Společná cesta českého premiéra Petra Fialy, polského premiéra Mateusze Morawieckého, vicepremiéra Jaroslawa Kaczyńského a slovinského premiéra Janeze Janši vzbudila rozruch po celé Evropě. Zatímco u nás sklízí Fiala převážně obdiv a úctu, tak různě po Evropě slyšíme i skeptické hlasy. Hlavně jde o výtku, že cesta byla jen prázdným gestem a že ji nepodporovaly orgány Evropské unie.
Mezi nejdůraznějšími kritiky se objevila i slovenská diplomatka a herečka Magda Vašáryová. Uvedla, že cesta státníků ohrozila bezpečnost ukrajinského prezidenta Zelenského. Na svém facebooku se také pozastavila nad nesourodostí delegace, v níž prý převažují „antievropané“. Vašáryová napsala: „Slovinský premiér Janša, který silně EU kritizuje, dva Poláci, kteří chtějí Polsko vyvést z EU a několik let v zemi rozkládají demokratické instituce, a nový český premiér?“
Je jistě pravda, že polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost v Polsku utáhla šrouby a zavádí řadu kontroverzních akcí. Je ale naprosto nerozumné polskou vládu peskovat právě nyní, v době zásadního ohrožení evropské bezpečnosti. Ani Janeze Janšu nemusíme pro jeho populismus obdivovat, ale i zde kritika jeho vlády bledne před realitou ruské agrese.
Kritika, že šlo o prázdné gesto, je nemístná. Premiér Fiala si za svoji cestu do Kyjeva zaslouží uznání.
Za prvé jde o silný politický signál, že nepovažujeme Ukrajinu za ztracenou. Kdyby byla Ukrajina už na kolenou a kolem její vlády Putin utahoval smyčku, nebyla by cesta premiérů možná. Nyní celý svět vidí, že Ukrajina má šanci obstát.
Za druhé jde o vyjádření odvahy. Státníci ukázali Rusům, že nemají strach. Strach je přitom přesně to, čeho chce u evropských politiků Putin dosáhnout.
Za třetí nepochybujme, že je taková návštěva morální vzpruhou pro statečné obránce Ukrajiny i pro běžné obyvatele Kyjeva. Státníci tím Ukrajincům sdělili: Stojíme při vás, nenecháme vás v tom. Samozřejmě nelze zastírat, že současnou míru pomoci nemohou lidé, na něž agresoři hází bomby, považovat za dostatečnou. I tak je ale třeba dělat maximum.
Za čtvrté je jasné, že během jednání s ukrajinským vedením se premiéři snažili najít zcela konkrétní prostředky pomoci pro napadenou zemi. Osobní jednání je přitom vždycky intenzivnější než videochat. Zde ale zcela jistě proběhly i rozhovory o tématech, které nesnesou elektronické prostředky komunikace. Nepochybujme ani na okamžik o důležitosti neveřejné agendy tohoto mimořádného summitu.
Za páté je cesta státníků také školením pro domácí scénu v každé z uvedených tří zemí. Představitelé výkonné moci v Polsku, ve Slovinsku a v České republice jasně říkají svému obyvatelstvu: nebojme se a chovejme se čestně.
Česká žurnalistika má sklon přikládat akcím politiků jen marketingové významy. Je to dědictví babišistánu. I kdyby se státníci jeli do Kyjeva jenom vyfotit, tak to má smysl. Ale měli bychom mít i ambicióznější představivost. Zkusme si proto představit, že se tam vážně nejeli jenom vyfotit. Fiala není ani trochu Babiš. Marketing pro něj není vrcholem jeho obzoru.
Nakonec má Fialova cesta do Kyjeva jeden konkrétní hmatatelný výsledek pro nás, pro české občany. Tato iniciativa zásadně zvýšila postavení a kredit České republiky na scéně Evropské unie. Státníci, kteří navštívili Ukrajinu, sehrají klíčovou roli na jednání Evropské rady. Česko už není jen dotační budulínek, ale sebevědomý politický aktér. Díky za to.