Sto dnů působení vlády Petra Fialy můžeme využít k prvnímu hodnocení kabinetu složeného z ODS, křesťanských demokratů, TOP 09, Pirátů a hnutí STAN. Je třeba přitom přihlédnout k tomu, že vláda nastoupila v nelehké situaci a následující měsíce ukázaly, že to bude mít ještě mnohem těžší, než si vůbec dovedla představit. Přesto je dobré se za touto etapou ohlédnout a podívat se na to, co se vládě daří, a v čem by naopak mohla přidat.
Na úvod je dobré se vrátit k programovému prohlášení Fialova kabinetu a prvnímu odstavci jeho preambule: „Nová vláda České republiky přichází požádat o důvěru Poslaneckou sněmovnu Parlamentu v době, která bez nadsázky patří mezi nejsložitější a nejnáročnější období naší novodobé historie. Bude se muset velice rychle vyrovnat s celou řadou negativních jevů, jež přicházejí zvenčí, ale z významné části jsou také neblahým důsledkem řady rozhodnutí vlády minulé. Jde o vysokou inflaci, epidemii covidu-19 i důsledky energetické krize.“
Vláda získala důvěru 13. ledna a od té doby se toho stalo opravdu velmi mnoho a to, co se v lednu mohlo jevit jako jedno z nejsložitějších a nejnáročnějších období naší novodobé historie, se ještě víc prohloubilo a umocnilo. Aktuální období i to, které nás v následujících měsících čeká, se zdá být výrazně složitější a náročnější.
Ruská federace napadla Ukrajinu, zvýšily se ceny pohonných hmot, pokračuje zdražování energií, celková inflace nepřestává trhat rekordy a podle všeho dále poroste a v České republice se také nacházejí statisíce válečných uprchlíků, z nichž nemalá část tady možná už zůstane. S lidmi, kteří k nám přišli, je spojeno mnoho výzev a úkolů, které vláda řeší a které před ní do budoucna stojí a s nimiž se bude muset popasovat.
Klíčové je, že vládní koalice se v uplynulém období ukázala jako naprosto jednotná a zatím se v ní neobjevily žádné výraznější rozpory či konflikty. To je rozhodně důležité vyzdvihnout i v rámci hodnocení prvních sto dnů vlády.
Obtížné balancování vládní koalice
Je sice pravda, že tzv. energetický bonus pro domácnosti ve výši 400–800 Kč, který navrhli Piráti, se trochu vymyká tomu, co Fialův kabinet doposud prosazoval, ale v tuhle chvíli se nezdá, že by kolem něj nastala nějaká významnější roztržka či rozkol, a byť ukazuje na jistý rozdíl v přístupu mezi Pirátskou stranou a zbytkem koalice, v tom hlavním se koaliční partneři shodují, když odmítají návrhy na odpuštění DPH z energií a zastropování cen pohonných hmot, které předkládá Andrej Babiš a jeho hnutí.
Místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš je v rozhovoru pro deník FORUM 24 okomentoval mimo jiné takto: „Snažíme se reflektovat, že rozpočet je strašně deficitní, a zároveň pomoc nastavit tak, aby působila tam, kde je to potřeba. Odpustit DPH na prostou nulu, jak to navrhl Andrej Babiš, prostě nelze v souvislosti s evropskými pravidly. Pomáhejme cíleně. Nelze však projít krizí tak, aby to lidé nepocítili. Musíme měnit i vzorce svého každodenního chování.“
Předseda Pirátů tak velmi přesně vystihl problém, kterému vláda čelí. Na jedné straně už naplánovaný rozpočet pro letošní rok se schodkem ve výši 280 miliard korun je výrazně deficitní, přesto je však třeba pomáhat jednak válečným uprchlíkům, kteří k nám dorazili, a také občanům a firmám, kteří jsou aktuální situací nejvíce postiženi. Vládní koalice tak musí obtížně balancovat mezi ohledy ke státnímu rozpočtu a pomocí různým skupinám, pokud nechce, aby výsledkem byl další obří rozpočtový deficit.
Fialův kabinet to zatím zvládá, už teď je to ovšem za cenu velmi silné kritiky ze strany bývalého premiéra Andreje Babiše a hnutí ANO. Do voličské podpory koalice SPOLU se to však zatím nepromítlo (podle posledního volebního modelu společnosti Kantar CZ pro Českou televizi by koalice SPOLU získala 32,5 procenta hlasů), přesto se ale dá očekávat, že v následujících měsících se ekonomická situace v Česku bude dále zhoršovat, občanům bude docházet trpělivost s vysokými cenami a vláda se bude dostávat pod stále větší tlak.
Investice do budoucnosti
Předseda hnutí ANO už teď hlásá, že do chudoby míří 20 procent českých domácností a plnou odpovědnost za to podle něj nese právě Fialova vláda, kterou obviňuje z toho, že v hospodářské oblasti naprosto selhává. Babiš tvrdí, že utáhla kohouty, zabila protiinflačně působící podporu v energiích a freneticky tleskala za podpory bankéřů centrální bance, která zvedala úrokové sazby, a výsledkem je třetí nejvyšší inflace v Evropské unii.
„Domácnostem, podnikům a živnostníkům současný kabinet jen vzkázal, ať se postarají, jak to dovedou. Ceny elektřiny a plynu na burzách lámou rekordy, dodavatelé nakupují energie na rok 2023 trojnásobně dráž než loni, ale kabinet dál prosazuje tzv. cílenou podporu přes úřady práce, která absolutně nefunguje,“ napadá Andrej Babiš vládní koalici.
Skutečnost je taková, že vláda Petra Fialy se rozhodla nejít cestou populistického rozdávání, kdy by vůbec nehleděla na zadlužování státu, a stejně tak nejde cestou falešného vytváření dojmu, kolik toho dělá, a horečnatého předvádění své aktivity, kdy výsledná realita je zcela odlišná a skutek utekl. Právě tím se vyznačovala Babišova vláda.
V každém případě to nejtěžší Fialův kabinet teprve čeká a stejně tak to hlavní hodnocení má teprve před sebou. Zatím se dá říct, že je úspěšný v tom, že vzbuzuje důvěru a zdá se být připravený poprat se s nelehkou situací, která nastala. Vládní koalice působí seriózně, sjednoceně, uváženě a chce věcně a odhodlaně plnit svůj program i v současných podmínkách. Jen se konsolidace veřejných výdajů nesmí držet až příliš urputně, pokud by se ukázalo, že si úspěšné zvládnutí dnešních problémů opravdu žádá nějaké větší investice do budoucnosti.