chvojky na zpřísnění zákona o střetu zájmů, podle něhož by ministři nesměli vlastnit majetkové podíly ve firmách. „Chvojkův návrh lze obtížně vnímat jako vstřícné gesto,“ prohlásil Stropnický s tím, že o předloze se v rozporu s koaliční smlouvou nevedla koaliční debata.
Podle Stropnického se mezi koaličními i opozičními stranami zvyšuje nervozita z toho, že se preference hnutí ANO drží dlouhodobě kolem 30 procent a nic nenasvědčuje jejich brzkému propadu, jak mnozí předpovídali.
Předseda ODS Fiala podotkl, že jedna věc je permanentní střet zájmů Andreje Babiše, s nímž museli jeho koaliční partneři předem počítat, a druhá věc je kauza Čapí hnízdo s podezřením na dotační podvod.
Pokud jde o Chvojkův návrh, ODS mu rozumí, ale nevidí důvod k tomu, aby politici nesměli podnikat a vlastnit firmy. Zákon by se měl podle Fialy vztahovat výhradně na majetkové účasti ve firmách, které čerpají dotace, daňové úlevy a pobídky nebo které se ucházejí o veřejné zakázky. Což je ale samozřejmě případ Babišových firem z jeho koncernu Agrofert.