Před nedělním odletem z Česka premiér Petr Fiala řekl, že se ve všech rozhovorech s americkými představiteli chce věnovat tématu další podpory Ukrajiny.
„Budu se tomu věnovat ve všech rozhovorech,“ řekl premiér a připomněl podporu evropských zemí a českou iniciativu na nákup munice v třetích zemích. „Ale je potřeba dělat víc a je potřeba si přiznat, že bez Spojených států by to bylo velmi obtížné, ne-li nemožné. A Spojené státy musejí pokračovat ve své podpoře a jedině tak jsme schopni pomoci Ukrajině natolik, aby se dokázala bránit obrovské ruské přesile, což je v zájmu nás všech. Budu se snažit přesvědčit americké přátele, že ta pomoc a podpora je naprosto nutná,“ prohlásil Fiala.
Nynější cesta do USA je podle premiéra potvrzením historicky nejlepších vztahů mezi oběma zeměmi. Premiér zdůraznil také ekonomickou spolupráci, obrat vzájemného obchodu podle něj každoročně roste. Zmínil mimo jiné americké dodávky zkapalněného zemního plynu do Evropy, díky nimž se daří Česku zbavit se závislosti na ruském plynu, nebo dodávky paliva do českých jaderných elektráren.
Kromě schůzky v Bílém domě čeká Petra Fialu také jednání se šéfem Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem a dalšími členy Kongresu. Setká se také s krajany žijícími v USA, s byznysmany a vystoupí s projevem v Hudsonově institutu. Uctí rovněž památku bývalých prezidentů Václava Havla a Tomáše Garrigua Masaryka.
O bezpečnostní situaci ve světě jednal v pondělí premiér Petr Fiala v sídle americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) s jejím ředitelem Williamem Burnsem. Schůzky, která zahájila Fialovu návštěvu v USA, se zúčastnili i šéfové všech tří českých tajných služeb. Pozvání je podle premiéra projevem velké důvěry a oceněním spolupráce mezi zpravodajskými službami.
„Bylo to velmi úspěšně strávené dopoledne,“ uvedl Fiala o schůzce s Burnsem a jeho kolegy, které se vedle šéfů českých tajných služeb zúčastnil i národní bezpečnostní poradce Tomáš Pojar. „Pozvání i debata ukázaly vysokou míru důvěry ze strany USA. Je to také ocenění spolupráce v bezpečnostní oblasti a mezi zpravodajskými službami, která dlouhodobě probíhá,“ dodal český premiér.
Do centrály americké tajné služby v Langley zavítal při své návštěvě USA před pěti lety i tehdejší premiér Andrej Babiš. Před pěti lety byl součástí české delegace i šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka. Převzal tehdy cenu George Teneta, což je nejvyšší ocenění za zahraniční spolupráci. Ředitel české kontrarozvědky Koudelka ČTK v roce 2019 řekl, že jde o nejprestižnější ocenění, které může zpravodajská služba v rámci spolupráce se Spojenými státy dostat.
Tentokrát dostali pozvání šéfové všech tří českých tajných služeb. Koudelka vede BIS od roku 2016. Ještě o dva roky dříve se ujal vedení Vojenského zpravodajství Jan Beroun, rozvědku, tedy Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), vede od října 2022 Vladimír Posolda.
BIS ve své poslední výroční zprávě za rok 2022 uvedla, že je na základě souhlasu vlády oprávněna spolupracovat s více než stovkou zpravodajských služeb z celého světa. Hlavními oblastmi spolupráce jsou boj proti terorismu, kontrašpionáž, problematika šíření zbraní hromadného ničení, kyberbezpečnost a ochrana utajovaných informací.