Na pondělním jednání vlády bylo schváleno odložení všech vln elektronické evidence tržeb (EET) do konce letošního roku. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) to zdůvodnila nutností opětovného nastartování ekonomiky kvůli dopadům epidemie koronaviru. Ač většina opozice krok uvítala, upozornila, že po opatření volala již dávno. ODS zároveň trvá na úplném zrušení EET.
Na Twitteru to zopakoval její předseda Petr Fiala: „Vláda odložila do konce roku EET. Po 1,5 měsíci, kdy to navrhovala opozice, ale vládní většina to odmítla. Asi už i vládě konečně došlo, že to opravdu není to klíčové, co stát potřebuje. Možná by bylo lepší odložit celé EET do propadliště dějin,“ uvedl občanský demokrat.
Vláda odložila do konce roku EET.
Po 1,5 měsíci, kdy to navrhovala opozice, ale vládní většina to odmítla.
Asi už i vládě konečně došlo, že to opravdu není to klíčové, co stát potřebuje.
Možná by bylo lepší odložit celé EET do propadliště dějin.— Petr Fiala (@P_Fiala) May 4, 2020
Na začátku koronavirové krize přitom kabinet odmítal i pouhé odložení třetí a čtvrté vlny EET, která měla platit od 1. května a zahrnovat i lékaře, kteří byli bojem s epidemií obzvlášť vytíženi a ohroženi. S následným vývojem však svolil k pozastavení elektronické evidence na období tří měsíců po skončení nouzového stavu. V takovém případě by však opětovný start EET nastal již 19. srpna. Novelu zákona, která by odklad prodloužila do 1. ledna následujícího roku, projednají nyní ve stavu legislativní nouze poslanci.
„Na priority řádného výběru daní a zajištění rovných podmínek pro byznys určitě nerezignujeme, ale s ohledem na vývoj situace považuji za rozumné s nimi několik měsíců počkat,“ uvedla Schillerová v tiskové zprávě. „Ti, co již tržby evidovali, získají čas na případné aktualizace certifikátů. Ti, kteří měli začít evidovat v poslední vlně, budou mít více času na přípravu,“ dodala.
Letos v lednu se již však část zákonodárců z řad Pirátů, ODS, TOP 09, STAN a SPD obrátila na Ústavní soud, jelikož přijatá vládní novela, která by rozšířila evidenci dále i o právníky či řemeslníky, podle nich nejen obchází některé ústavní principy, ale také dává v rozporu se zákonem příliš velké pravomoci Finanční správě. Svůj návrh na zrušení zákona spojili poslanci se žádostí o přednostní projednání. Ústavní soud ale dosud nerozhodl.