V dnešní polední diskuzi na ČT se strhla debata o vinících aktuální krize i o postupném, ale nyní skokovém růstu vlivu komunistů.
O snaze předsedy Radka Vondráčka (ANO) obhájit neuvěřitelné názory a chování pravděpodobné budoucí ministryně Taťány Malé (ANO) jsme vás už informovali ZDE.
Předseda ODS Petr Fiala považuje za viníky současné táhlé krize jak premiéra Andreje Babiše, tak i prezidenta Miloše Zemana. Zemanova vina spočívá v tom, že zarputile trval na Babišovi ve funkci premiéra. Bezpodmínečně mu dlouho dopředu slíbil i druhý pokus o sestavení vlády a neustoupil ani tehdy, když bylo vidět, jak Babiš několik měsíců nebyl schopný sestavit vládu s důvěrou.
Babišovu vinu pak Fiala vidí v tom, že Babiš sice skrytě vládne s SPD a komunisty, ale nechce to přiznat. ANO tak není ochotné prakticky k žádnému kompromisu. Nyní Babiš, jak upozorňuje Fiala, našel sociální demokraty, kteří jsou ochotni tuto skrytou koalici krýt.
V souvislosti se sporem o ministra zahraničí Fiala upozorňuje, že sice už v minulosti občas dočasně vedl nějaké ministerstvo jiný ministr, ale vždy šlo o případy, kdy ve své funkci skončil ministr předchozí. Tentokrát poprvé nebude nějaké ministerstvo vedeno řádným šéfem jenom proto, že se vyjednavači nedohodli na jménu.
Fiala také kritizuje Babišův přístup. Když nechce prezident jmenovat někoho z kandidátů, měl by to s ním Babiš vyřešit a neposílat za sebe na Hrad předsedu ČSSD Jana Hamáčka, byť se vede spor právě o kandidáta ČSSD.
Zmatky okolo navržení Pocheho vygradovaly. Prezident Zeman totiž oznámil, že Babiš Pocheho nenavrhuje. Šéf poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) to vysvětlil tak, že Miroslav Poche asi není jen na nějakém neoficiálním seznamu kandidátů na ministry, a proto prezident Zeman tvrdí, že premiér Babiš Pocheho nenavrhl. Informaci následně médiím potvrdil i Babiš. Zemanovi prý dal předběžný neoficiální seznam, ze kterého Pocheho vyškrtl, ale oficiálně ho prý navrhne.
Prezident se nechal slyšet, že by mu Poche vadil jako ministr, ale nevadil by mu jako náměstek. Vondráček tomu nerozumí. Připravuje se tak scénář, který FORUM 24 předvídalo. Poche se stane na ministerstvu zahraničních věcí náměstkem a následně asi bude pověřen jeho řízením.
Předseda ODS Petr Fiala tvrdě zkritizoval, že se připravuje první polistopadová vláda závislá na komunistech (dosud komunisté vládnou „jen“ některým krajům). Moderátor Václav Moravec připomněl, že se již jednou k takové vládě schylovalo. Chtěli ji sestavit Jiří Paroubek (tehdejší předseda ČSSD) a Miroslav Kalousek (tehdejší předseda lidovců), který následně jako jeden ze tří lidovců společně s komunisty a sociálními demokraty odmítl vyslovit důvěru první Topolánkově vládě. Vyvolal však bouři mezi lidoveckou členskou základnou, v důsledku čehož rezignoval na funkci šéfa strany. Paroubek už měl s podporou komunistů zkušenosti ze své vlády, kdy s nimi odhlasoval řadu zákonů a nechal se slyšet, že pokud přilétnou Marťani, bude je schvalovat i s Marťany.
Moravec rovněž připomněl, že jednou díky komunistům schválila rozpočet Zemanova vláda a že někdejší prezident Václav Klaus pozval představitele KSČM na zámek do Lán. Vyhrál totiž zjevně i díky jejich hlasům a při volbě se netajil tím, že se jejich podpory nezříká, protože jsou jazýčkem na vahách, který rozhodne. Miloš Zeman jako prezident nedávno dokonce navštívil sjezd KSČM, na kterém komunistům radil, aby při vyjednávání o vládě a jejím sestavování neměli přehnané požadavky, protože pak ještě budou mít dostatek času na to, aby prosadili své priority.
Předseda ČSSD Hamáček si myslí, že komunisté nejsou tak nebezpeční jako SPD, a proto je s nimi ochotný jít do vládní spolupráce. Vychází přitom z názoru expertů na extremismus, kteří SPD označili za extremistickou stranu, mimo jiné proto, že někteří její vrcholní představitelé (včetně předsedy Tomia Okamury) zpochybňují hrůzy nacistické okupace u nás během Protektorátu.
Fiala připomněl, že nebýt ODS, sněmovna by ani neschválila zahraniční mise. Komunistům se totiž nelíbí, když v reakci na ruské provokace ve vzdušném prostoru našich spojenců a v důsledku nadále trvající okupace Krymu a Sevastopolu a bojů ruské armády na východní Ukrajině posilujeme mise v Pobaltí.
Ostatně, KSČM požaduje, aby Česká republika výhledově odešla ze Severoatlantické aliance. Na svém facebooku před časem sdílela demonstraci za třídní boj a její vrcholní představitelé jsou příznivci kubánského či severokorejského režimu, který nám a našim spojencům vyhrožuje útokem.
Premiér Babiš sliboval, že komunisté budou mít vliv pouze na politiku vlády, nikoli na její složení. Když však následně odmítl navrhnout Pocheho do ministerské funkce, odkazoval se právě na kritiku ze strany komunistů (a prezidenta Zemana). Komunisté navíc tento týden prosadili svého kandidáta do dozorčí rady obřího koncernu ČEZ.