Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu v poslanecké sněmovně předložil k projednání v prvním čtení návrh státního rozpočtu na rok 2023. Je to podle něj rozpočet válečný a krizový se schodkem 295 miliard korun, který vznikl výsledkem „krizového managementu“. Návrh v této podobě by měl zajistit bezpečnost, nutné investice a občanům potřebnou nadstandardní pomoc. Podle opozice vláda nepřišla s řešením snižování schodku a návrh je kontroverzní. Problematické jsou očekávané příjmy, které podle opozice nejsou legislativně podloženy.
Sněmovna by v prvním čtení měla rozhodnout o základních parametrech rozpočtu, kterými jsou výše příjmů, výdajů a schodku.
Petr Fiala (ODS) představil státní rozpočet na rok 2023. Ten podle něj nepřináší dramatické zatížení ekonomiky. Vláda investuje do strategických oblastí, aby se Česká republika efektivně rozvíjela a všechny navrhované výdaje jsou tudíž podle premiéra opodstatněné.
Navrhovaný schodek rozpočtu ve výši 295 miliard korun je vyšší, než by si předseda vlády představoval. Důvodem jsou například zvyšující se výdaje na důchody, které narostly o 81 miliard korun. Dále jsou tu kompenzace vysokých cen elektřiny a plynu pro firmy a domácnosti, výdaje spojené s pomocí uprchlíkům a investice do vnitřní i vnější bezpečnosti. Rizika, kterým stát čelí, se skokově zvýšila, varoval.
Na energie má být ze státního rozpočtu poskytnuto celkem 200 miliard korun, přičemž polovina částky bude použita na kompenzace za stanovení maximálních cen energií. Druhá polovina pak bude použita na valorizace důchodů, příspěvek na bydlení nebo na odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energií.
Počty úředníků podle premiéra klesají. „Netajím se tím, že to není tak rychlé a důsledné, jak bychom si přáli,“ řekl s tím, že stále trvá na tom, že vláda sníží počty úředníků o 13 procent do konce svého mandátu.
Zároveň vláda dále pracuje na konsolidaci veřejných financí a snižování dluhu, což jsou její hlavní cíle. „Tyto plány jsme byli nuceni posunout a odložit kvůli důsledkům války na Ukrajině. Pokud se ale ekonomická rozpočtová situace v průběhu příštího jara bude vyvíjet alespoň trochu uspokojivě, přijdeme s akčním plánem, jak růst výdajů našeho státu razantně a zcela systematicky krotit,“ řekl Petr Fiala ve sněmovně. „Zdravý a nezadlužený efektivně fungující stát zůstává naším hlavním cílem,“ ujistil.
Opozice má k vládnímu návrhu řadu připomínek. Podle předsedkyně poslanců opozičního ANO Aleny Schillerové je plný kontroverzí a vláda nepředstavila řešení snižování strukturálního schodku, což je deficit veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu. Výše schodku neodpovídá realitě a očekávané příjmy nejsou legislativně podloženy. Je to proto, že se počítá s daní z mimořádných zisků, na které se ovšem vláda doposud nedohodla. „Koalice zcela zapomněla na konsolidaci veřejných financí,“ řekla po tom, co Petr Fiala informoval o případném vytvoření akčního plánu na jaře.
„V celé řadě položek barvíme trávu nazeleno,“ okomentoval návrh rozpočtu místopředseda sněmovny za ANO Karel Havlíček. Ve výdajích podle něj vláda používá triky. Schodek podle něj měla vláda přiznat vyšší a upravit ho až po schválení příslušných zákonů.
Tomio Okamura (SPD) označil návrh za paskvil. Vláda podle něj vede Českou republiku k bankrotu a kolapsu. Stejně jako Alena Schillerová (ANO) se i Okamura pozastavil nad očekávanými příjmy z daně z mimořádných zisků. „Plánovanou výši schodku lze proto označit za spekulativní,“ uvedl Okamura k navrhovanému deficitu.