
Premiér Petr Fiala (ODS) FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia


Evropa je připravena jednat se Spojenými státy, ale zároveň je připravena jasně odpovědět. V reakci na ve středu ohlášená cla Spojených států proti Evropské unii to na sociální síti X napsal premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády cla poškozují každého občana České republiky a „my to nemůžeme přejít mlčením“.
„Nejlepší cla jsou cla nulová. Na to ale musí být dva, kteří mají vůli se dohodnout,“ napsal předseda vlády Petr Fiala na sociální síti X. „Evropa je připravena s USA jednat, ale zároveň je připravena jasně odpovědět,“ dodal s tím, že Evropa tuto obchodní válku nevyvolala. „My jsme tuto obchodní válku nevyvolali. Postup americké strany poškozuje každého občana České republiky a my to nemůžeme přejít mlčením,“ uzavřel.
Podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (nestr.) by považoval za vhodné, kdyby mezi Spojenými státy a Evropskou unií fungoval volný obchod. Pokud bude ale Amerika trvat na clech Evropa musí odpovědět.
„Každý jsme mohli včera (ve středu, pozn. red.) vidět tiskovou konferenci, kde USA uvalení cel oznámily. Myslím, že je výhodné, abychom měli volný obchod mezi Evropou a Amerikou. Na druhou stranu – pokud budou USA na té pozici trvat, Evropa musí odpovědět,“ řekl novinářům v Praze před odletem na jednání ministrů zahraničí Severoatlantické aliance v Bruselu.
Cla zpomalí český hospodářský růst
Podle analytiků zavedení amerických cel zřejmě letos zpomalí růst české ekonomiky, který tak nedosáhne dříve očekávaných dvou procent. „Pokud by platila daná výše cel i v příštích měsících, což u Donalda Trumpa není vůbec jisté, jednalo by se o tvrdý zásah pro evropskou, stejně tak českou ekonomiku. Razantní zvýšení míry protekcionismu výrazně přibrzdí mezinárodní obchod, na který jsme kriticky navázaní skrze silnou integraci do dodavatelsko-odběratelských řetězců,“ upozornil analytik ČSOB Dominik Rusinko. Podle něj se dá očekávat i zhoršení podnikatelské i spotřebitelské důvěry v ekonomiku. „Je zjevné, že náš letošní odhad růstu okolo dvou procent budeme významně přepisovat směrem dolů,“ dodal.
Hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA) Jaromír Šindel prohlásil, že dopad amerických cel zpomalí český hospodářský růst zhruba o 0,3 procentního bodu ročně. Makroekonomická prognóza ČBA z letošního února očekávala letos růst HDP o 2,1 procenta, příští rok 2,4 procenta.
„Oznámená cla byla celkově na straně pesimističtějších scénářů,“ vysvětlil analytik Komerční banky Kevin Tran Nguyen. Podle něj sice nelze vyloučit zmírnění cel v budoucnu, už nyní je ale jejich dopad negativní. „Vysoká cla otevírají cestu k vyjednávání, zároveň ale jejich vysoké počáteční úrovně představují šokovou terapii pro globální obchod,“ dodal.
EU dokončuje první balíček protiopatření
Trump o středeční noci představil rozsáhlý balíček recipročních cel, s minimální sazbou ve výši deset procent na většinu zboží dováženého do USA, ale s dvacetiprocentní sazbou pro dovoz výrobků z EU. Americký prezident tím nastartoval globální obchodní válku, která hrozí zvýšením inflace a zastavením amerického a globálního hospodářského růstu, poznamenala agentura Reuters.
„Už dokončujeme první balíček protiopatření v reakci na (americká) cla na ocel. A nyní se připravujeme na další protiopatření na ochranu našich zájmů a našeho podnikání, pokud jednání selžou,“ uvedla šéfka Evropské komise v prohlášením, které učinila ještě před summitem EU-Střední Asie v Samarkandu v Uzbekistánu.
Šéf unijních summitů Costa dnes na sociální síti X vyslovil Evropské komisi plnou podporu v jednáních s USA. „Obchod je silným motorem světové prosperity. EU zůstává věrným obhájcem volného a spravedlivého obchodu,“ napsal. Doplnil, že EU bude spolupracovat se všemi partnery a bude posilovat a rozšiřovat svou obchodní síť.
„Nyní je čas ratifikovat dohody s Mercosurem, Mexikem a pokročit v jednáních s Indií a dalšími klíčovými partnery,“ dodal Costa. Jihoamerické uskupení volného obchodu Mercosur sdružuje Argentinu, Bolívii, Brazílii, Paraguay a Uruguay.